Studia za granicą - czy warto?

 
Studia za granicą - czy warto?

Studia za granicą - warunki przyjęcia

 

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło nam drogę do nowych rynków pracy. Czy podobnie jest z aplikacją na studia? Otóż obywatele UE mają prawo studiować na dowolnej uczelni w krajach członkowskich – na takich samych zasadach, co rdzenni mieszkańcy danego państwa. Jednak należy pamiętać, że za granicą warunki przyjęcia mogą być całkowicie odmienne od obowiązujących w kraju pochodzenia przyszłego studenta. Uczelnie mają także prawo do poddania obcokrajowców egzaminom językowym. Państwa indywidualnie uznają poziom wykształcenia średniego (i np. licencjackiego). Trzeba więc być przygotowanym na to, że nasza matura nie będzie miała wszędzie takiej samej wagi.

 

Studiowanie w Stanach Zjednoczonych również wymaga zapoznania się z wymaganiami konkretnych uczelni. Możemy spodziewać się konieczności przystąpienia do testów SAT/ACT i TOEFL/IELTS (ogólne, przedmiotowe, językowe). Dobrze jest również wykazać się aktywnością pozaszkolną (np. wolontariatem). Więcej szczegółów możemy znaleźć na oficjalnym serwisie amerykańskiego Departamentu Stanu o studiach w USA (https://educationusa.pl/).

 

W przypadku uczelni w Chinach konieczne są przetłumaczone świadectwa maturalne, a na wielu kierunkach znajomość (certyfikaty) języka chińskiego. Istnieje też możliwość uczęszczania na studia w języku angielskim.

 

Warto pamiętać, że oferta edukacyjna uczelni zagranicznych jest bardzo szeroka. Studia pierwszego stopnia, drugiego, studia MBA dla biznesmenów czy studia podyplomowe – w zależności od tego, na jakim etapie edukacji jesteśmy, możemy poszukać odpowiedniego dla nas kierunku.

 

Gdzie studiować za granicą?

 

Polscy uczniowie mają bardzo wiele opcji, by studiować za granicą – kraje europejskie, Stany Zjednoczone, Chiny czy Australia. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od jakości kształcenia, koniecznych opłat – za naukę oraz utrzymanie. Nie bez znaczenia są także historia danego uniwersytetu oraz sytuacja turystyczno-kulturowa danego kraju.

 

Studia w Wielkiej Brytanii przyciągają wieloletnią tradycją – Uniwersytet Oksfordzki (założony przed 1167 r.) oraz w Cambridge (zał. 1208-1209) są po Uniwersytecie Bolońskim (1088 r.) najstarszymi uczelniami w Europie. Studia w Kanadzie, Chinach czy Australii mogą zainteresować chętnych nie tylko ofertą dydaktyczną, ale też odmienną obyczajowością mieszkańców czy atrakcyjnym krajobrazem. Jeśli ktoś szeroko interesuje się kulturą wymienionych państw, z pewnością powinien rozeznać się w możliwościach, jakie dają tamtejsze uczelnie wyższe.

 

Ile kosztują studia za granicą?

 

Jeżeli chodzi o koszty, to zagraniczne uczelnie mają bardzo zróżnicowane wymagania. Niektóre kraje oferują kształcenie darmowe, inne wymagają czesnego. Osoby o wybitnych dokonaniach naukowych (np. wygrywający międzynarodowe konkursy) mogą spróbować zawalczyć o stypendium naukowe. Warto też zainteresować się, czy jako przyszły student nie spełniamy kryteriów na stypendium socjalne.

 

Wady i zalety studiowania za granicą

 

Rekrutacja na studia zagraniczne dla niektórych może być zbyt czasochłonna i skomplikowana. Konieczna jest też znajomość języka obcego, a wielu mogą powstrzymywać względy rodzinne, patriotyczne oraz kwestie finansowe.

 

Do zalet obrania takiej ścieżki edukacji zalicza się z pewnością możliwość wybrania niedostępnych w kraju kierunków, skorzystania z zupełnie innej oferty dydaktycznej i jakości kształcenia. To niebywała okazja do podszkolenia języka i nawiązania międzynarodowych kontaktów. Być może jest to też szansa na reorganizację dotychczasowego życia, poprawę swojej sytuacji. Jeśli część osób zdecydowanych na wyjazd planuje powrót do Polski, to będą oni mieli przewagę nad konkurencją w ubieganiu się o wybrane stanowiska.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty