Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Zmiana pracy po wielu latach – jak to zrobić, by zminimalizować stres?

Zmiana pracy po wielu latach – jak to zrobić, by zminimalizować stres?

 
Zmiana pracy po wielu latach – jak to zrobić, by zminimalizować stres?

Utrata pracy, chęć zdobycia nowych doświadczeń lub po prostu względy ekonomiczne – zmiana pracy to szansa na popchnięcie kariery zawodowej w odpowiednim kierunku. Nowa sytuacja zawodowa oznacza także stres, a ten bywa szczególnie dotkliwy w przypadku szukania nowej pracy po wielu latach przepracowanych u jednego pracodawcy. 

 

Spis treści

Nowa praca po wielu latach w jednej firmie – czy to możliwe?

 

Zatrudnienie przez wiele lat w tej samej firmie daje ogromne poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Nic dziwnego, że w przypadku konieczności zmiany pracy po latach możesz czuć, że tracisz grunt pod nogami. Możesz nie wiedzieć, jak sobie poradzić w nowej sytuacji, kiedy już dawno zapomniałeś/zapomniałaś, jak wyglądają rozmowy rekrutacyjne, a rynek pracy pełen jest o kilkanaście czy kilkadziesiąt lat młodszych kandydatów. Czy zmienić pracę w takich okolicznościach i znaleźć lepsze miejsce zatrudnienia to plan realny do spełnienia? Jak najbardziej.

 

Przede wszystkim pamiętaj, że stres w nowej sytuacji to coś zupełnie naturalnego. Nie trać głowy – w wielu branżach wciąż brakuje chętnych, a Ty jako pracownik z wieloletnim stażem masz wiele atutów. Jesteś wartościowym kandydatem dla bardzo wielu firm, musisz tylko wiedzieć, jak dotrzeć do ofert i gładko przejść przez rekrutację. 

 

Zmiana pracy po wielu latach – powody

 

Zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz zmienić pracę. Szukanie pracy to czasochłonne i nierzadko stresujące zajęcie niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego, dlatego wskazówki na znalezienie pracy bez znajomości bywają bezcenne. Osoby, które przez wiele lat pracowały w jednym zakładzie, najczęściej decydują się na zmiany ze względów ekonomicznych. Wynagrodzenie nowych pracowników nierzadko jest wyższe niż to, które otrzymuje dotychczasowa kadra. Korzystniejsza może być także forma zatrudnienia proponowana nowym osobom. W takiej sytuacji wieloletni pracownik, który dodatkowo nie uzyskał awansu na wysokie stanowisko, może poczuć się sfrustrowany i niedoceniony. Poczucie, że współpracownicy o niewielkim stażu są lepiej wynagradzani od osób, które poświęciły wiele lat dla firmy, to bardzo częsty powód wypalenia zawodowego i tym samym składania wypowiedzenia. Warto pamiętać, że żeby uniknąć takiej sytuacji, warto w czasie lat pracy w jednej firmie nieustannie dbać o własny rozwój, walczyć o awanse i domagać podwyżek. Bierne czekanie, aż pracodawca Cię doceni rzadko przynosi taki właśnie efekt. Tymczasem realia rynkowe wciąż się zmieniają, a młode pokolenia na ogół nie mają problemów z domaganiem się wyższych płac i lepszych warunków zatrudnienia.

 

Chęć polepszenia warunków finansowych to nie jedyny powód. Osoby poszukujące nowego miejsca pracy po latach w jednej firmie decydują się na taki krok przede wszystkim ze względu na:

 

  • wyższą pensję;

  • możliwość rozwoju zawodowego, stagnację w obecnej firmie;

  • szukanie nowych wyzwań w innych obszarach zawodowych, chęć zmiany branży;
  • korzystniejszą formę zatrudnienia;

  • przyczyny osobiste;

  • niezadowolenie z pracy u poprzedniego / aktualnego pracodawcy;

  • utratę pracy;

  • konflikt z przełożonym.

 

 

Zmiana pracy po latach – wskazówki

 

Przygotowanie się do zmiany stanowiska / miejsca pracy pozwoli Ci zredukować stres z tym związany. Decyzja o zmianie pracy często jest świadoma i dobrowolna. Nim ją podjąłeś, przemyślałeś swoją sytuację, wady i zalety wiążące się ze zmianą miejsca zatrudnienia, co już stanowi pewne przygotowanie psychiczne do tego procesu. Jednak zdarza się, że szukanie nowego pracodawcy to konieczność, na przykład wynikająca z utraty zajmowanego dotąd stanowiska, likwidacji zakładu pracy czy znacznego pogorszenia warunków zatrudnienia. Szczególnie trudna wydaje się zmiana pracy po 10 latach lub dłuższym okresie, gdyż współczesny rynek pracy jest bardzo dynamiczny, a z uwagi nie tylko na wymianę pokoleniową, ale i postęp technologiczny zmieniają się szybko także warunki i narzędzia pracy w licznych branżach. W takich przypadkach niezbędny jest przemyślany plan działania.

