Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa o dzieło z własnym pracownikiem - prawo pracy, składki ZUS

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem - prawo pracy, składki ZUS

 
Umowa o dzieło z własnym pracownikiem - prawo pracy, składki ZUS

Umowa o dzieło jest jednym z popularniejszych sposobów zarobkowania. Nie stanowi ona tytułu do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego. Co innego jednak w sytuacji, gdy zostaje zawarta umowa o dzieło z własnym pracownikiem. Wówczas jego przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej jest sumowany z wynagrodzeniem z umowy o pracę, a od całości naliczane są składki ZUS. Od tej reguły są jednak dwa wyjątki. Jakie?

 

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem - prawo pracy


W świetle prawa, pracodawca może podpisać ze swoim pracownikiem kilka różnych umów. Żaden przepis prawny nie zabrania zawarcia umowy zlecenia lub umowy o dzieło z osobą zatrudnioną już w danej firmie. Przepisy wskazują jednak pewien warunek konieczny do spełnienia. Mianowicie - umowa cywilnoprawna zawarta z własnym pracownikiem nie może mieć cech umowy o pracę. Jak to rozumieć? Pracodawca nie może zawrzeć z podwładnym umowy o dzieło, która obejmowałaby zakres obowiązków wynikający z tytułu umowy o pracę. Musi zlecić mu inne zadania. W przeciwnym razie współpraca taka będzie sprzeczna z prawem pracy i niezgodna z przepisami ubezpieczeń społecznych.

 

Umowa o dzieło a składki ZUS


Umowa o dzieło a ubezpieczenie to kwestia, która nurtuje większość zleceniobiorców. Rozwiewając wszelkie wątpliwości - umowa o dzieło nie stanowi samodzielnego tytułu do objęcia ubezpieczeniem społecznym. W takiej sytuacji, od wynagrodzenia uzyskanego na podstawie dzieła, odejmowany jest jedynie podatek dochodowy. Co to oznacza dla pracodawcy? Odpowiadając na jakiekolwiek pytania dotyczące kwestii: „umowa o dzieło koszty pracodawcy” - ten ostatni nie ponosi żadnych kosztów, opłaca jedynie wynagrodzenie brutto. Sytuacja nieco komplikuje się w momencie, gdy zostaje zawarta umowa o dzieło z pracownikiem. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji przychód z umowy cywilnoprawnej jest sumowany z wynagrodzeniem z tytułu umowy o pracę, a od całości naliczane są składki społeczne i zdrowotne. Co ważne, od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Jak zatem wygląda kwestia umowy o dzieło a składek ZUS? Jaka jest zależność pomiędzy umową o dzieło a ubezpieczeniem zdrowotnym? Kiedy umowa cywilnoprawna z własnym pracownikiem nie stanowi tytułu do opłacania obowiązkowych składek społecznych?
 
    • W przypadku pracownika prowadzącego działalność gospodarczą, której zakres pokrywa się z czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy cywilnoprawnej, przychód z tytułu umowy o dzieło traktowany jest jako przychód z prowadzonej działalności.
    • Umowa o dzieło z pracownikiem, który przebywa na urlopie przysługującym mu z tytułu rodzicielstwa lub na urlopie bezpłatnym - w tym przypadku stosunek pracy ulega zawieszeniu. W związku z tym, osoba wykonująca dzieło traktowana jest jako zleceniobiorca, a nie pracownik. W efekcie czego umowa cywilnoprawna nie jest rozumowana jako umowa zawarta ze swoim pracownikiem. Skutek? Uważana jest za umowę samodzielną, która nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem ZUS.

 

Umowa zlecenie z własnym pracownikiem a składki ZUS


Umowa zlecenie zawarta z własnym pracownikiem, podobnie jak umowa o dzieło, jest dopuszczalna pod warunkiem, że zakres obowiązków w niej wyszczególniony nie pokrywa się z tymi wynikającymi ze stosunku pracy. A jak w tej sytuacji wygląda kwestia ubezpieczenia? Jak prawo reguluje kwestię umowy zlecenia z własnym pracownikiem a składek ZUS? W tym przypadku nie ma już żadnych wyjątków - jeśli pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę wykonuje dodatkowe zlecenia dla swojego pracodawcy, z tytułu wykonywania tej umowy podlega ubezpieczeniom społecznym dokładnie na takich samych zasadach, jak w przypadku umowy o pracę. Zleceniobiorca traktowany jest jako pracownik, w związku z czym obowiązują go wszystkie ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W tym przypadku problematyczną kwestią może okazać się wyliczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Sprawa jest jednak oczywista - podstawę wymiaru stanowi łączny przychód uzyskany zarówno z umowy o pracę, jak i z umowy zlecenia.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Кierownik działu prawnego

    3S AGENCY   Austria, Wiedeń   
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zapewnienie wsparcia prawnego dla procesów biznesowych firmy; Przygotowanie i wsparcie transakcji o różnym stopniu złożoności na Ukrainie i w UE; Kontakt z organami państwowymi, regulacyjnymi i bankami; Wsparcie transakcji dotyczących nieruchomości i działek; Wsparcie...
  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    2 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • Specjalista ds. utrzymania ruchu

    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 100 - 16 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 godz.
    Twoimi zadaniami będzie: Uruchamianie, oraz testowanie złożonych urządzeń, systemów próżniowych sterowanych mikroprocesorem, hodowli kryształów, metrologii lub plazmy (zarówno funkcjonalne i akceptacyjne), Kompletowanie dokumentów testowych i odbiorowych zgodnie z ustaleniami z klientem....
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • HR Biznes Partner

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące wsparcie menedżerów w realizacji polityki personalnej; Doradztwo z zakresu prawa pracy, narzędzi HR i metod komunikacji; Koordynowanie projektów HR, w tym zarządzania zastępowalności oraz budowania planów retencji i sukcesji; Prowadzenie rekrutacji na wybrane...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.