Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Redukcja zatrudnienia, przestój w firmie – jak poradzić sobie z emocjami?

Redukcja zatrudnienia, przestój w firmie – jak poradzić sobie z emocjami?

 
Redukcja zatrudnienia, przestój w firmie – jak poradzić sobie z emocjami?

Nawet kompetentni, wartościowi pracownicy mogą stracić pracę. Wypowiedzenie z powodu redukcji etatów jest wyjątkowo bolesne. Jak dać sobie radę z tą trudną sytuacją i przygotować do kolejnego etapu – szukania nowego zatrudnienia?

 

Spis treści

Redukcja etatów – jakie emocje nam towarzyszą?

 

Czasami czujemy, że zrobiliśmy wszystko jak należy i nie mamy sobie niczego do zarzucenia – a jednak los doświadcza nas w jakiś przykry sposób. Mogą to być zdarzenia uderzające w nasze życie osobiste, zdrowie, kondycję finansową czy ścieżkę zawodową. Bez wątpienia można do nich zaliczyć również przestój w pracy z winy pracodawcy lub w wyniku kryzysu ekonomicznego bądź innych nieprzewidzianych zdarzeń – i w efekcie wypowiedzenie. 

 

Osoby objęte redukcją etatów często czują się przytłoczone i zdruzgotane. Podstawowe emocje, z którymi przychodzi się im zmierzyć, to niedowierzanie, zaprzeczenie, złość, żal, rozgoryczenie, smutek, apatia. W takiej sytuacji bardzo ważnych jest kilka kwestii.

 

Przede wszystkim uświadomienie sobie własnych stanów emocjonalnych, nietłumienie ich za wszelką cenę, ale przyzwolenie, by poczuć żal. Nie po to, by wyładowywać się np. na otoczeniu, ale dlatego, że rozpoznanie, co czujemy, jest pierwszym krokiem do panowania nad emocjami.

 

 • zdaj sobie sprawę, że nie miałeś na to wpływu

 

Warto przy tym dokładnie przyjrzeć się okolicznościom, które wywołują tak silne reakcje. Niektórzy mają bowiem tendencję do szukania przyczyn własnych stanów emocjonalnych w niewłaściwych miejscach – na przykład obwiniają samych siebie lub inne osoby. Tymczasem:

 

 • jest wiele sytuacji, na które nie mamy wpływu,

 • nie każde zdarzenie jest spowodowane czyimś (np. Twoim, szefa) przewinieniem.

 

Zamiast rozpatrywać redukcję etatów w kategoriach winy, własnego lub czyjegoś błędu i krzywdy, zdecydowanie lepiej jest postarać się po prostu zaakceptować zaistniałą sytuację jako fakt, który już się dokonał, a więc na który nic więcej nie możemy poradzić. Zostaliśmy zwolnieni. Nie my pierwsi ani nie ostatni. Teraz chodzi o to, by przetrwać trudny moment, zebrać siły, przystosować się do nowej sytuacji i rozpocząć kolejny etap w życiu zawodowym.

 

Redukcja zatrudnienia a emocje – tłumić czy uwalniać?

 

Bardzo często praca w jakimś zawodzie stanowi ważny element budowania tożsamości. W momencie utraty zatrudnienia, możemy poczuć się rozbici – nie tylko zostaliśmy pozbawieni źródła dochodu, ale również podstawy samoidentyfikacji zawodowej. Dotyczy to szczególnie osób, które od wielu lat pracują w danym zawodzie.

 

Tymczasem to, kim jesteśmy, nie do końca pokrywa się z tym, co robimy – nawet, jeśli zajmowaliśmy się czymś przez większość dorosłego życia. Sytuacja redukcji etatów, kryzysów ekonomicznych, zmusza wiele osób do weryfikacji własnych umiejętności i szukania zatrudnienia w innych, mniej lub bardziej pokrewnych branżach. Nie jest to nadzwyczajna sytuacja – każdego dnia mierzą się z nią tysiące osób. Często okazuje się też, że zmiana finalnie wyszła zwolnionemu na dobre – pchnęła go do odważnej decyzji, na którą nie zdecydowałby się, zajmując bezpieczną posadę w dotychczasowej pracy. 