 

  • Sprawdź aktualne metody poszukiwania pracy

 

Znajomość rynku pracy to podstawa. Musisz zdać sobie sprawę, że rynek pracy, jakim go znałeś/znałaś kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu, bardzo różni się od obecnego. Trendy i techniki w rekrutacji uległy zmianie, a największą rewolucją jest wykorzystanie internetu jako głównego narzędzia do pozyskiwania pracowników. Ogłoszenia w tradycyjnych mediach – prasie, telewizji, radiu – wciąż są publikowane, jednak to w sieci znajdziesz największą liczbę ofert. Bardzo wielu pracodawców korzysta z profesjonalnych portali rekrutacyjnych – takich jak praca.pl.

 

Dlatego również jako kandydat powinieneś zwrócić na nie uwagę, założyć konto i zacząć przeglądać oferty. Co więcej, szukanie pracy poprzez platformę rekrutacyjną jest znacznie bezpieczniejsze niż przeglądanie ofert w losowych miejscach w internecie, np. w mediach społecznościowych. Na praca.pl każdą ofertę weryfikują eksperci rynku pracy, ryzyko natknięcia się na oszusta chcącego wyłudzić dane lub pieniądze jest więc praktycznie zerowe.

 

Zamierzasz zarejestrować się w urzędzie pracy i skorzystać z jego wsparcia w rozglądaniu się za nowym etatem? Pamiętaj, że obecnie rejestracji w PUP możesz dokonać na trzy sposoby – internetowo, stacjonarnie w placówce urzędu lub hybrydowo – wypełnić dokumenty online i umówić się na wizytę.

 

 

  • Napisz dobre, wyróżniające CV

 

Zanim zaczniesz brać udział w rekrutacjach, przygotuj dobre CV. Dokument ten powinien mieć formę elektroniczną i być wygenerowany w formacie pdf. Stworzysz go łatwo przy pomocy internetowego kreatora i ściągniesz na swój komputer czy inne urządzenie. Zwróć uwagę na to, że w sieci jest wiele płatnych stron do tworzenia życiorysu zawodowego – czasami wezwanie do zapłaty pojawia się na końcu, kiedy poświęciłeś/poświęciłaś już czas na uzupełnienie wszystkich informacji. Bezpłatny Kreator CV znajdziesz natomiast na praca.pl – dostępny dla zarejestrowanych użytkowników (założenie konta na portalu także jest darmowe). Wystarczy, że w wyznaczonych rubrykach podasz wszystkie dane dotyczące Twojego doświadczenia, wykształcenia, umiejętności itp., ewentualnie wgrasz zdjęcie – i dokument zostanie wygenerowany.

 

Wielu pracodawców w czasie rekrutacji wymaga wysłania listu motywacyjnego. Nie pomijaj tego dokumentu i za każdym razem twórz nowy list. Podkreśl w nim swoje atuty – bogate doświadczenie, znajomość branży. Powstrzymaj się od komentarzy dotyczących powodów utraty poprzedniej posady czy aluzji np. na temat utraty źródła dochodu i presji jaką odczuwasz. Przekonaj pracodawcę, dlaczego pasujesz do firmy i co możesz jej zaoferować jako pracownik.

 

  • Poznaj swoje mocne i słabe strony

 

Jak przekonać rekrutera lub pracodawcę, że firma, do której aplikujesz, potrzebuje właśnie Ciebie? Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie są Twoje atuty – a także słabości. W dokumentach aplikacyjnych i na rozmowie kwalifikacyjnej podkreślaj swoje zalety i jednocześnie dawaj znać, że jesteś gotowy do nauki, uzupełnienia braków.

 

Wydaje Ci się, że nie masz zbyt wielu mocnych stron? Weź kartkę i ołówek, a następnie postaraj się przygotować listę swoich zalet jako pracownika. Daj sobie czas i zastanów się, w czym byłeś/byłaś dobry/dobra w poprzedniej pracy, jakie masz umiejętności techniczne lub interpersonalne.

