Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług — jak zrobić to dobrze?

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług — jak zrobić to dobrze?

 
Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług — jak zrobić to dobrze?

 

Umowa o świadczenie usług należy do grupy umów cywilno-prawnych, do których zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z art.750, do takiej umowy stosuje się odpowiednio przepisy o umowie – zlecenie. Oznacza to, że przepisy dotyczące umowy – zlecenia, przy umowie o świadczenie usług nie są stosowane dosłownie, ale tak, jak odpowiada to charakterowi usługi. 

 

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług

 

Każda umowa o świadczenie usług niezależnie od tego, czy jest zawarta na czas określony, czy nieokreślony, może zostać wypowiedziana. W umowie może zostać uwzględniony okres wypowiedzenia. Jeśli go nie określono, to rozwiązanie umowy następuje ze skutkiem natychmiastowym. W takiej sytuacji ważne będzie to, czy rozwiązanie umowy następuje z ważnych przyczyn, czy nie. Dlaczego? Bo jeśli zleceniobiorca poniósł z tego tytułu straty, a rozwiązanie umowy o świadczeniu usług nastąpiło bez ważnych przyczyn, to może wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym. 

 

Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług z okresem wypowiedzenia

 

Jeśli umowa określała warunki wypowiedzenia i strony ustaliły okres wypowiedzenia, to rezygnacja z umowy bez ważnych powodów wymaga zachowania okresu wypowiedzenia. W przypadku ważnych powodów nadal można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. 

 

Wypowiedzenie umowy a ważne powody

 

Czym są te ważne powody? Ich katalog może być bardzo różny i zależy od specyfiki konkretnych usług. Na przykład wypowiedzenie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych może obejmować takie ważne powody jak brak dostępności usługi przez określoną ilość dni w okresie rozliczeniowym, niezgodność usługi z opisem czy zmianę cennika operatora. 

 

Forma wypowiedzenia umowy o świadczenie usług 

 

Kodeks Cywilny nie precyzuje jaką formę musi mieć rozwiązanie umowy, ale zazwyczaj jest to dokładnie określone w umowie. Zawsze warto takie wypowiedzenie złożyć pisemnie, oficjalnym pismem z potwierdzeniem jego nadania i odbioru przez druga stronę. 

 

Kiedy wypowiedzenie świadczenia usług będzie ważne? 

Wtedy kiedy zostanie złożone zgodnie z obowiązującym prawem oraz ustaleniami między stronami, które zostały podjęte podczas zawierania umowy. 

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, odstąpienie od umowy i wypowiedzenie

 

Mimo iż potocznie powyższe pojęcia stosujemy zamiennie, mają one inne znaczenie (i skutki prawne). 

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oznacza, że wypowiedzenie jest obustronne, a nie jednostronne. Obie strony ustalają warunki rozwiązania umowy i dlatego jest to rozwiązanie umowy. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy za porozumieniem składa się w taki sam sposób jak wypowiedzenie umowy i zawiera się w nim informacje o braku roszczeń (lub opis uzgodnionych roszczeń). 

 

Pojęcie „wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron” to oksymoron, wyrażenie wewnętrznie sprzeczne, nie można bowiem jednocześnie wypowiedzieć umowy i sprawić, by było to zrobione za porozumieniem stron. 

Jeśli zerwanie umowy o świadczenie usług następuje w wyniku działania jednej strony umowy, to mamy do czynienia z wypowiedzeniem bądź odstąpieniem od umowy. 

 

Odstąpienie od umowy może wynikać z przepisów (np. możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość) lub z warunków umowy. Po odstąpieniu od umowy traktuje się ją jak nigdy niezawartą. Potocznie używane pojęcie „rezygnacja z umowy” to właśnie odstąpienie. 

 

Ze względu na to, że każda umowa świadczenia usług może zawierać różne dane i informacje, trudno przygotować jeden wspólny wzór rozwiązania umowy świadczenia usług. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że we wzorze umowy o wypowiedzenia świadczenia usług powinny znaleźć się takie informacje jak: 

  • Dane umowy (np. jej numer lub nazwa, które pozwolą zidentyfikować umowę), 
  • Dane zleceniobiorcy i zleceniodawcy (identyczne z danymi podanymi przy zawieraniu umowy), 
  • Data rozwiązania umowy (zgodna z przepisami Kodeksu Cywilnego lub ustaleniami zawartymi w umowie), 
  • Podstawa prawa do rozwiązania umowy (może to być np. paragraf z umowy, w którym opisano prawo i sposób wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony bądź nieokreślony, bądź paragraf z Kodeksu Cywilnego opisujący możliwość wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron), 
  • Warunki rozwiązania umowy (czyli to, czy zerwanie umowy o świadczenie usług będzie powodowało jakiekolwiek konsekwencje finansowe u którejkolwiek ze stron – np. konieczność zwrotu kosztów poniesionych przez zleceniobiorcę, jeśli umowę zrywa zleceniodawca). 

 

Co do zasady, nie trzeba podawać przyczyn wypowiedzenia umowy o świadczenie usług, ale jeśli osoba przyjmująca zlecenie miała za nie otrzymać wynagrodzenie, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniobiorca może domagać się odszkodowania. Dlatego w niektórych sytuacjach, jeśli zleceniobiorca rezygnuje z umowy, to warto by napisał, jaki jest powód tej rezygnacji. 

 

Wzór oświadczenia o wypowiedzeniu umowy można często znaleźć na stronie internetowej usługodawcy. Można też posłużyć się ogólnym wzorem, pamiętając, by uzupełnić go o wszystkie niezbędne, opisane wyżej, elementy. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.