 

Żeby jednak zmiana faktycznie przekształciła się w coś korzystnego, konieczne jest po pierwsze – poradzenie sobie z emocjami towarzyszącymi szokowi, jakim jest często zwolnienie, a po drugie – nabranie odpowiedniego, pozytywnego nastawienia, które pomoże poradzić sobie na nieznanym gruncie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy tłumić w sobie gniew czy żal, zacisnąć zęby i przeć do przodu.

 

 • negatywne emocje

 

Warto uświadomić sobie, że mamy prawo odczuwać złość, żal, gniew, frustrację i inne negatywne emocje, jakie najczęściej towarzyszą zwolnieniu z pracy, w szczególności gdy czujemy, że potraktowano nas niesprawiedliwie, doznaliśmy krzywdy czy zostaliśmy w pewien sposób oszukani (obiecywano nam karierę, zachęcano do dawania z siebie wszystkiego, a nasz trud nie został nagrodzony). Oczywiście awanturowanie się z byłym już pracodawcą, złorzeczenie współpracownikom, którzy zostali w firmie, to niekoniecznie najlepszy pomysł – naprawdę nie warto palić za sobą mostów, a chwilowy wybuch może przyniesie ulgę, jednak prawdopodobnie po nim przyjdzie wstyd i jeszcze większa frustracja. Warto jednak dać sobie czas na uwolnienie emocji i ukojenie nerwów. Dobrym pomysłem jest np. wyjazd na kilka dni, który pomoże nabrać dystansu do całej sytuacji.

 

 • pozytywne plany

 

Kiedy wróci równowaga, nadejdzie też czas na poczynienie pierwszych planów na przyszłość. To odpowiedni moment, by przemyśleć, które posiadane przez nas umiejętności są aktualnie cenne na rynku pracy oraz czego nowego moglibyśmy się nauczyć – z uwagi na przykład na łatwość przyswajania pewnych informacji, różnorodne doświadczenia życiowe czy wreszcie dlatego, że pewne kompetencje są obecnie poszukiwane u pracowników i zwiększają szanse na zatrudnienie.

 

Im szybciej zaczniemy planować przyszłość i podejmiemy decyzje co do kolejnych kroków, tym lepiej. Warto wspomóc się różnymi możliwościami, jakie stwarza internet, np.

 

 • uzupełnić swoje CV o aktualne dane i brać udział w rekrutacjach online,

 • przejrzeć raport Barometr zawodów – co pozwoli zorientować się, jakich pracowników szukają pracodawcy w danym regionie oraz zobaczyć, gdzie w Polsce potrzebni są przedstawiciele naszego zawodu,

 • zajrzeć na stronę urzędu pracy, by dowiedzieć się, czy są dostępne darmowe szkolenia bądź staże,

 • skorzystać z możliwości robienia kursów online – platform, które na to pozwalają, jest obecnie bardzo wiele, wystarczy dostęp do internetu, trochę czasu i samodyscypliny.

 

Redukcja etatów – jak sobie radzić ze wstydem wobec najbliższych?

 

Zwolnione osoby bardzo często odczuwają wstyd – czują się bezwartościowe, gorsze od innych albo uważają siebie za pechowców, życiowych przegrańców. Pojawia się lęk przed przyznaniem się do swojej sytuacji bliskim. Nawet jeśli sami siebie osądzamy zbyt surowo, możemy mieć poczucie, że nie sprostamy równie surowej ocenie i wyrzutom ze strony współmałżonka, partnera bądź innych domowników. Zwolnienie bez wątpienia jest bardzo trudnym momentem w życiu rodziny, szczególnie, jeśli redukcja dotknęła osoby gwarantującej jej stabilność finansową. 

 

Choć rozmowa z bliskimi może być bardzo trudna, im szybciej poinformujemy ich, na czym stoimy, tym szybciej opracujemy plan działania. Jak do każdej trudnej konfrontacji, także do tej warto się przygotować. Zastanówmy się, co dokładnie chcielibyśmy powiedzieć. Na pewno pojawi się pytanie: co dalej – warto więc wcześniej dobrze samemu to przemyśleć. 

 

Pamiętajmy też, że nasze obawy co do rozmowy z bliskimi mogą być bezpodstawne. W relacji opartej na zaufaniu i szczerych uczuciach bliska osoba, nawet jeśli będzie – co oczywiste – zaniepokojona trudną sytuacją, może zaoferować nam nieocenione wsparcie i pomóc przywrócić wiarę we własne siły. 

