Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Słuchawki do pracy – kiedy nie można ich używać?

2020-02-21

Osoby zatrudnione w biurze, które nie mają styczności z klientami, często umilają sobie czas pracy słuchaniem radia czy ulubionych piosenek. Zwłaszcza duży open space, gdzie panuje szum, ktoś rozmawia przez telefon, ktoś inny nerwowo stuka w klawiaturę, może nie sprzyjać skupieniu. Niektórym muzyka w pracy pomaga się skoncentrować, odwraca uwagę od rozpraszaczy wokół, pobudza, jeśli brakuje sił lub wycisza w stresujących momentach. Nie zawsze jednak słuchawki są dopuszczalne. Sprawdźmy, kiedy nie powinno się ich używać i z czego wynikają te ograniczenia?

 

Słuchawki nauszne – kiedy są niedozwolone?


Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, zawartych w Kodeksie pracy, jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Będą się one różnić w zależności od specyfiki obowiązków, miejsca i sposobu ich wykonywania. O ile zazwyczaj słuchawki do pracy w biurze, jeśli nie utrudniają kontaktu z pracownikiem, nie budzą kontrowersji, o tyle już na różnych stanowiskach m.in. w zakładach przemysłowych, magazynach, placach budowy, w wielu pracach fizycznych mogą stanowić niebezpieczeństwo. Stwarzają ryzyko wypadków – jeśli pracownik słucha głośnej muzyki, nie usłyszy alarmu, zbliżającego się pojazdu, odpadającej od maszyny części etc.


Słuchawki do pracy a BHP


W pracy biurowej wybór odpowiedniego rodzaju słuchawek – a jest on ogromny: słuchawki bezprzewodowe, przewodowe, nauszne, douszne itd. – i odtwarzanie na nich muzyki do pracy to kwestia wygody, osobistych preferencji pracownika. Inaczej  sprawa wygląda w przypadku, gdy zatrudnione w firmie osoby są stale narażone na duże natężenie dźwięku.

Hałas jest uciążliwy, może niekorzystnie odbijać się na zdrowiu pracowników i podnosi ryzyko wypadków. By chronić podwładnych, pracodawca ma obowiązek zapewnić słuchawki wyciszające hałas, a podwładni muszą ich używać na co dzień. Informację, kiedy zachodzi taka potrzeba, znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne.

 

Zgodnie z punktem 6.: „W przypadku, gdy uniknięcie lub wyeliminowanie ryzyka zawodowego wynikającego z narażenia na hałas nie jest możliwe za pomocą środków ochrony zbiorowej lub organizacji pracy, pracodawca:
1) udostępnia środki ochrony indywidualnej słuchu, jeżeli wielkości charakteryzujące hałas w środowisku pracy przekraczają wartości progów działania;
2) udostępnia środki ochrony indywidualnej słuchu oraz nadzoruje prawidłowość ich stosowania, jeżeli wielkości charakteryzujące hałas w środowisku pracy przekraczają wartości NDN”.

O jakich wartościach mowa? NDN to najwyższe dopuszczalne natężenie i wynosi ono 85 dB. Jeśli ta norma jest przekraczana, pracodawca musi zapewnić słuchawki do pracy w hałasie i nadzorować, czy pracownicy z nich korzystają. Przy niższym natężeniu dźwięku od 80 dB pracodawca udostępnia słuchawki, ale nie nie musi kontrolować ich noszenia. Przepisy BHP ujmują także szereg wyłączeń od powyższych zasad, gdy używanie słuchawek stanowiłoby większe zagrożenie niż hałas. Dotyczy to np. kierujących pojazdami, osób prowadzących akcje ratownicze. Słuchawek nie noszą także artyści podczas widowisk muzycznych i rozrywkowych.

 

Przeczytaj także: