Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy – śmierć babci: najważniejsze informacje

Urlop okolicznościowy – śmierć babci: najważniejsze informacje

 
Urlop okolicznościowy – śmierć babci: najważniejsze informacje

Uczą i wychowują. Niekiedy zastępują mamę. Śmierć babci i strata jednej z najbliższych osób jest niezwykle emocjonalnym i trudnym doświadczeniem. Trudno wówczas myśleć o formalnościach i kwestiach organizacyjnych związanych z udziałem w uroczystościach pogrzebowych. Warto jednak wiedzieć, że przepisy prawa przewidują dodatkowe dni wolne w pracy w związku z ważnymi wydarzeniami w życiu pracownika – wśród takich bez wątpienia znajduje się śmierć bliskiego członka rodziny. Sprawdź, komu przysługuje urlop okolicznościowy, jak uzyskać dodatkowy dzień wolny oraz czy można wnioskować o urlop już po pogrzebie bliskiej osoby.

 

Spis treści

Czy na pogrzeb babci przysługuje urlop okolicznościowy?

 

Podstawowym dokumentem regulującym kwestie związane z różnymi rodzajami urlopów przysługujących pracownikowi jest Kodeks pracy. Nie znajdziemy w nim jednak żadnej adnotacji dotyczącej urlopu okolicznościowego. 

 

Zapisy dotyczące urlopu okolicznościowego znajdują się natomiast w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku. Akt ten dotyczy dodatkowych dni wolnych w pracy przysługujących między innymi w razie ślubu, urodzenia się dziecka lub zgonu bliskiej osoby. W związku z tym urlop okolicznościowy z tytułu śmierci babci jest przewidziany polskim prawem. Jest to czas, który pozwala rodzinie załatwić niezbędne formalności związane ze stratą bliskiej osoby i pogrzebem, umożliwia wzięcie udziału w jej ostatnim pożegnaniu czy daje chociażby chwilę na oddech w tym trudnym czasie, jakim jest śmierć członka rodziny.

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

 

§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
1) 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
2) 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. 

 

Wiemy już, że pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy w przypadku śmierci babci lub dziadka w wymiarze 1 dnia wolnego od pracy. Skorzystać z urlopu okolicznościowego mogą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub na zasadzie powołania, mianowania i wyboru. W świetle prawa urlop okolicznościowy nie jest z kolei przywilejem należącym się osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych czy świadczących pracę na zasadach kontraktu b2b. W ich przypadku nie istnieje formalny stosunek pracy, wobec czego nie przysługują im także prawa i obowiązki pracownicze. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci babci lub innej bliskiej osoby? Przede wszystkim warto pamiętać, że urlop okolicznościowy nie ma żadnego wpływu na urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi. Nie wlicza się on w standardowy wymiar 20 lub 26 dni, więc nawet w sytuacji, gdy pracownik wykorzystał już pulę urlopu wypoczynkowego na dany rok pracodawca nie ma prawa odmówić mu wolnego z tytułu śmierci babci czy chociażby urlopu okolicznościowego na ślub.

 

Pamiętaj!

 

Urlop okolicznościowy po śmierci babci nie ma wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego. To znaczy, że szef nie może odmówić Ci wolnego okolicznościowego, nawet jeśli wykorzystałeś już wszystkie dni gwarantowanego prawnie urlopu wypoczynkowego.

 

W sytuacji, gdy w danym roku kalendarzowym nie wykorzystamy przysługującego nam urlopu okolicznościowego, ten przepada. Co więcej, za niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przysługuje ekwiwalent pieniężny.

 

Czytaj także: Urlop bezpłatny – podstawowe informacje

 

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci męża: czy przysługuje? 

 

Wiele wątpliwości budzi zagadnienie: urlop okolicznościowy – śmierć babci męża. Często jest to osoba, z którą byliśmy równie blisko związani, co z własnymi dziadkami. Czy przysługuje Ci urlop okolicznościowy z powodu pogrzebu babci męża?

