Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zagraniczny zasiłek dla bezrobotnych w Polsce

Zagraniczny zasiłek dla bezrobotnych w Polsce

 
Zagraniczny zasiłek dla bezrobotnych w Polsce

Po utracie pracy za granicą część polskich emigrantów decyduje się na powrót do kraju, żeby znaleźć tutaj pracę i oszczędzić na kosztach utrzymania.

 

Zasiłek zagraniczny w Polsce i wybranych krajach

 

Przy poszukiwaniu zatrudnienia w państwie innym niż to, w którym pracowało się ostatnio, bezrobotnemu przysługuje wsparcie w postaci transferu zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie można pobierać przez trzy miesiące, a w wyjątkowych okolicznościach maksymalnie przez sześć miesięcy. Aby z niego skorzystać, trzeba dopełnić na czas niezbędnych formalności. Warunkiem otrzymywania pieniędzy jest też aktywne poszukiwanie pracy.

 

Zasiłek zagraniczny dla bezrobotnych – wymagania

 

Wspólne zasady transferu zasiłków dotyczą państw Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii. Mają one przede wszystkim zabezpieczać szukających pracy poza państwem, w którym przysługuje zasiłek dla bezrobotnych. Wsparcie dla bezrobotnych wypłacane jest w kraju ostatniego zatrudnienia.

 

Po stracie pracy, zanim spróbujemy szukać szczęścia w innym państwie, oczekuje się od nas, że przynajmniej przez jakiś czas postaramy się znaleźć coś na miejscu. Dlatego powinniśmy być przez minimum cztery tygodnie zarejestrowani jako osoba bezrobotna poszukująca pracy (z możliwymi wyjątkami) w kraju, w którym otrzymaliśmy status bezrobotnego.

Należy też zwrócić się do właściwych służb zatrudnienia z wnioskiem o wydanie formularza U2. Takie wnioski mogą być rozpatrywane w trybie pilnym w przypadku, gdy przenieść się chcemy do kraju, w którym pracę znalazł partner lub małżonek. Formularz U2 ważny jest jedynie w państwie, które zgłosiliśmy. Na transfer zasiłku do innego kraju potrzebne będzie odrębne zaświadczenie.

 

Rejestracja w Polsce w ciągu siedmiu dni

 

Po przyjeździe do Polski bezrobotny, który korzysta z zasiłku przyznanego w jednym ze wspomnianym na początku artykułu państw, musi zgłosić się do polskich służb zatrudnienia jako osoba poszukująca i gotowa podjąć pracę. Powinna też przedłożyć odpowiednie dokumenty. Na takie zgłoszenie ma siedem dni od daty przyjazdu.

 

Urząd powiatowy czy wojewódzki

 

Rejestracji jako osoba poszukująca pracy w Polsce należy dokonać we właściwym powiatowym urzędzie pracy. W wyjątkowych wypadkach sprawę można załatwić w wojewódzkim urzędzie pracy. Jak możemy przeczytać na stronie powroty.gov.pl: „Jeżeli bezrobotny nie pobrał przed wyjazdem do Polski dokumentu U2 uprawniającego do transferu zasiłku dla bezrobotnych (a jest osobą zarejestrowaną jako bezrobotna za granicą i ma tam przyznane prawo do zasiłku), powinien niezwłocznie zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy w Polsce jako osoba poszukująca pracy. Wojewódzki urząd pracy zwróci się wówczas do instytucji właściwej za granicą z wnioskiem o potwierdzenie prawa do transferu zasiłku. We wniosku będzie musiał podać datę, w której bezrobotny znalazł się w dyspozycji polskiego urzędu pracy”.

 

Po rejestracji bezrobotny podlega wszelkim kontrolom oraz musi dotrzymywać terminów i zasad wyznaczanych przez powiatowy urząd pracy.

 

Trzy miesiące na poszukiwania

 

Prawo do transferu zasiłku dla bezrobotnych co do zasady przyznawane jest na trzy miesiące. W wyjątkowych wypadkach może być przedłużone do pół roku. Decyzję w tej sprawie podejmują zagraniczne służby zatrudnienia w kraju wypłacającym zasiłek.

 

Ubiegając się o przedłużenie, należy pisemnie wyjaśnić, czemu w ciągu trzech miesięcy nie udało się nam znaleźć zatrudnienia w kraju, do którego wyjechaliśmy i przedstawić argumenty, uwiarygadniające szanse zdobycia pracy na miejscu.

 

Jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych (zagraniczny transfer)

 

Zasiłki transferowe wypłacane są przez służby państwa, w którym ostatnio pracowaliśmy. W związku z tym wpływają one na nasze konto bez pośrednictwa polskich urzędów. W jaki sposób należy się rozliczyć, jeśli pobierzemy zasiłek dla bezrobotnych za granicą? Podstawą są umowy między państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ich wykaz oraz treści możemy znaleźć na portalu podatki.gov.pl.

 

W razie problemów można również złożyć prośbę do Krajowej Informacji Skarbowej o indywidualną interpretację podatkową lub poszukać podobnych przypadków w publikowanej bazie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kontroler jakości

    WIMECH S.C. Roland Ignatowski Anna Ignatowska   Pruszków, ul. Magazynowa 3 (blisko stacji PKP)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Kontrola wyrobów spawanych z aluminium, stali nierdzewnej i stali niestopowej; Prowadzenie dokumentacji kontroli zgodnie z obowiązującymi w firmie wymaganiami; Wstępna analiza niezgodności oraz udział w procesie ich rozwiązywania; Optymalizacja procesu w celu...
  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o wysoka jakość usług transportowych oferowanych Klientom; współpraca z...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Pracownik biurowo- magazynowy

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Praca na stanowisku polega na: obsłudze wewnętrznych programów informatycznych; wprowadzaniu i wycofywaniu sztuk odzieży do/z serwisu; doboru odpowiedniej odzieży z magazynu i jej oznaczaniu; oznakowywaniu przydzielonej odzieży, (metkowanie/ przemetkowanie) przydzielaniu zgodnie ze zleceniem...
  • Elektryk

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Prace w zakresie konserwacji instalacji elektrycznych, hydraulicznych i technicznych.
  • Szef Placówki Bankowej

    Bank Pocztowy S.A.   Toruń    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Jeśli potrafisz: zarządzać Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki Bankowej; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku nie są Ci obce; dobierać metody i narzędzia podnoszące efektywność sprzedażową, Zaaplikuj!

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.