Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych a stopnie niepełnosprawności

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych a stopnie niepełnosprawności

 
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych a stopnie niepełnosprawności

Osoby niepełnosprawne narzekają, że często nie są brani pod uwagę podczas rekrutacji na różne stanowiska. Pracodawcy wolą zatrudnić osobę sprawną, ponieważ boją się, że dostosowanie miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych może wiązać się wysokimi nakładami finansowymi. Nic bardziej mylnego. Polskie prawo w takich sytuacjach wyciąga do pracodawców pomocną dłoń i zapewnia różnego rodzaju dofinansowania.

Zatrudnienie dla osób z różnymi stopniami niepełnosprawności psychofizycznej jest bardzo ważne, ponieważ pozwala im opuścić domy oraz zintegrować się (nawet jeżeli pracodawca chce w ten sposób ocieplić wizerunek firmy). Przyznana grupa inwalidzka daje pewne przywileje, które wynikają ze stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej. Jak zatem wygląda od strony prawnej zatrudnianie takich osób oraz ile godzin może pracować osoba niepełnosprawna?

 

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych, a stopnie niepełnosprawności


Na wstępie warto dodać, że polskie prawo określa trzy stopnie niepełnosprawności (inaczej zwane też grupami inwalidzkimi):

    • znaczny – osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, najczęściej pracują w zakładach pracy chronionej, często wymagają stałej lub długotrwałej opieki innych osób, które umożliwiają im w miarę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
    • umiarkowany – są to osoby, które mają naruszoną sprawność organizmu, a do wypełniania obowiązków potrzebują częściowej opieki,
    • lekki – do tej grupy można zaliczyć osoby z ograniczoną sprawnością, która nie przeszkadza im w wykonywaniu wszystkich obowiązków w sposób znaczny.

Stopień niepełnosprawności wpływa na możliwości wykonywania obowiązków w pracy. Dotyczy to między innymi czasu pracy. W przypadku pracowników ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę, czyli 35 godzin tygodniowo. Osoby z lekkim orzeczeniem o niepełnosprawności mogą pracować 8 godzin (40 godzin tygodniowo). Warto także dodać, że w przypadku osób z umiarkowanym orzeczeniem niepełnosprawności, które posiadają orzeczenie lekarskie o możliwości dłuższego wykonywania pracy niż określone 7 godzin, należy wypłacać rekompensatę w formie czasu wolnego lub specjalnego dodatku za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin.

Powyższe zasady nie są stosowane w przypadku osób niepełnosprawnych, które są zatrudnione do pilnowania (monitoring, ochrona mienia) lub posiadają zaświadczenie od lekarza o możliwości wykonywania swoich obowiązków w wymiarze pełnych 8 godzin. Wystąpienie o takie zaświadczenie musi wyjść z inicjatywy niepełnosprawnego pracownika. Pracodawca nie może podjąć samodzielnie takiej decyzji.

Należy tutaj podkreślić, że w przypadku osób niepełnosprawnych siedmiogodzinny czas pracy to pełny etat. Pracodawcy nie mogą tego traktować, jak niepełny wymiar czasu pracy i z tego tytułu wypłacać niższe wynagrodzenie. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji można ubiegać się o odpowiednie odszkodowanie.

 

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych – zasady


Pracodawcy w firmach z równoważnym czasem pracy muszą pamiętać, że osoby z przyznanym orzeczeniem o niepełnosprawności nie mogą wykonywać swoich obowiązków w czasie nocnej zmiany. Oprócz tego każdy niepełnosprawny pracownik, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy wliczającej się do czasu pracy.

Istnieje także prawo do dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego, ale tylko dla osób, które mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Zapis ten nie dotyczy pracowników z lekkim orzeczeniem.

 

Korzyści z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej dla pracodawcy


Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że zatrudnienie osób z różnymi stopniami niepełnosprawności może wiązać się z dość znacznymi korzyściami finansowymi. Większość przedsiębiorców boi się dużych nakładów finansowych, które mogą być wygenerowane przez dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na zatrudniającym bowiem leży obowiązek dostosowania zarówno stanowiska pracy, jak i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych (toalet, szatni czy kuchni). Przedsiębiorca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną przez co najmniej 36 miesięcy, może ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Najpierw jednak należy podpisać odpowiednią umowę ze starostą. Maksymalna dotacja może wynosić 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Czasami można się także ubiegać o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Taka dotacja przysługuje w następujących przypadkach:

    • jeżeli zakład ma statut zakładu pracy chronionej,
    • jeżeli w danym zakładzie zatrudnionych jest co najmniej 25 osób, z czego 6% stanowią osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Dotacje są wypłacane co miesiąc i w przypadku zakładu pracy chronionej mogą wynosić:

    • 130% najniższego wynagrodzenia - osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności;

    • 110% najniższego wynagrodzenia - osoby niepełnosprawne z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności;

    • 50% najniższego wynagrodzenia - osoby niepełnosprawne z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Dofinansowania należą się także w przypadku pracy dla niepełnosprawnych z chorobami psychicznymi, upośledzeniami umysłowymi bądź epilepsją. Wzrastają one wtedy o 75% najniższego wynagrodzenia.

Ulgi dotyczą także składek ZUS. W tej sytuacji podczas wypełniania deklaracji podatkowej należy wpisać odpowiedni kod oraz kwoty ubezpieczeń osób niepełnosprawnych finansowanych przez program PFRON.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Grupa Inter Cars   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania, które na Ciebie czekają: Kompletowanie towarów według zamówienia oraz przygotowania wysyłek; Zbieranie towaru z półek wg. Określonej specyfikacji przy użyciu czytników kodów; Dbanie o prawidłowe rozlokowanie towarów w magazynie; Przyjmowanie dostaw;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Eksportu

    Inter Cars S.A.   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania obowiązujące na tym stanowisku to: Przygotowywanie pełnej dokumentacji do odpraw celnych i innych procedur celnych stosowanych przez firmę; Współpraca z agencjami celnymi, firmami transportowymi i spedycyjnymi w zakresie realizacji transportu; Organizacja, śledzenie, awizacja i...
  • Hydraulik - monter instalacji sanitarnych

    MB 09   Islandia, Reykjavik   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   90,00 - 120,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków budowa systemów przeciwpożarowych; wykonywanie instalacji wod-kan i C.O. montaż grzejników; biały montaż; wykonywanie i montaż węzłów ciepłowniczych; budowa instalacji wentylacyjnych; wykonywanie przyłączy budynków; budowa zewn. instalacji kanalizacyjnych;
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Kadr i Płac

    Grupa Inter Cars   Marki    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zadania, które mamy dla Ciebie: Wprowadzanie dokumentów do systemu księgowego; Monitorowanie rozliczeń kontrahentów Spółki; Prowadzenie dokumentacji kadrowej pracowników; Sporządzanie dokumentów pracowników związanych z zawieraniem, trwaniem, rozwiązywaniem stosunku pracy oraz...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.