 

Przepisy jasno określają, że prawo do dodatkowego dnia wolnego z powodu śmierci bliskiej osoby dotyczy tylko osób, z którymi jesteśmy spokrewnieni w linii prostej. Wzięcie urlopu okolicznościowego na śmierć babci męża nie jest więc możliwe. Warto jednak pamiętać o pewnym wyjątku – jeśli babcia męża pozostawała na naszym utrzymaniu i sprawowaliśmy nad nią bezpośrednią opiekę, wówczas powstaje prawo do urlopu okolicznościowego z powodu jej śmierci.  

 

Śmierć babci – liczba dni urlopu okolicznościowego

 

Śmierć babci czy innego bliskiego członka rodziny to trudne przeżycie emocjonalne, które często uniemożliwia człowiekowi normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych zadań. Niemniej, jest to także czas, w którym dopełnić należy kilku ważnych formalności. Między innymi właśnie po to, by umożliwić pracownikowi załatwienie wszelkich spraw związanych z ostatnim pożegnaniem bliskiego, umożliwia się mu wzięcie urlopu okolicznościowego. Jego wymiar zależy jednak od samych okoliczności. Zatem, ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje w przypadku śmierci babci? Zgodnie z regulacjami prawnymi, po śmierci babci lub dziadka pracownik może otrzymać 1 dzień wolny. 

 

Pamiętaj! 

 

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci, w wymiarze 1 dnia. 

 

Dokładnie taki sam wymiar urlopu okolicznościowego przysługuje w przypadku ślubu dziecka pracownika lub zgonu siostry, brata, teściowej czy teścia, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub będącej pod jego bezpośrednią opieką. Warto jednak wiedzieć, że urlop okolicznościowy w wymiarze 2 dni przysługuje natomiast w przypadku ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka, a także zgonu małżonka, dziecka, matki, ojca lub macochy czy ojczyma. 

 

Wymiar urlopu okolicznościowego nie zależy od etatu pracownika. Niezależnie od tego, czy pracujesz na pół etatu czy cały etat, liczba przysługujących dni urlopu okolicznościowego nie zmienia się. 

 

Czy urlop okolicznościowy jest płatny?

 

Dzień wolny za śmierć babci to prawo pracownika, które zostało uregulowane wspomnianym wyżej Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Wiemy już, że jest to dodatkowy dzień, który nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego. Co więcej, taki urlop jest płatny. Pracownik w czasie nieobecności w pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia, a wynosi ono dokładnie tyle, co wynagrodzenie zasadnicze. 

 

Pamiętaj! 

 

Pracownik, wykorzystując dzień urlopu okolicznościowego za śmierć babci, zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

 

Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci babci: ile czasu na wykorzystanie?

 

Co do zasady, pracodawca powinien zostać poinformowany przez pracownika o zamiarze wykorzystania urlopu okolicznościowego. O ile w przypadku planowanego ślubu czy nawet konkretnie ustalonej daty narodzin dziecka, może uprzedzić przełożonego o swoich planach, tak w sytuacji nagłej śmierci bliskiej osoby nie jest to możliwe. W świetle prawa pracodawca musi dowiedzieć się o przyczynie i okresie nieobecności pracownika niezwłocznie, a najpóźniej w jej drugim dniu. Jak zatem działa prawo do urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci babci lub dziadka? Kiedy należy nam się dzień wolny i ile czasu mamy na jego wykorzystanie?

 

Otóż urlop ze względu na śmierć babci nie musi być wykorzystany dokładnie w dniu jej odejścia czy pogrzebu. Jest to czas dla pracownika, który musi zostać wykorzystany na okoliczności związane z wydarzeniem, na przykład przygotowanie pogrzebu czy załatwienie formalności w urzędzie. Dzień wolny można wykorzystać zarówno przed, w dniu, jak i po pogrzebie.

 

Pamiętaj! 

 

W przepisach prawa nie znajdziemy zapisu, który stanowi, że dzień wolny za śmierć babci musi nastąpić dokładnie w dniu wystąpienia okoliczności. Termin wykorzystania urlopu musi być jednak zbliżony i związany z wydarzeniem. 

 

Urlop okolicznościowy, który nie zostanie wykorzystany w danym roku kalendarzowym,  nie przechodzi na następny rok.  

 

Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka: czy potrzebny akt zgonu?