 

Metody radzenia sobie ze stresem

 

Jak sami możemy sobie pomóc radzić w trudnym okresie bezrobocia? Przede wszystkim trzeba pamiętać o higienie umysłu. W wolnych chwilach dobrze jest wypróbować kilka prostych metod. 

 

 • ćwiczenia relaksacyjne

 

Tuż po zwolnieniu warto skorzystać z różnych technik wspierających higienę umysłu. Są to przede wszystkim ćwiczenia relaksacyjne – na przykład techniki oddechowe, ale też joga, tai chi, trening uważności – które zmniejszają napięcie w organizmie i redukują stres. 

 

W sieci znajdziemy bardzo wiele tutoriali – warto sprawdzić, czy instruktor ma certyfikat np. do prowadzenia zajęć z jogi. Doskonałym pomysłem jest też dołączenie do większej grupy ćwiczących online – taką możliwość stwarzają na przykład media społecznościowe.

 

 • sport

 

Ruch ma szczególnie dobroczynny wpływ na ludzki organizm i należy do najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem. Pewne ćwiczenia możemy wykonywać w domowym zaciszu – również tutaj z pomocą przychodzą rzesze instruktorów prowadzących np. kanały na YouTubie czy innych platformach. Warto z tego korzystać. Jeśli trudno nam się zmobilizować, dobrze jest wyznaczyć sobie ustaloną porę treningu i się jej trzymać.

 

Ćwiczenia fizyczne i korzystanie z technik relaksacyjnych wspólnie z innymi w tym samym czasie – choćby za pośrednictwem internetu – mają także tę zaletę, że przeciwdziałają izolacji społecznej. Pozwalają na dzielenie się doświadczeniami, dają poczucie przynależności – co jest bardzo ważne, gdy znajdujemy się w trudnej sytuacji. Wsparcie innych, choćby na odległość, pomoże nam odkryć, że my również możemy motywować do działania i pomagać.

 

 • sen

 

Osoby pozostające w dużym stresie często cierpią na zaburzenia snu. Napięcie emocjonalne sprawia, że nie mogą zasnąć albo przeciwnie, nieustannie czują się senne i przemęczone. W przypadku poważnych trudności warto skorzystać z porady lekarza, który zaleci np. leczenie farmakologiczne bezsenności. Pamiętajmy także o higienie snu – zrezygnowanie z patrzenia w ekrany (telewizora, komputera, telefonu itp.) bezpośrednio przed pójściem do łóżka. Sypialnię warto przewietrzyć i zaciemnić. Wiele osób chwali sobie medytację czy czytanie książki przed snem. Pomóc może także szklanka mleka lub łagodny napar ziołowy, np. z rumianku czy melisy. 

 

 • pomoc fachowcy

 

Osoby, którym trudno jest otrząsnąć się po redukcji etatów lub innym wymagającym zdarzeniu mogą również skorzystać z telefonu zaufania, poradni psychologicznej, psychiatrycznej – choćby za pośrednictwem internetu, telefonu. Możliwości jest całkiem sporo, a o swoich problemach, zawodowych i innych, warto rozmawiać ze specjalistami.

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

 • Asystent Zespołu ds. ocen oddziaływania na środowisko, ochrony środowiska, ochrony przyrody

  Vita Arbor Maciej Nasiadko   Szczytno    praca stacjonarna
  asystent  umowa o pracę  pełny etat   4 300 - 4 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  1 godz.
  Zadania: tworzenie i redagowanie części opisowych opracowań specjalistycznych i projektowych; udział w wyjazdach terenowych i realizacji nadzorów, monitoringów, inwentaryzacji przyrodniczych wsparcie zespołu w bieżących zadaniach; wykonywanie podstawowych analiz GIS; wsparcie administracyjne biura;
 • Technik Elektryk (Elektronik / Mechatronik / Elektromonter)

  OMS Connect GmbH   Niemcy   
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   70,00 - 90,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko
  2 godz.
  Twoje codzienne zadania: Kontrola sprzętu typu: sprzęt biurowy, maszyny, złącza, kable; Wykonywanie podstawowych pomiarów przy użyciu miernika; Dojazd do klienta z biura firmy samochodem służbowym;
 • Pracownik sprzątający

