Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Studia socjologiczne - czy warto studiować, jaka praca po, zawody

Studia socjologiczne - czy warto studiować, jaka praca po, zawody

 
Studia socjologiczne - czy warto studiować, jaka praca po, zawody

Studia socjologiczne

 

Studia socjologiczne są powszechnie dostępne w ofercie polskich uczelni państwowych i prywatnych. Socjologię, jako dziedzinę, zalicza się do nauk społecznych*. Czym dokładnie się zajmuje i dla kogo są to studia? To przede wszystkim badania nad różnego typu mechanizmami zachodzącymi w społeczeństwie. Ale w związku z tym, że i mechanizmy i społeczeństwa są różnorodne to i profil kandydata na socjologa powinien być mocno zróżnicowany.

Dobrze, żeby kandydat łączył w sobie zdolności typowe dla humanisty oraz ścisłowca. Podczas trwania edukacji będzie musiał łączyć ze sobą te elementy. Studiowanie socjologii wiąże się zarówno z obserwacją i interpretacją zjawisk, do których wykorzystuje się wiedzę o języku, kulturze, geografii, jak i przy zastosowaniu najnowszych technologii informatycznych, teorii matematycznych (np. analizy statystyczne, teoria prawdopodobieństwa) itp.

 

*https://www.ncbr.gov.pl


Socjologia - opis kierunku

 

Każda uczelnia ma swoje wymagania, jeśli chodzi o rekrutację na kierunku socjologia. By aplikować na pierwszy stopień, kończący się egzaminem licencjackim warto zapoznać się z wykazem przedmiotów maturalnych, które brane są pod uwagę przez konkretne uczelnie. Jak już było wspomniane w artykule, socjologia jest dziedziną o bardzo dużej rozpiętości wiedzowej, dlatego też na listach uczelni są takie przedmioty jak geografia, matematyka, wiedza o kulturze, ale też biologia, chemia, historia sztuki i wiele innych.


W przypadku chęci zakwalifikowania się na II stopień przeważnie wystarczy mieć ukończony I stopień dowolnego kierunku. Tu również trzeba zasięgnąć wiedzy na konkretnej uczelni.

 

Gdy już postanowimy gdzie studiować socjologię, będziemy mogli zdecydować się na różne specjalności, do wyboru na poziomie studiów licencjackich lub magisterskich (m.in. socjologia komunikacji i procesów społecznych, socjologia mediów, komunikacja społeczna, społeczności lokalne).

 

W toku studiów student socjologii będzie uczestniczył zarówno w wykładach wiedzy teoretycznej, jak i w zajęciach badawczych. W zależności od tego, jaka praca po socjologii zostanie wybrana przez absolwenta, będzie on gotowy do tworzenia publikacji, działania w sferze naukowej, ale też do praktycznego wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności.

 

Socjologia - czy warto studiować

 

Jednym z głównych punktów do rozważań (oczywiście oprócz tego czym zajmuje się socjologia) dla przyszłego studenta tego kierunku będzie zagadnienie pracy i zarobków. W związku z tym, że zakres nauki, jak i zdobywanych kompetencji jest bardzo szeroki, wszystko tak naprawdę zależeć będzie od samego studenta i tego, jak będzie chciał kierować swoją karierą. Socjolog może zdecydować o pozostaniu na uczelni i podążaniu w kierunku pracy naukowej, ale też może zdecydować się na poszukiwanie zatrudnienia w różnych dziedzinach rynku pracy.


Jaka praca po socjologii

 

Socjolog na rynku pracy może znaleźć zatrudnienie w bardzo wielu obszarach i instytucjach. W związku z tym, że kandydaci nie zawsze zdają sobie sprawę z możliwości, jakie daje ukończenie tego kierunku, to uczelnie publikują obszary, w których można szukać zatrudnienia. Bardzo szczegółowy wykaz możemy znaleźć na stronie SGGW, który jako miejsca przyszłej pracy podaje:

 

• różnego rodzaju instytucje i organizacje społeczne;
• instytuty badania opinii publicznej;
• przedsiębiorstwa badań rynkowych;
• agencje reklamowe;
• organizacje pozarządowe;
• instytucje resocjalizacyjne;
• instytucje pomocy społecznej;
• placówki oświatowe i kulturalne;
• media, wydawnictwa prasowe, radio, telewizję, reklamę;
• zakres działalności public relations;
• firmy doradztwa personalnego;

 

Socjologia - zawody

 

Kiedy socjolog szuka pracy, może aplikować na bardzo różne stanowiska. Niekoniecznie będzie to zawód o nazwie socjolog i nie zawsze będzie dostępny pod hasłem socjologia praca. W zależności od własnych umiejętności i predyspozycji absolwent tego kierunku może działać w zarządzaniu kadrami, jako specjalista w dziale HR, ds. Public Relations, ale też np. jako analityk w urzędach statystycznych.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Referent ds Płac

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    obsługa płacowa pracowników i zleceniobiorców w tym m.in. terminowe naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń oraz pochodnych, prawidłowe naliczanie należnych składek na ubezpieczenia społeczne, obliczanie zasiłków w tym ustalanie podstaw zasiłkowych, biegła obsługa komputera, obsługa...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.