Wybrana kategoria

Korzyści zwolnienia z pracy – 5 pozytywnych aspektów utraty pracy

2019-09-03

Utrata pracy – co dalej


Jest pewnie garstka ludzi, którzy mogą powiedzieć: „Zostałem zwolniony z pracy. To wspaniała wiadomość, bo przecież o nic nie muszę się martwić” albo „Straciłam pracę. Będę miała dużo czasu na przyjemności”. Dla znakomitej większości wypowiedzenie umowy oznacza brak stabilności finansowej i wiążący się z nim niepokój. Nie wiadomo przecież kiedy dostaniemy kolejną pracę czy wystarczy nam oszczędności, by żyć na dotychczasowym poziomie i jak odnajdziemy się w nowej rzeczywistości.

Warto jednak poświęcić chwilę i spojrzeć na naszą życiową sytuację z nieco innej strony. Utrata pracy jest trudnym, stresującym doświadczeniem, ale choć wydaje się to paradoksalne, może być początkiem dobrych zmian w życiu.

 

Weryfikacja dotychczasowej ścieżki zawodowej

 

Codzienna praca po pewnym czasie tak wchodzi w nawyk, że możemy nie zauważyć, kiedy zmieni się z rozwijającego zajęcia w rutynę nieprzynoszącą przyjemności. Jeśli od lat zajmowałeś to samo stanowisko – było bezpiecznie, ale nie do końca satysfakcjonująco, to zwolnienie lub odejście z pracy jest dobrą okazją do przemyślenia, co chciałbyś robić. Warto opracować sobie plan działania, ocenić, czy chcemy poszukać pracy na tym samym stanowisku, czy spróbujemy sił w innej branży. Zweryfikujmy, co potrafimy i wykorzystajmy to! Jeśli pracodawca zwalnia pracownika, to musi mieć ku temu powody. Warto przeanalizować dokładnie własną sytuację i wyciągnąć z niej wnioski.


Rozwijanie zainteresowań

 

Czas poszukiwania nowego zajęcia warto też potraktować, jako idealny moment na powrót do odłożonych na bok i zaniedbanych aktywności, które poszerzą zakres posiadanych kwalifikacji i mogą się okazać kartą przetargową w procesie rekrutacji. Strata pracy to czas, w którym nie aktywności nie ogranicza sztywny grafik pracy. Można więc zapisać się na długo odwlekany kurs, nauczyć nowych rzeczy, rozwinąć. Spójrz na swoją sytuację jako na szansę i nie marnuj ani chwili. Działaj!


Zwolnienie z pracy – motywator do działania


Od jakiegoś czasu myślałeś o założeniu firmy? Praca sprawiała ci ostatnio mniej przyjemności? Wiadomość o jej stracie może być czynnikiem, który sprawi, że podejmiesz długo odwlekaną decyzję o otworzeniu własnej działalności. Utrata dotychczas zajmowanego stanowiska może pobudzić „ducha przedsiębiorczości” i sprzyjać powstaniu nowej inicjatywy, która będzie zwrotem w karierze.


Czas dla najbliższych

 

Dzisiejsze tempo pracy oraz rosnące wymagania wobec pracowników sprawiają, że coraz mniej czasu poświęca się relacjom międzyludzkim. Odbija się to negatywnie nie tylko np. na rodzinie, ale również na samych zatrudnionych, żyjących w bolesnym rozdźwięku pomiędzy sferą prywatną a zawodową. Pracownicy powodowani wyrzutami sumienia oraz lękiem o najbliższych niedostatecznie skupiają się na swojej pracy, osiągają słabsze wyniki oraz są mniej kreatywni.

Zwolnienie z pracy sprawia, że zyskuje się czas, którego do tej pory brakowało na życie prywatne. Oczywiście, na dłuższą metę obowiązki domowe mogą nużyć i sprawiać trudności, mogą jednak stać się kopalnią kreatywnych pomysłów, pomocnych w rozwoju przyszłej kariery. „Rygor zawodowy sprawia, że wiele idei nie może się urzeczywistnić. W momencie utraty pracy, kiedy nie ma już tych ograniczeń, wiele z nich może zostać wprowadzonych w życie. Brak zawodowego stresu sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe rozwiązania, które mogą być źródłem przyszłego sukcesu w karierze” – mówi Michał Filipkiewicz, ekspert portalu Praca.pl.


Odpoczynek


W natłoku codziennych zawodowych obowiązków, stresujących wyzwań i wymagających rozmów z przełożonymi łatwo zaciera się granica pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Przeniknięcie się tych dwóch światów może skutkować takimi negatywnymi reakcjami jak pracoholizm czy stany nerwicowe i depresyjne. Pojawienie się wolnego czasu, na który do tej pory nie było miejsca, zaburza dotychczasową harmonię i wywołuje niepokój, ale z drugiej strony bywa niezbędne z psychologicznego punktu widzenia, by nabrać nowych sił i dowiedzieć się czegoś o sobie.

Konieczność zakończenia pewnego etapu zawodowego i wejście w tryb poszukiwania pracy często są silnym źródłem stresu. Jednak, choć być może osobie bezrobotnej ciężko to przyjąć, ta trudna sytuacja może okazać się nowym początkiem dobrych zmian na zawodowej ścieżce.

Przeczytaj także: