Za 11 listopada pracownikowi należy się wolne 2017-10-27

Za święto przypadające w sobotę pracownikowi należy udzielić dnia wolnego. To pracodawca decyduje, czy zamknąć firmę czy pozwolić pracownikom wybierać wolne w dogodnym dla nich terminie.


W tym roku Święto Niepodległości wypada w sobotę. Oznacza to, że pracownicy mają prawo do dnia wolnego za świąteczny dzień. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.


Pozwolić pracownikowi wybrać wolne?


Pracodawca zdecyduje w jakiej formie i kiedy oddać dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Do wyboru są dwie możliwości. Każdy pracownik może sam zdecydować, kiedy weźmie wolne za świąteczną sobotę. Pracodawca wskaże zakres czasu, w którym trzeba będzie wybrać wolne. Najlepiej zrobić to do końca roku tak, żeby dzień wolny został wykorzystany w ramach okresu rozliczeniowego czasu pracy. Okres ten trwa z reguły cztery miesiące. Zatem od września większość pracodawców znajduje się w ostatnim w tym roku okresie rozliczeniowym, który trwa do 31.12.2017 r. i w tym czasie pracownik będzie mógł wziąć dodatkowy dzień wolny.


Czy może zamknąć firmę?


Inną opcją jest zamknięcie firmy. Jeżeli pracodawca może pozwolić sobie na jeden dzień przerwy w pracy, może zdecydować o jej zamknięciu. Co istotne pracodawca nie musi uzgadniać czy konsultować z pracownikami, w jaki dzień firma nie będzie działać. Wolnego można udzielić przed Narodowym Świętem Niepodległości, np. 10 listopada i przedłużyć w ten sposób weekend. Można również udzielić wolnego w grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia czy tuż po nich. Pracodawca ma w tym zakresie pełną dowolność, pamiętając jedynie o wspomnianym wyżej okresie rozliczeniowym. 

Przeczytaj także:

Skomentuj