Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom Atlasa – co to jest? Jak z nim walczyć w miejscu pracy?

Syndrom Atlasa – co to jest? Jak z nim walczyć w miejscu pracy?

 
Syndrom Atlasa – co to jest? Jak z nim walczyć w miejscu pracy?

Bycie altruistą, stawianie dobra innych ponad własny interes uznawane jest za godne pochwały. Niemniej postawa altruistyczna wiąże się z pewnymi pułapkami. Jedną z nich jest syndrom Atlasa. Co to takiego, jak może przejawiać się na przykład w miejscu pracy?

 

Syndrom Atlasa – definicja

 

Pomaganie innym, empatia i umiejętność wyrzeknięcia się własnej korzyści np. dla wspólnego dobra, by pomóc słabszym, to postawy potrzebne w społeczeństwie, budzące szacunek i uznawane za przejaw wysokich standardów etycznych, dojrzałości emocjonalnej.

 

Czasami jednak dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy troską o innych a dbałością o własne potrzeby. Nadmierna opieka i skupienie się na cudzych sprawach przy jednoczesnym zapominaniu o sobie, to właśnie syndrom Atlasa. W greckim micie tytan Atlas dźwiga na swoich barkach całe sklepienie niebieskie (czasami mówi się, że cały świat).

 

Podobnie osoba dotknięta syndromem Atlasa bierze na siebie problemy otoczenia, czuje się odpowiedzialna za innych i ma skłonność do poświęcenia się, nie bacząc na osobiste konsekwencje.

 

Zaburzenie zostało opisane w książce pt. „Syndrom Atlasa. O tych, którzy byli silni zbyt długo” autorstwa prof. Ireny Pospiszyl z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

 

Syndrom Atlasa – jak sobie z nim radzić w pracy?

 

Stała rezygnacja z zaspokojania własnych potrzeb i dbałości o swoje dobro na rzecz opieki nad innymi odbija się na różnych sferach funkcjonowania w społeczeństwie. Jeśli chodzi o życie zawodowe, osoba dotknięta syndromem Atlasa może mieć trudności z asertywnością w pracy, w kontaktach ze współpracownikami, przełożonymi oraz kontrahentami, i w związku z tym:

  • pracować ponad siły,
  • zbyt często zostawać po godzinach, brać dyżury weekendowe, świąteczne częściej niż inni,
  • przejmować odpowiedzialność za projekty innych i zaniedbywać przy tym własne zadania,
  • odczuwać długotrwały stres, znużenie,
  • borykać się z wypaleniem zawodowym.

 

Pracownik z syndromem Atlasa bywa pomijany przy premiach i awansach, ponieważ jego tytaniczna praca często bywa niedostrzegana. On sam nie dba o swoje interesy, a więc także o to, by jego wkład w wypełnianie obowiązków był należycie zaznaczony i doceniony.

 

Jak radzić sobie z syndromem Atlasa? Pierwszym krokiem jest rozpoznanie problemu. Istotne jest wskazanie swoich kompleksów, obaw, które mogą skłaniać do deprecjonowania swoich potrzeb. Kolejne kroki to praca nad poczuciem własnej wartości, wytyczanie granic, trening w odmawianiu oraz pozwolenie sobie na wypoczynek bez wyrzutów sumienia i nieustannego trzymania ręki na pulsie, sprawdzania, co się dzieje z innymi. Z syndromem Atlasa można sobie poradzić. Nie wahajmy się sięgać po fachową pomoc psychologa lub psychoterapeuty.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Grupa Inter Cars
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy do współpracy osoby, która potrafi wspierać pracę Zarządu w firmie o rozbudowanej strukturze. Praca codzienna koncentruje się na zadaniach: Organizowanie i protokołowanie posiedzeń Zarządu (2 spotkania w tyg.) Opracowanie dokumentów z zakresu wizji i strategii firmy, na bazie...
  • Kierownik Robót Hydraulicznych

    INSTALEO   Islandia, Reykjavik   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat   129 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków kierowanie zespołem i pracami; wykonywanie instalacji wod-kan i C.O. montaż grzejników; "biały montaż" wykonywanie i montaż węzłów ciepłowniczych; budowa instalacji wentylacyjnych; budowa systemów przeciwpożarowych; wykonywanie przyłączy budynków; budowa...
  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.
  • Szef Placówki Bankowej

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!
  • Kierownik szwalni

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja i zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Doskonalenie produkcji w zakresie wydajności, jakości i kontroli kosztów. Koordynowanie współpracy z projektantem i konstruktorem w zakresie tworzenia dokumentacji techniczno-technologicznej odzieży. Efektywne...
  • Lider / Brygadzista

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitorowanie realizacji założonego planu produkcyjnego, raportowanie i analiza wydajności produkcji, koordynowanie prac podległego personelu, dbanie o wysoką jakość realizowanej usługi, dbanie o jasną komunikację z innymi działami firmy.

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.