Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowy śmieciowe – czym są i na czym polegają?

Umowy śmieciowe – czym są i na czym polegają?

 
Umowy śmieciowe – czym są i na czym polegają?

Mimo że jest to niezgodne z prawem, część pracodawców zatrudnia podwładnych na zasadach charakterystycznych dla umowy o pracę, jednak wymuszając podpisanie umowy cywilnoprawnej – tzw. „śmieciówki”.

 

Umowy śmieciowe – czym są?

 

Umową śmieciową potocznie nazywamy zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Pejoratywne określenie „śmieciowa” odnosi się do faktu, że zatrudniony nie podlega ochronie gwarantowanej przez Kodeks pracy. Nie ma zapewnionego okresu wypowiedzenia, płatnego urlopu wypoczynkowego, ochrony zatrudnienia w okresie ciąży, wynagrodzenia postojowego, dodatku za pracę w nocy i godziny nadliczbowe czy innych czynników, które wpływają na poczucie stabilizacji w zakładzie pracy.

 

Umowa śmieciowa – na czym polega

 

Śmieciówki są popularne w polskich firmach, ponieważ obniżają koszty zatrudnienia pracowników oraz dużo łatwiej jest je rozwiązać niż umowę o pracę. Czym są umowy śmieciowe i w jaki sposób różnią się od etatu? Jedna z głównych różnic polega na obowiązku odprowadzania składek na rzecz pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku stosunku pracy pracodawca musi opłacać na rzecz podwładnego składki chorobową, zdrowotną, emerytalną, rentową i wypadkową.

 

Dla umowy zlecenie składka chorobowa jest dobrowolna, natomiast składka wypadkowa uzależniona od tego, czy zlecenie jest wykonywane w siedzibie firmy. W przypadku umowy o dzieło składka emerytalna, rentowa i chorobowa musi zostać odprowadzana, o ile kontrakt jest zawierany z własnym pracownikiem lub praca wykonywana na rzecz własnego pracodawcy. Składki wypadkowe i chorobowe nie muszą być uiszczane do ZUS-u.

 

Koszty na ubezpieczenie potrącane są zarówno z wynagrodzenia podwładnego, jak i środków pracodawcy. W przypadku umowy o pracę składki pokrywane przez pracodawcę wynoszą około 20% wynagrodzenia brutto pracownika. Umowa zlecenie jest tańsza, ponieważ w przypadku, gdy zatrudniony to student do 26. roku życia lub jest jednocześnie zatrudniony w innej firmie, w której otrzymuje minimalne wynagrodzenie, szef nie ponosi dodatkowego kosztu wynikającego z obowiązku opłacania składek ZUS, na Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – płaci jedynie kwotę wynagrodzenia brutto. W przypadku umowy o dzieło, gdzie niezależnie od okoliczności zatrudnienia czy wieku pracownika szef ponosi tylko koszt związany z wynagrodzeniem. Warto pamiętać, że mniejsza liczba obowiązkowych składek oznacza, że pracodawca za zlecenie lub dzieło może wypłacić wyższe wynagrodzenie pracownikowi.

 

Umowy śmieciowe – zmiany

 

Od osób pełniących obowiązki na podstawie umów śmieciowych często – wbrew przepisom – wymaga się wykonywania obowiązków w sposób charakterystyczny dla stosunku pracy. Ten ostatni cechuje się bowiem:
• ustalonym miejscem i czasem pełnienia czynności służbowych,
• obowiązkiem osobistego wykonywania pracy,

• ciągłością pełnienia pracy,

• koniecznością wypełniania poleceń pracodawcy i podporządkowania się zasadom panującym w miejscu zatrudnienia.

 

Tymczasem wymogi te nie dotyczą ani umowy zlecenie, ani umowy o dzieło. Pierwsza zawierana jest na wykonanie określonych czynności, druga w celu utworzenia pewnego produktu (dzieła). W myśl art. 22 Kodeksu pracy „nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy”, charakterystycznych dla stosunku pracy.

 

Ponieważ w praktyce przepisy te bywają łamane, proponowane są zmiany mające na celu ograniczenie możliwości zatrudniania pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych.

 

Ustawa o umowach śmieciowych

 

Jeden z projektów ustawy zakłada wprowadzenie rozdziału na umowę etatową i nieetatową. Ta pierwsza byłaby po prostu dotychczasową umową o pracę. Umowa nieetatowa zawierana byłaby natomiast tylko wówczas, gdy obowiązki pełnione byłyby przez maksymalnie 16 godzin tygodniowo. Gdyby ten limit przekroczono, kontrakt stałby się automatycznie umową o pracę.

 

W przypadku umowy nieetatowej nie obowiązywałaby zasada ciągłości pracy. To znaczy, że podwładny mógłby zostać wezwany do pracy w każdym momencie, ale też nie miałby obowiązku podjęcia czynności służbowych. Gdyby jednak się na to zdecydował, wówczas miałby zagwarantowane przywileje pracownicze – wynagrodzenie, urlop wypoczynkowy itp. Zmiany w Kodeksie pracy nadal są jednak w fazie projektów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.