 

Pracownik zamierzający skorzystać z przysługującego mu dnia wolnego z powodu śmierci babci, oprócz poinformowania o zaistniałej sytuacji pracodawcy, bardzo często będzie musiał udowodnić wystąpienie konkretnych okoliczności. Sam wniosek o urlop okolicznościowy nie wystarczy. Pracodawca ma bowiem prawo wymagać od pracownika przedstawienia dokumentu potwierdzającego konieczność wykorzystania dnia wolnego. W przypadku śmierci babci będzie do akt zgonu. Dokument ten przedstawiany jest jedynie do wglądu przełożonego.

 

Pamiętaj! 

 

W nagłych sytuacjach będących podstawą do wykorzystania urlopu okolicznościowego pracodawca powinien zostać poinformowany o powodzie nieobecności pracownika, najpóźniej drugiego dnia.

 

Sprawdź także, czym jest urlop uzupełniający i czy Ci przysługuje.

 

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy śmierć babci – wzór

 

Podanie o urlop okolicznościowy jest podstawą wykorzystania przysługującego nam prawa do dodatkowego dnia wolnego w razie wystąpienia różnych sytuacji życiowych. Warto jednak wiedzieć, że nie istnieje żaden formalny wniosek o urlop okolicznościowy. Choć nie ma wzoru dokumentu, należy dopilnować, by wniosek zawierał kilka kluczowych pozycji. 

 

Jeśli chcesz przygotować wniosek o urlop okolicznościowy – śmierć babci, pamiętaj o podstawie tego rodzaju podań, czyli danych pracodawcy oraz swoich. Konieczne będzie także podanie przyczyny, która uzasadni wykorzystanie urlopu okolicznościowego. Jeśli jest to możliwe, podaj pracodawcy dokładny powód, którym może być chociażby załatwienie formalności związanych z organizacją pogrzebu czy wizyta w urzędzie. Nie zapomnij wskazać także konkretnego dnia, w którym wykorzystasz lub wykorzystałeś dzień wolny. Pracodawca nie ma prawa odmówić Ci przyznania urlopu okolicznościowego w sytuacji przedstawienia dowodów potwierdzających wystąpienie danych okoliczności.

 

Śmierć babci a urlop okolicznościowy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Śmierć babci – ile dni wolnych należy się pracownikowi? 

 

Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę z powodu śmierci babci przysługuje urlop okolicznościowy w wymiarze 1 dnia. 

 

  • Czy urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci można wziąć po pogrzebie? 

 

Przepisy prawa w żaden sposób nie wskazują, by urlop okolicznościowy z powodu śmierci babci należał się jedynie w dniu wystąpienia okoliczności. Warunkiem jest jednak, by w dniu wolnym zachodziła okoliczność ściśle powiązana ze zdarzeniem. Może nią być chociażby wizyta w urzędzie i załatwianie formalności po śmierci bliskiej osoby. 

 

  • Czy na śmierć babci męża przysługuje urlop okolicznościowy? 

 

W świetle przepisów urlop okolicznościowy przysługuje jedynie z powodu śmierci własnej babci. W przypadku śmierci babci męża jeden dzień wolny należy się tylko wtedy, gdy ta była na naszym utrzymaniu i sprawowaliśmy nad nią opiekę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Specjalista ds. jakości i bezpieczeństwa żywności

    NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: Kontrola jakości surowców, półproduktów i wyrobów gotowych, nadzór nad jakością produktu na wszystkich etapach procesu; Przeprowadzanie szkoleń pracowników z zakresu GHP, GMP, HACCP; Przeprowadzanie audytów wewnętrznych i zewnętrznych zgodnie z...
  • Operator maszyn CNC z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa tokarek/frezarek/giętarek/szlifierek, Ustawianie na maszynach, Wymiana narzędzi na maszynach, Monitorowanie maszyny, Kontrola jakości.
  • Spawacz z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Spawanie konstrukcji stalowych; Spawanie metodą MAG lub WIG (zależy od umiejętności) Praca według rysunku technicznego; Obsługa różnych urządzeń w obrębie metalotechniki.
  • Lakiernik z j. niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Polerowanie, Montaż i demontaż części samochodowych bądź przemysłowych, Maskowanie, Zmiana i kontrola jakości, Prace polerskie, Poprawki lakiernicze.
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.