 

Czytaj także: Predyspozycje psychofizyczne pracownika – czym są, przykłady

 

  • Poproś o wsparcie rodzinę i przyjaciół

 

W czasie szukania pracy wsparcie rodziny czy zaufanego przyjaciela jest bezcenne. Nie ukrywaj więc tego, że zmieniasz pracę. Co więcej, bliscy mogą być źródłem informacji na temat niejawnych rekrutacji, mogą polecić Cię w jakiejś firmie – korzystaj z tej opcji. Znasz kogoś, kto pracuje w HR? Poproś go o pomoc w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.  Miej świadomość, że bardzo wiele osób szuka nowej posady nawet w starszym wieku i nie ma w tym niczego dziwnego, powody zmiany pracy też są różne. Zachowaj więc otwartość na nowe propozycje, bądź dobrej myśli! 

 

  • Bądź cierpliwy

 

Przy zmianie pracodawcy nierzadko pojawia się pytanie: ile dni na poszukiwanie pracy? Bez znajomości lokalnego rynku pracy trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Możliwe, że poszukiwania zajmą więcej czasu niż wstępnie zakładano – z tego powodu niektórzy rozpoczynają poszukiwania jeszcze w trakcie zatrudnienia. Wtedy przydatny może być urlop na poszukiwanie pracy.

 

Nawet jeśli poszukiwanie pracy przeciąga się, a nowa praca nie pojawia się tak szybko, jak mógłbyś/mogłabyś sobie tego życzyć – nie trać wiary w siebie. Zastanów się, jak możesz polepszyć swoje dokumenty, czy nie popełniasz jakiegoś błędu w czasie rozmów rekrutacyjnych. Przejrzyj interesujące Cię ogłoszenia o pracę – czy spełniasz większość wymogów zaznaczonych przez pracodawców? A może dobrym pomysłem będzie zrobienie dodatkowego kursu, podnoszącego kwalifikacje? Bezpłatne szkolenia są dostępne np. w urzędzie pracy. Zastanów się, czy możesz też poszerzyć poszukiwania o inne miejscowości. Miej na uwadze, że obecnie wiele firm oferuje zatrudnienie w trybie zdalnym lub hybrydowym – częściowo z domu, częściowo z siedziby firmy. Sprawdzaj różne opcje i uzbrój się w cierpliwość.

 

 

Zmiana pracy po wielu latach: zalety i wady

 

Poszukiwanie pracy ma wady i zalety. Za zmianami w życiu zawodowym przemawia nie tylko podwyżka czy lepsze warunki pracy, ale również zmiana otoczenia, które pozwoli na rozwój kariery, zdobycie nowych doświadczeń. Zmiana pracy może być też ratunkiem przed rutyną i nudą. Stagnacja i brak nowych wyzwań w obecnym miejscu pracy mogły doprowadzić do tego, że czujesz się wypalony zawodowo. W takim przypadku zdecydowanie czas na zmiany. Warto chociażby umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym albo coachem zawodowym, by zbadać nowe opcje.

 

Do wad zmiany pracy, szczególnie po wielu latach stałego zatrudnienia, należą bez wątpienia stres i niepewność związane z poszukiwaniami oraz odnalezieniem się w nowej sytuacji, poznaniem nowych osób, zdobyciem nowej pozycji. Wiele osób narzeka także na konieczność przejścia czasochłonnego procesu rekrutacyjnego. Może się również zdarzyć, że mimo obiecujących początków nowa praca okaże się mniej satysfakcjonująca od poprzedniej bądź nie będziemy się dogadywać z nowym zespołem. To ryzyko nie powinno jednak zniechęcać do szukania nowej pracy. Warto być wytrwałym, podnosić kwalifikacje i szukać tak długo, aż znajdziemy miejsce, które faktycznie nam odpowiada.

 

Czytaj takżeRekrutacja vs. pokolenie Z: czy to się może (nie) udać?

 

Zmiana pracy po wielu latach – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Zmiana pracy po latach – ile może trwać poszukiwanie nowego zatrudnienia?

 

Poszukiwania pracy w większości przypadków nie trwają dłużej niż 3 miesiące. Czas ten zależy od specyfiki lokalnego rynku pracy i możliwości zawodowych samego pracownika.

 

  • Czy warto ryzykować zmianę pracy?

 

Po wielu latach u jednego pracodawcy szukanie pracy dla wielu osób stanowi wyzwanie. Jest to jednak szansa na lepsze zarobki i rozwój zawodowy, niekiedy również konieczność. W perspektywie czasu zmiana pracy może przynieść wiele korzyści (nie tylko ekonomicznych), umożliwiając rozwój osobisty i zawodowy.

Więcej artykułów "Zmiana pracy"
Praca Cedrob S.A.

Polecane oferty

  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    5 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...
  • Cedrob S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    5 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu. Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych. Nadzór weterynaryjny nad stadami reprodukcyjnymi drobiu grzebiącego: badanie stanu zdrowia zwierząt,...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.