  EWT Truck & Trailer Polska Sp. z o.o.   Stryków    praca stacjonarna
  pracownik fizyczny  umowa zlecenie  aplikuj szybko
  3 godz.
  Główne obowiązki: Sprzątanie pomieszczeń biurowych, Sprzątanie hal serwisowych, Mycie okien i przeszkleń, Usuwanie bieżących zabrudzeń, Segregacja odpadów.
 • Kancelaria Podatkowa Kutniewscy
  specjalista mid / senior / junior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  4 godz.
  Do głównych obowiązków należy: rozliczanie dokumentów księgowych w KPiR, ryczałt bądź KH (w zależności od doświadczenia), wprowadzanie uzgodnionych schematów operacji Księgowych, zgodnych z zasadami rachunkowości, wprowadzanie dokumentów źródłowych do systemu...
 • Fizjoterapeuta

  Health Resort & Medical Spa Panorama Morska   Jarosławiec (pow. sławieński, gm. Postomino)   
  specjalista junior / mid  umowa zlecenie / o pracę / o dzieło / o staż/praktykę / kontrakt B2B  pełny etat   9 000 - 12 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online  aplikuj szybko
  6 godz.
  praca stała NAD MORZEM Zakres obowiązków: wykonywanie specjalistycznych zabiegów rehabilitacyjnych; konsultacje;
 • Specjalista / Specjalistka w Wydziale Geodezji i Regulacji Stanów Prawnych

  Polskie Koleje Państwowe S.A.   Gdańsk    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
  7 godz.
  Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) m.in. za: Prowadzenie spraw z zakresu regulacji stanu prawnego nieruchomości PKP S.A. , podejmowanie działań mających na celu przygotowanie nieruchomości do wszczęcia procesu uwłaszczeniowego, Współpracę z właściwymi organami administracji...

Najnowsze artykuły

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?

Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą

Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą

Czy chwalenie się wiedzą i osiągnięciami to próżność i egoizm? Absolutnie nie! Jeśli czujesz się niezręcznie, gdy ktoś Cię komplementuje, nie umiesz mówić o swoich zaletach, sprawdź, co Ola Gościniak, ekspertka w dziedzinie prowadzenia biznesu online, radzi wszystkim osobom wybierającym się na rozmowę o pracę. Liczy się nie tylko to, co mówisz o sobie, ale też jak to mówisz.

Romans w pracy – czy to dobry pomysł?

Romans w pracy – czy to dobry pomysł?

Zaczyna się od flirtu, wspólnego spędzania przerw, długich godzin pracy nad tym samym projektem. Romans w pracy to zjawisko powszechniejsze, niż się wydaje. Aż 4 na 10 Polaków przyznaje, że choć raz w życiu miało romans z koleżanką lub kolegą z firmy! – Wchodząc w romans w pracy, podejmujemy ryzyko na wielu frontach – zauważa psychoterapeutka Beata Danielska.

Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

Jesteś otwarty czy ostrożnie podchodzisz do nowości? Sumienny, a może wolisz drogę na skróty? Ekstrawertyczny, ugodowy czy też zwykle spodziewasz się najgorszego? Rekruterzy często oceniają kandydatów, wykorzystując tzw. Model Wielkiej Piątki. Wyjaśniamy, na czym polega ta metoda i jak się ją stosuje w praktyce.

Zawody artystyczne – kto się w nich odnajdzie? Perspektywy na rynku pracy

Zawody artystyczne – kto się w nich odnajdzie? Perspektywy na rynku pracy

Czy na sztuce można dobrze zarabiać? W jakim zawodzie pracować może absolwent akademii sztuk pięknych albo szkoły muzycznej? Którzy pracodawcy rozglądają się za pisarzami? Wbrew stereotypom na rynku pracy regularnie pojawiają się oferty zleceń bądź zatrudnienia skierowane do artystów, a praca połączona z pasją dawać może nie tylko satysfakcję, ale i atrakcyjne wynagrodzenie.

Kurier – praca, warunki, zarobki

Kurier – praca, warunki, zarobki

Szacuje się, że do 2026 roku handel internetowy będzie stanowił około 20 proc. sprzedaży detalicznej w Polsce. Trendy wzrostowe w e-commere generują ogromne zapotrzebowanie na pracowników, którzy dostarczają zamówienia do klientów. Praca dla kuriera jest dostępna praktycznie od ręki, ale czy jest ona atrakcyjna?