Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Typy zezwoleń na pracę

Typy zezwoleń na pracę

 
Typy zezwoleń na pracę

Zatrudniając cudzoziemca, polski przedsiębiorca musi spełnić szereg wymogów formalnych. Jednym z nich, w większości przypadków, jest zezwolenie na pracę. Jakie są typy zezwoleń na pracę? Czym się różnią i w jakich sytuacjach są wymagane?

 

Zezwolenia na pracę typu A

 

Zezwolenie na pracę cudzoziemca typu A obowiązuje, gdy siedziba, zakład czy oddział firmy albo miejsce zamieszkania (lub każda inna forma zorganizowanej działalności) przedsiębiorcy znajduje się w Polsce.

 

Zezwolenie na pracę typu B


O to zezwolenie na pracę wnioskuje się w przypadku cudzoziemca, który będzie zatrudniony w polskiej firmie i, zgodnie z art. 88. 1. Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „w związku z pełnieniem funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji albo w związku z prowadzeniem spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz, albo w związku z udzieleniem mu prokury przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres przekraczający łącznie 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy”.

 

Zezwolenie na pracę typu C


Wniosek o zezwolenie na pracę typu C należy złożyć, gdy pracodawcą cudzoziemca jest zagraniczna firma, która deleguje obcokrajowca do pracy w Polsce na okres ponad 30 dni w roku kalendarzowym. Pracownik może być wysłany do polskiego oddziału lub zakładu zagranicznego przedsiębiorstwa, albo firmy z nim powiązanej.

 

Zezwolenie na pracę typu D

 

Podobnie jak typ C zezwolenia na pracę, typ D dotyczy obcokrajowców, których zatrudnia zagraniczna firma. Różnica polega na tym, że jeśli przedsiębiorstwo nie ma w Polsce swojego oddziału czy zakładu, a pracownik będzie realizował usługę eksportową –tymczasowo i okazjonalnie potrzebuje zezwolenia typu D.

 

Zezwolenie na pracę typu E

 

Osoba, mająca zezwolenie typu E wykonuje pracę u zagranicznego pracodawcy i jest delegowana do Polski na więcej niż 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy, a cel jego pobytu jest inny niż w przypadku poprzednich zezwoleń.

 

Zezwolenie na pracę sezonową – typ S


Ostatni rodzaj zezwoleń na pracę wymagany jest w przypadku pracy sezonowej – np. w rolnictwie, turystyce czy ogrodnictwie, wykonywanej przez kilka miesięcy na rzecz pracodawcy, którego siedziba, miejsce zamieszkania czy oddział znajduje się w Polsce. Przy czym, jak możemy przeczytać we wzorze wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zezwolenie to: „nie dotyczy cudzoziemca, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy wydanej w celu pracy sezonowej, w ramach ruchu bezwizowego w związku z wnioskiem wpisanym do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej lub na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na pracę sezonową – w takim przypadku należy złożyć wniosek o wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową”.

Warto wiedzieć, że dokument ma charakter czasowy, (zgodnie z datami ujętymi we wniosku), o zezwolenie ubiega się pracodawca, nie cudzoziemiec, a wydaje je wojewoda. Poszczególne typy zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, tryb postępowania, by uzyskać pozwolenie na pracę w Polsce i aktualne wzory wniosków znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń (Dz.U. 2017 poz. 2345).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Grupa Inter Cars
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Poszukujemy do współpracy osoby, która potrafi wspierać pracę Zarządu w firmie o rozbudowanej strukturze. Praca codzienna koncentruje się na zadaniach: Organizowanie i protokołowanie posiedzeń Zarządu (2 spotkania w tyg.) Opracowanie dokumentów z zakresu wizji i strategii firmy, na bazie...
  • Robotnik / Złota rączka

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 godz.
    Jeśli posiadasz: Doświadczenie w pracach remontowych, konserwacji i montażu, w zakresie hydrauliki, elektryki, ślusarstwa itp. Wykształcenie zawodowe / techniczne: hydraulik, elektryk, malarz, ślusarz lub pokrewne; Uprawnienia branżowe (np. G1, G2, G3) - dodatkowy atut; Znajomość...
  • Elektryk / Mechatronik

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 300 - 16 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 godz.
    Zadania: Naprawy elektryczne i mechaniczne; Prace konserwacyjne i serwisowe na obiektach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach; Zapewnienie ciągłości prac maszyn; Usuwanie awarii oraz prowadzenie dokumentacji technicznej; Okablowanie wszelkich instalacji elektrycznych; Montaż kabli...

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.