Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wsparcie dla przedsiębiorców ze wschodniej Polski

Wsparcie dla przedsiębiorców ze wschodniej Polski

 
Wsparcie dla przedsiębiorców ze wschodniej Polski

Przedsiębiorcy ze wschodniej Polski mogą ubiegać się o dofinansowanie dla swoich innowacyjnych projektów. Do rozdysponowania na ten cel, w ramach Programu Polska Wschodnia 2014-2020, została przeznaczona kwota w wysokości 135 mln zł.

 

Pomoc finansowa będzie służyła wsparciu innowacyjnej przedsiębiorczości w pięciu województwach: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Celem inicjatywy jest wsparcie innowacyjnych projektów biznesowych, które mogą przyczynić się do rozwoju przedsiębiorczości na wschodzie kraju.

 

– Innowacje są podstawą współczesnego biznesu, dlatego silnie wspieramy firmy w ich wdrażaniu – podkreślił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, w oficjalnym komunikacie resortu.

 

Zaproszone do udziału zostały mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Muszą one należeć do tzw. ponadregionalnych powiązań kooperacyjnych, czyli tworzyć grupę minimum pięciu firm współdziałających ze sobą w pokrewnych branżach. Ich zasięg powinien obejmować co najmniej dwa województwa, w tym przynajmniej jedno z Polski Wschodniej.

 

Firmy mają szansę otrzymać wsparcie na stworzenie innowacyjnych rozwiązań opartych na wynikach prac badawczo-rozwojowych, przeprowadzonych samodzielnie lub zakupionych z zewnątrz. Jak informuje resort, dofinansowanie ma wspomóc „realizację całego procesu wdrażania innowacji”.

 

Na zgłoszenia od zainteresowanych podmiotów Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie czekać do 31 lipca br. Poszczególne projekty mogą otrzymać nawet o 7 mln złotych dofinansowania.

 

To już kolejna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju skierowana do innowacyjnych przedsiębiorstw z Polski Wschodniej. Trwa także m.in. konkurs w ramach drugiego etapu wsparcia dla startupów, opracowany pod skrzydłami Platform startowych. Młode przedsiębiorstwa mogą otrzymać nawet o 800 tys. zł dotacji na rozpoczęcie działalności biznesowej i pierwszą sprzedaż.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.