Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Samodzielność w pracy - pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem

Samodzielność w pracy - pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem

 
Samodzielność w pracy - pracodawcy poszukują osób z doświadczeniem

Zatrudniając pracownika na dane stanowisko, bada się jego kompetencje. Sprawdza predyspozycje do podjęcia pracy w określonej grupie współpracowników, posiadanie odpowiedniego przygotowania merytorycznego, czy dokumentów potwierdzających uprawnienia.

 

Samodzielność w pracy - dlaczego jest ważna

 

Zasadniczym celem zatrudniania nowych pracowników jest możliwość powierzenia im wykonywania odpowiednich czynności, tak by w efekcie przełożyło się to na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstwa.

Wśród wielu kryteriów decydujących o przyznaniu stanowiska, bardzo często oczekuje się samodzielności w pracy.

 

Jakie korzyści przyniesie taka osoba przedsiębiorstwu? W zależności od rodzaju pracy - może służyć odciążeniu kierownika, który nie jest w stanie w określonym czasie wykonać wszystkich niezbędnych obowiązków. W innych sytuacjach samodzielność może polegać na objęciu całkiem nowego, niezależnego etatu, stanowiącego np. nowy obszar działalności firmy.

 

Ważne jest, by zaznaczyć, że samodzielność pracownika nie wynika wyłącznie z jego wiedzy i przygotowania merytorycznego. Musi on mieć predyspozycje do przejęcia odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Aby tak się stało powinien cieszyć się dużym zaufaniem (lub umieć je zdobyć) ze strony przełożonych i współpracowników.

 

Kolejnym elementem, wynikającym częściowo z pierwszej wytycznej, jest dostęp do informacji. Osoba samodzielna musi mieć wystarczająco dużo wiedzy o sytuacji w przedsiębiorstwie, by jej działania przynosiły korzyści, a nie straty.

Im większe przedsiębiorstwo tym więcej zadań, poleceń do wydania i decyzji do podjęcia. Gdyby wszystko miało czekać na decyzję jednej osoby, czas wykonywania poszczególnych czynności byłby zdecydowanie dłuższy. Samodzielny pracownik, w zależności od szczebla w hierarchii, odpowiednio skraca te procesy.

 

Samodzielny pracownik - zalety

 

Samodzielne wykonywanie pracy przez danego pracownika wiąże się z szeregiem zalet zarówno dla pracodawcy jak i zatrudnionej osoby.

 

Przełożony/kierownik otrzymuje wsparcie od odpowiednio przygotowanego personelu. Część decyzji, mniej istotnych z jego punktu widzenia, może zostać podjętych na niższym poziomie w strukturze firmy. Przez to po pierwsze skraca się czas podejmowania decyzji, po tworzą się szanse na wykorzystanie nagłych, nietypowych okoliczności.

 

Pracownik może z kolei zdobyć przede wszystkim cenne doświadczenie. Zmiana struktury - inicjowanie rozwiązań, zamiast stosowania gotowych wytycznych, daje duże pole działania. Zyskuje się możliwość wprowadzania własnych innowacji, nieszablonowego podejście do starych problemów (oczywiście wszystko w wyznaczonym zakresie).

 

Pracownik jest zaangażowany w wykonywanie swoich obowiązków, ponieważ dużo od niego zależy. Natomiast jego celem jest przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstwa, by zasłużyć na zaufanie. Korzyści są więc obopólne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.