Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Predyspozycje psychofizyczne pracownika – czym są, przykłady

2019-02-14

Predyspozycje psychofizyczne pracownika – co to jest?


Każdy właściciel firmy chce znaleźć idealnego pracownika. Często można usłyszeć o pewnych bardzo pożądanych cechach psychofizycznych podwładnych.

Predyspozycje psychofizyczne to cechy osobowości, charakteru oraz sprawność fizyczna czy zdolności manualne, które są potrzebne do prawidłowego wywiązywania się z zadań i obowiązków wynikających z umowy o pracę. Jest to zatem zbiór pewnych skłonności do wykonywania danego zawodu.

Trudno jest stworzyć zbiór takich standardowych predyspozycji. Wszystko bowiem zależy od specyfiki pracy. Jeżeli musimy dokonać wyboru naszego przyszłego profilu zawodowego, warto wziąć pod uwagę nasze umiejętności oraz zdolności. Trzeba sobie w takim momencie odpowiedzieć na pytania, co lubię robić, w czym jestem dobry/dobra? Zawód, który jest dobrany do naszych zdolności i możliwości psychofizycznych, może przynieść dużo satysfakcji.

Także pracodawca w procesie rekrutacji musi wychwycić, czy dana osoba spełnia wszystkie oczekiwania. Dzięki temu zatrudniony będzie idealny pracownik, który sprawdzi się na danym stanowisku.

 

Predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne


W niektórych zawodach kładzie się duży nacisk na predyspozycje psychiczne. Praca na pewnych stanowiskach może bowiem powodować wzmożony stres i dlatego nie każdy poradzi sobie w ciężkich warunkach. Dlatego w wielu sytuacjach podczas procesu rekrutacji przeprowadza się specjalistyczne testy psychologiczne, które mają na celu zweryfikowanie zdolności do podjęcia pracy w danym zawodzie. Tak jest np. w przypadku służby w policji, wojsku czy straży pożarnej. Tutaj kładzie się duży nacisk na zdrowie, dlatego kandydaci muszą pozytywnie przejść badanie przez komisję lekarską. Jeżeli naszym marzeniem jest praca na wysokości, to nie możemy mieć lęku wysokości czy przestrzeni.

Także w przypadku profesji lekarza potrzebne są pewne zdolności (to samo dotyczy pielęgniarek i położnych). Po pierwsze trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest to praca obarczona dużą odpowiedzialnością. Nie każdy też jest w stanie znieść widok krwi.

Czasem może dojść do sytuacji, że stan naszego zdrowia nie pozwala na wykonywanie pewnych obowiązków. Kondycja fizyczna jest kluczowa, np. u sportowców, ratowników medycznych czy górskich oraz osób, które będą narażone na dźwiganie ciężkich przedmiotów.

 

Predyspozycje psychofizyczne – przykłady


W przypadku zawodów artystycznych ważną cechą jest kreatywność. Artyści są najczęściej ludźmi niezależnymi, którzy chcą się czuć wolni, dlatego mogą mieć trudności z zaadaptowaniem się w dużej firmie, gdzie wszystkie zadania trzeba wykonywać zgodnie z określonymi procedurami. Nie każda osoba będzie się też nadawała do pracy zespołowej. Część ludzi woli działać na własny rachunek. Są jednak takie osoby, dla których współpraca z innymi ludźmi jest niesamowitą przyjemnością i właśnie do tego są stworzeni.

Aby być dobrym kierownikiem potrzebne są pewne specyficzne cechy. Najczęściej managerami są osoby, które umieją wzbudzać szacunek wśród innych, są odpowiedzialne, umieją rozdzielać pracę, a także słuchać swoich podwładnych oraz cechują się komunikatywnością. Przełożony powinien też być dobrym psychologiem i mieć zmysł obserwacyjny, dzięki czemu będzie w stanie z powodzeniem ocenić, kto nadaje się do wykonywania określonych obowiązków. Ważna jest także duża odporność na stres.


Programiści muszą być np. obdarzeni analitycznymi zdolnościami oraz logicznym sposobem myślenia.  
W dużych korporacjach pracodawcy często poszukują osób potrafiących zarządzać swoim czasem, a także umiejących ocenić, które zadania są w danym momencie najważniejsze. Dla niektórych ważna jest pewność siebie oraz przebojowość.

Także sprawność fizyczna może mieć kluczowe znaczenie w przypadku niektórych zawodów. Ma to znaczenie między innymi w pracy chirurga, który z wielką precyzją i starannością musi wykonywać operacje oraz zabiegi medyczne, więc np. trzęsące się ręce nie wchodzą tutaj w rachubę. Osoba mające problemy z kręgosłupem lub z chodzeniem, nie będzie mogła podjąć pracy jako ratownik górski.

To, jaki pracownik jest poszukiwany, zależy w głównej mierze od branży oraz stanowiska. Dlatego każdy z nas powinien przemyśleć, jakie ma zdolności i możliwości psychofizyczne. Dzięki temu z łatwością znajdzie pracę dla siebie.

Przeczytaj także: