Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

 
Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy praca po znajomości uważana była za jedyny możliwy sposób znalezienia zatrudnienia. Rynek pracy jest otwarty i bardzo elastyczny, a dla pracodawców ważne są przede wszystkim twarde umiejętności i wiedza kandydata. W zależności od branży, w jakiej szukasz zatrudnienia, musisz liczyć się z większą lub mniejszą konkurencją w rekrutacji, ale pamiętaj, że dobra praca bez znajomości leży w zasięgu Twojej ręki. Jak ją zdobyć?

 

Napisz dobre CV

 

Zamiast czekać na "załatwienie pracy" przez kogokolwiek innego, skoncentruj się na samodzielnym działaniu.

Od czego zacząć poszukiwanie pracy? Od przygotowania CV. To podstawowy dokument, bez którego trudno będzie Ci znaleźć zatrudnienie, także takie z polecenia.

 

Życiorys powinien pokazywać profesjonalizm kandydata. To dokument formalny, musi więc zawierać określone informacje, z drugiej strony dobrze, jeśli czymś się wyróżnia i pozwala się zapamiętać. Nie oznacza to jednak konieczności sporządzania niezwykle wyszukanych CV – nagrywania wideo, przygotowywania całej strony internetowej itp. Takie rozwiązania sprawdzą się oczywiście w aplikacji na kreatywne stanowiska, jednak w większości przypadków dobre CV oznacza po prostu bezbłędny, przejrzysty dokument, przedstawiający przebieg kariery, wykształcenie i kompetencje kandydata.

 

Przydatnym narzędziem w pisaniu curriculum vitae jest kreator CV. Daje on możliwość przygotowania dokumentu wg schematu. W efekcie otrzymujemy życiorys o przejrzystym układzie, zawierający wszystko, co niezbędne, aby wysłać aplikację.

 

Regularnie przeglądaj oferty pracy

 

Działaj systematycznie! Regularne przeglądanie ofert ułatwią Ci opcje dostępne na portalu rekrutacyjnym. Zakładając bezpłatne konto na praca.pl, zyskasz dostęp do profilu kandydata, który umożliwia szybkie przesyłanie zgłoszeń, przeglądanie historii aplikacji, ustawienie job alertu, czyli powiadomień o nowych ofertach pracy.

W utrzymaniu stałej motywacji pomóc może wyznaczenie sobie choćby kilkunastu minut dziennie lub kilka razy w tygodniu na przeglądanie strony z ofertami pracy.

 

Pokaż zainteresowanie branżą

 

Trzymaj rękę na pulsie, śledź nowinki, bierz udział w branżowych wydarzeniach, targach pracy. Postawienie na specjalizację naprawdę się opłaca. Dodatkowo znajomość branży pozwala zdobyć cenne punkty na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Zbuduj sieć kontaktów

 

Szukanie pracy nie sprowadza się wyłącznie do napisania CV i masowego rozsyłania aplikacji. Obecnie możesz w łatwy sposób nawiązać nowe znajomości z pracownikami w danej branży. Bywa też tak, że rekruterzy sami odzywają się z propozycjami pracy do osób, które mają dobry wizerunek w sieci.

 

Dzięki obecności na platformach społecznościowych, forach branżowych itd. masz świetną możliwość, aby stworzyć sieć kontaktów przydatną w szukaniu pracy. Warto przy tym zadbać o personal branding, czyli budowanie marki osobistej. Chwal się zatem sukcesami zawodowymi, udostępniaj ciekawe, eksperckie publikacje na swoim profilu, udzielaj się w dyskusjach prowadzonych na temat branży. Pokaż, że jesteś profesjonalistą. Nawiązane przy okazji nowe znajomości bywają bardzo cenne, kiedy szuka się zatrudnienia, a zdanie "znalazłem pracę po znajomości" nabiera innego niż zazwyczaj znaczenia.

 

Rozwijaj się

 

Rynek pracy w Polsce zmienia się z roku na rok. Pandemia pokazała, jak ważna jest elastyczność, zdolność do szybkiego przystosowania się do nowej sytuacji. Dlatego postaw na swój rozwój! Tym bardziej że dzięki kursom i szkoleniom online, publikacjom na internetowych stronach, wiele informacji możesz zdobyć, nie wychodząc z domu, a nauka nie musi wiązać się z dużymi kosztami.

 

Dobrą taktyką jest analiza zapotrzebowania pracodawców (np. w Barometrze zawodów), przejrzenie ofert pracy na dane stanowisko i sprawdzenie, czy spełnia się wszystkie wymogi. Być może kluczem do sukcesu w poszukiwaniu nowej pracy jest doszlifowanie języka angielskiego albo zdobycie dodatkowych uprawnień w jakiejś dziedzinie...

 

Bądź cierpliwy!

 

Choć oczywiście istnieje szansa, że już po pierwszej wysłanej aplikacji otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, która zakończy się sukcesem, to jednak bardzo optymistyczny scenariusz. Dlatego warto wyposażyć się w cierpliwość. Okres poszukiwania pracy wynosi średnio ok. 2-3 miesiące, ale trzeba mieć świadomość, że w niektórych branżach czas ten jest znacznie dłuższy lub przeciwnie – brakuje chętnych i praca możliwa jest od zaraz.

 

Jeśli jednak poszukiwania wciąż się przedłużają, a kolejne wysłane aplikacje pozostają bez odpowiedzi, należy spróbować znaleźć problem. Przeszkody bywają różnorodne – np. dyskredytujący błąd w CV, ubieganie się o stanowiska, na które nie masz kwalifikacji albo brak zapotrzebowania pracodawców w danym regionie. Warto też pamiętać, że po pomoc można zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy. Nie chodzi wyłącznie o zasiłek dla bezrobotnych. W PUP można również umówić się na bezpłatne spotkanie z doradcą zawodowym, wziąć udział w szkoleniach itd. W urzędzie zarejestrują się zarówno osoby bezrobotne, jak i zatrudnione, ale poszukujące pracy.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty