Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zakład szewski: pomysł na firmę

Zakład szewski: pomysł na firmę

 
Zakład szewski: pomysł na firmę

W czasach wszechobecnej technologii, masowej konsumpcji, rzemiosło wciąż ma się całkiem nieźle. Konkretny fach w ręku niezmiennie jest traktowany jako atut. Z drugiej strony bardzo szeroka oferta sklepów obuwniczych i niewygórowane ceny butów sprawiają, że wiele osób, zamiast naprawiać, kupuje nową parę. Znajdą się jednak i klienci, którzy mają swoje ulubione buty, takie, które służą im od lat, są najwygodniejsze i wciąż wyglądają dobrze, a wymagają drobnej renowacji. Czy w związku z tym szewc jest dobrym zawodem, a prowadzenie zakładu to dochodowy pomysł na mały biznes?

 

Zakład szewski: jak zacząć?

 

Zakład szewski i w ogóle każdy mały biznes wymagają znajomości branży, doświadczenia w zawodzie. O pójściu na swoje warto więc pomyśleć po kilku latach pracy jako szewc, a przygodę z rzemiosłem zacząć od przyuczenia się pod okiem mistrza.

 

Gdy decyzja o otwarciu firmy zapadnie, najlepiej sprecyzować pomysły za pomocą biznesplanu. Nie jest to obowiązkowy dokument, niemniej niezwykle pomocny w planowaniu. Niezbędne jest założenie własnej działalności gospodarczej. Firmę można zarejestrować w CEIDG bez wychodzenia z domu. Podstawowy kod PKD to 95.23.Z – Naprawa obuwia i wyrobów skórzanych. Jeśli pracownia będzie oferować szerszy zakres usług, należy dodać kolejne odpowiednie kody.

 

Czym zajmuje się szewc? Usługi podstawowe, najczęstsze, to renowacja obuwia, wymiana obcasów i fleków, rozciąganie butów, klejenie, szycie i wszywanie zamków, czyszczenie butów. W zakładzie można także prowadzić sprzedaż, np. środków do pielęgnacji, wkładek, sznurowadeł, past i szczotek, prawideł, zajmować się dodatkowo kaletnictwem itd.

 

Usługi szewskie: wybór lokalizacji

 

Dobrze swój biznes ulokować w okolicy, w której nie ma dużej konkurencji, a jednocześnie można liczyć na spory ruch. Sąsiedztwo biurowców, pawilony na targowisku, pasaże handlowe czy osiedla – każde z tych miejsc może okazać się świetną lokalizacją.

 

Zakład szewski: koszt założenia działalności

 

Koszty początkowe zależą w dużej mierze od tego, jaki zakres usług będzie oferował zakład. Trzeba wynająć bądź przystosować i zagospodarować lokal usługowy, wyposażyć stanowisko pracy w narzędzia i maszyny szewskie, zakupić materiały. To spora inwestycja, dlatego warto na początek rozejrzeć się za używanym sprzętem, ale w dobrym stanie technicznym.

 

Częściowo wydatki można pokryć np. dofinansowania udzielanego przez powiatowe urzędy pracy. By ubiegać się o jednorazowe środki, trzeba być zarejestrowanym bezrobotnym, absolwentem Centrum Integracji Społecznej  lub Klubu Integracji Społecznej. Wniosek w PUP składa się jeszcze przed rejestracją firmy. Środki są bezzwrotne, o ile przedsiębiorca będzie prowadził biznes przez co najmniej rok, w tym czasie nie zatrudni się na umowę o pracę i nie złamie innych warunków umowy. Otrzymać można maksymalnie 6-krotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia.

 

Usługi szewskie: czy to dobry pomysł na biznes?

 

Pomysł na własną pracownię obuwniczą można przekuć w dochodowy biznes. Wymaga to jednak dużej wiedzy, doświadczenia w zawodzie i przedsiębiorczości. Dobry szewc, który kilka lat spędził na nauce fachu, zna się na rzeczy, ma kontakty biznesowe i dobrze ulokuje swój punkt usługowy, jak najbardziej ma szansę na sukces. Zakłady szewskie nie są szczególnie popularnym pomysłem na własną firmę, ale zapotrzebowanie na ich usługi wciąż jest spore. Wystarczy sprawdzić, ile wynosi czas oczekiwania na naprawę butów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.