Redukcja zatrudnienia, przestój w firmie – jak poradzić sobie z emocjami?

 
Redukcja zatrudnienia, przestój w firmie – jak poradzić sobie z emocjami?

Nawet kompetentni, wartościowi pracownicy mogą stracić pracę. Wypowiedzenie z powodu redukcji etatów jest wyjątkowo bolesne. Jak dać sobie radę z tą trudną sytuacją i przygotować do kolejnego etapu – szukania nowego zatrudnienia?

 

Zdaj sobie sprawę, że nie miałeś na to wpływu

 

Czasami czujemy, że robiliśmy wszystko jak należy i nie mamy sobie niczego do zarzucenia – a jednak los doświadcza nas w jakiś przykry sposób. Mogą to być zdarzenia uderzające w nasze życie osobiste, zdrowie, kondycję finansową czy ścieżkę zawodową. Bez wątpienia można do nich zaliczyć również przestój w pracy z winy pracodawcy lub w wyniku kryzysu ekonomicznego bądź innych nieprzewidzianych zdarzeń – i w ekekcie wypowiedzenie.

 

Osoby objęte redukcją etatów często czują się przytłoczone i zdruzgotane. Podstawowe emocje, z którymi przychodzi się im zmierzyć, to niedowierzanie, zaprzeczanie, złość, żal, rozgoryczenie, smutek, apatia. W takiej sytuacji bardzo ważnych jest kilka kwestii.

 

Przede wszystkim uświadomienie sobie własnych stanów emocjonalnych, nietłumienie ich za wszelką cenę, ale przyzwolenie, by poczuć żal. Nie po to, by wyładowywać się np. na otoczeniu, ale dlatego, że rozpoznanie, co czujemy, jest pierwszym krokiem do panowania nad emocjami.

 

Warto przy tym dokładnie przyjrzeć się okolicznościom, które wywołują tak silne reakcje. Niektórzy mają bowiem tendencję do szukania przyczyn własnych stanów emocjonalnych w niewłaściwych miejscach – na przykład obwiniają samych siebie lub inne osoby. Tymczasem:

  • jest wiele sytuacji, na które nie mamy wpływu,
  • nie każde zdarzenie jest spowodowane czyimś przewinieniem.

Zamiast rozpatrywać redukcję etatów w kategoriach winy, własnego lub czyjegoś błędu i krzywdy, zdecydowanie lepiej jest postarać się po prostu zaakceptować zaistniałą sytuację jako fakt, który już się dokonał, a więc na który nic więcej nie możemy poradzić. Zostaliśmy zwolnieni. Nie my pierwsi ani nie ostatni. Teraz chodzi o to, by przetrwać trudny moment, zebrać siły, przystosować się do nowej sytuacji i rozpocząć kolejny etap w życiu zawodowym.

 

Zmień myślenie

 

Bardzo często praca w jakimś zawodzie stanowi ważny element budowania tożsamości. W momencie utraty zatrudnienia, możemy poczuć się rozbici – nie tylko zostaliśmy pozbawieni źródła dochodu, ale również podstawy samoidentyfikacji zawodowej. Dotyczy to szczególnie osób, które od wielu lat pracują w danym zawodzie.

 

Tymczasem to, kim jesteśmy, nie do końca pokrywa się z tym, co robimy – nawet, jeśli zajmowaliśmy się czymś przez większość dorosłego życia. Sytuacja redukcji etatów, kryzysów ekonomicznych, zmusza wiele osób do weryfikacji własnych umiejętności i szukania zatrudnienia w innych, mniej lub bardziej pokrewnych branżach.

 

To odpowiedni moment, by przemyśleć, które posiadane przez nas umiejętności są aktualnie cenne na rynku pracy oraz czego nowego moglibyśmy się nauczyć – z uwagi na przykład na łatwość przyswajania pewnych informacji, różnorodne doświadczenia życiowe czy wreszcie dlatego, że pewne kompetencje są obecnie poszukiwane u pracowników i zwiększają szanse na zatrudnienie.

 

Im szybciej zaczniemy planować przyszłość i podejmiemy decyzje co do kolejnych kroków, tym lepiej. Warto wspomóc się różnymi możliwościami, jakie stwarza internet, np.

  • uzupełnić swoje CV o aktualne dane i brać udział w rekrutacjach online,
  • przejrzeć raport Barometr zawodów – co pozwoli zorientować się, jakich pracowników szukają pracodawcy w danym regionie oraz zobaczyć, gdzie w Polsce potrzebni są przedstawiciele naszego zawodu,
  • zajrzeć na stronę urzędu pracy, by dowiedzieć się, czy są dostępne darmowe szkolenia bądź staże,
  • skorzystać z możliwości robienia kursów online – platform, które na to pozwalają, jest obecnie bardzo wiele, wystarczy dostęp do internetu, trochę czasu i samodyscypliny.

Uprawiaj sport

 

Ruch ma szczególnie dobroczynny wpływ na ludzki organizm i należy do najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem. Pewne ćwiczenia możemy wykonywać w domowym zaciszu – również tutaj z pomocą przychodzą rzesze instruktorów prowadzących np. kanały na YouTubie czy innych platformach. Warto z tego korzystać. Jeśli trudno nam się zmobilizować, dobrze jest wyznaczyć sobie ustaloną porę treningu i się jej trzymać.

 

Techniki relaksacyjne

 

Tuż po zwolnieniu warto skorzystać z różnych technik wspierających higienę umysłu. Są to przede wszystkim ćwiczenia relaksacyjne – na przykład techniki oddechowe, ale też joga, tai chi, trening uważności – które zmniejszają napięcie w organiźmie i redukują stres. W sieci znajdziemy bardzo wiele tutoriali – warto sprawdzić, czy instruktor ma certyfikat np. do prowadzenia zajęć z jogi. Doskonałym pomysłem jest też dołączenie do większej grupy ćwiczących online – taką możliwość stwarzają na przykład media społecznościowe.

 

Ćwiczenia fizyczne i korzystanie z technik relaksacyjnych wspólnie z innymi w tym samym czasie – choćby za pośrednictwem internetu – mają także tę zaletę, że przeciwdziałają izolacji społecznej. Pozwalają na dzielenie się doświadczeniami, dają poczucie przynależności – co jest bardzo ważne, gdy znajdujemy się w trudnej sytuacji. Wsparcie innych, choćby na odległość, pomoże nam odkryć, że my również możemy motywować do działania i pomagać.

 

Osoby, którym trudno jest otrząsnąć się po redukcji etatów lub innym wymagającym zdarzeniu mogą również skorzystać z telefonu zaufania, poradni psychologicznej, psychiatrycznej – choćby za pośrednictwem internetu, telefonu. Możliwości jest całkiem sporo, a o swoich problemach, zawodowych i innych, warto rozmawiać ze specjalistami.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty