Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

 
Mama w pracy – jakie ma uprawnienia?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim to dla młodej mamy nie lada wyzwanie. Nie zawsze wie, co ją czeka w firmie, do tego dochodzi olbrzymi stres związany z pozostawieniem dziecka pod opieką innych osób. W tej trudnej sytuacji z pomocą przychodzi Kodeks pracy, który gwarantuje szereg uprawnień ułatwiających pogodzenie pracy z macierzyństwem.

 

Mama w pracy – ile godzin dziennie?

 

Jednym z takich udogodnień jest możliwość zredukowania dotychczasowego czasu pracy. Jeśli pracownica, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym, dojdzie do wniosku, że nie jest w stanie pogodzić pracy w pełnym wymiarze czasu pracy z obowiązkami rodzicielskimi, może złożyć wniosek o zmniejszenie liczby godzin. Pracodawca musi taki wniosek uwzględnić. Co ważne, nowy, wnioskowany wymiar nie może być krótszy niż połowa etatu.

 

Program: mama w pracy – obowiązki, wynagrodzenie

 

Gdy młoda mama wraca do pracy, Kodeks pracy gwarantuje jej powrót na takich samych warunkach co wcześniej. Oznacza to, że pracodawca nie może jej zdegradować czy obniżyć wynagrodzenia. Jeśli zdecyduje się na przeniesienie pracownicy na inne stanowisko, musi być ono zgodne z jej kwalifikacjami. Takie zmiany nie mogą również wpłynąć na wysokość dotychczasowego wynagrodzenia.

 

Urlop dla mamy

 

Kolejnym uprawnieniem młodej mamy jest możliwość wykorzystania całego przysługującego urlopu wypoczynkowego (zaległego oraz bieżącego). Nawet jeśli urlop macierzyński czy rodzicielski dobiega końca np. w połowie roku kalendarzowego, pracownica może złożyć wniosek o pełną pulę przysługującego jej w tym roku urlopu (20 lub 26 dni), a pracodawca musi taki wniosek uwzględnić. Trzeba pamiętać o tym, że taka możliwość istnieje jedynie bezpośrednio po wymienionych urlopach. Oczywiście pracownica może też złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. Taki wniosek również jest wiążący dla pracodawcy.

 

Dodatkowe dni wolne na opiekę

 

Rodzicom lub opiekunom prawnym wychowującym co najmniej jedno dziecko w wieku do lat 14, przysługują dwa dodatkowe dni wolne z tytułu sprawowania opieki (w roku kalendarzowym). Liczba dni wolnych jest stała, niezależna od liczby dzieci. W zależności od złożonego wniosku, pracownikowi przysługują dwa dni zwolnienia łącznie lub oddzielnie. Co ważne, wolne na opiekę nad dzieckiem należy się tylko jednemu z rodziców lub opiekunów (sami muszą zdecydować, które z nich będzie z tego uprawnienia korzystać).

 

Zwolnienia od pracy (z jednoczesnym zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia za ten czas) pracodawca udziela na wniosek pracownika. Przełożony jest zobowiązany do udzielenia wolnego we wskazanym terminie i nie może żądać od pracownika uzasadnienia ani zmiany wnioskowanej daty.

 

W przypadku choroby dziecka do lat 14, a w pewnych sytuacjach także w przypadku zdrowego dziecka do lat 8 (np. gdy nagle zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę), jednemu z rodziców przysługuje również zasiłek opiekuńczy. Zasiłek wypłaca się maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym (jeśli dziecko ukończyło 14 lat, jest to 14 dni).

 

Delegacje, nadgodziny

 

Od momentu powrotu do pracy aż do czasu, gdy dziecko ukończy 4 lata pracownicy przysługują szczególne uprawnienia związane z warunkami pracy i wyjazdami służbowymi. Bez jej zgody pracodawca nie może wysyłać jej na wyjazdy służbowe. Nie ma prawa wymagać też od młodej mamy, by pracowała ponad ustalony w umowie o pracę wymiar czasu, a także delegować jej poza stałe miejsce pracy.

 

Karmiąca mama w pracy

Dodatkowym udogodnieniem dla mamy, która wraca do pracy i karmi piersią są przerwy (lub przerwa) na karmienie. Jedna półgodzinna przerwa przysługuje kobiecie, która pracuje dłużej niż 4 godziny dziennie. Gdy wymiar czasu pracy przekracza 6 godzin, młodej mamie przysługują dwie takie przerwy (na wniosek pracownicy można je połączyć w jedną, godzinną przerwę). Jeśli pracownica pracuje dłużej niż 6 godzin w ciągu dnia i karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch, trwających 45 minut przerw.

 

Przerwy udzielane są na wniosek pracownicy, która powinna w swoim piśmie oświadczyć, że karmi piersią. Pracodawca może zażądać od pracownicy, by potwierdziła ten fakt zaświadczeniem lekarskim. W przypadku przedstawienia takiego zaświadczenia pracodawca jest zobowiązany do udzielenia przerw dla mamy karmiącej piersią w pracy. Ten czas wlicza się do czasu pracy, a pracownicy przysługuje takie samo wynagrodzenie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Lekarz weterynarii – dział hematologii

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie badań laboratoryjnych, przygotowanie i ewidencjonowanie preparatów, ocena preparatów hematologicznych, telefoniczna konsultacja wyników, pomoc w ustalaniu kierunku dalszej diagnostyki dla lekarzy zlecających badania.
  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    5 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Pracownik produkcji - obsługa automatów krawieckich

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa automatów krawieckich przy drobnych naprawach odzieży roboczej i ochronnej np. doszywanie kieszeni, szelek, skracanie i wydłużanie spodni, zaszywanie rozpruć.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.