CV bibliotekarz – jak napisać profesjonalne CV?

 
CV bibliotekarz – jak napisać profesjonalne CV?

Chyba każdy mól książkowy pomyślał kiedyś o pracy w bibliotece. Cisza, spokój, otoczenie ulubionych książek, organizowanie wydarzeń literackich, polecanie lektur, wymiana opinii z innymi wielbicielami literatury. Warto jednak pamiętać, że praca w bibliotece oznacza też sporo zajęć z zakresu obsługi bazy danych, archiwizacji. Niezbędne są zarówno kompetencje techniczne, jak i rozwinięte zdolności interpersonalne. Dlatego, jeśli postanowiłeś lub postanowiłaś wybrać ścieżkę kariery bibliotekarza, pamiętaj, żeby bardzo precyzyjnie określić swoje kwalifikacje, doświadczenie zawodowe i dodatkowe umiejętności w CV. Jak stworzyć życiorys zawodowy, by dostać pracę w bibliotece?

 

Spis treści

CV dla bibliotekarza – gdzie znaleźć kreator CV za darmo?

 

Przede wszystkim nie musisz sporządzać dokumentu od podstaw, w edytorze tekstu. Obecnie mało kto tak robi! W sieci znajdziesz bowiem mnóstwo gotowych szablonów CV. Wzór dostępny na stronie wystarczy wypełnić własnymi informacjami. Pamiętaj, że nie każdy kreator CV jest darmowy. Zdarza się, że już uzupełniony dokument można wygenerować dopiero po uiszczeniu opłaty. Jak uniknąć takiej nieprzyjemnej niespodzianki? Wystarczy skorzystać z bezpłatnego narzędzia, jakie oferuje praca.pl. Kreator CV jest dostępny dla każdego zalogowanego użytkownika (rejestracja jest również darmowa).

 

CV bibliotekarz: co powinno zawierać?

 

Gotowy szablon CV zdejmie z Ciebie obowiązek zadbania o wizualną stronę dokumentu – życiorys zawodowy zostanie profesjonalnie sformatowany. Po stworzeniu CV na praca.pl, dokument możesz ściągnąć w formacie pdf na swoje urządzenie oraz zapisać je w Profilu Kandydata.

 

Po Twojej stronie należy natomiast wypełnienie wzoru odpowiednią treścią. Klasyczny życiorys zawodowy, a więc również CV bibliotekarza, zawiera następujące elementy:

 

  • podsumowanie zawodowe

 

Nie jest obligatoryjne, ale warto je dodać. To kilka zdań na temat dotychczasowego doświadczenia oraz kierunku, w jakim chcesz się rozwijać w pracy.

 

  • doświadczenie zawodowe

 

Jedna z kluczowych sekcji w CV. Zwykle podaje się datę (miesiąc i rok) rozpoczęcia i zakończenia zatrudnienia w danym miejscu, a także nazwę stanowiska wraz z zakresem odpowiedzialności (np. kilka kluczowych obowiązków).

 

  • umiejętności

 

Rekruterzy bacznie przyglądają się także tej części. Należy wymienić umiejętności, rozpoczynając od tych profesjonalnych, technicznych, a kończąc na umiejętnościach miękkich oraz dodatkowych (niezwiązanych ściśle ze stanowiskiem, na jakie się aplikuje).

 

  • edukacja

 

Należy podać rok ukończenia, nazwę placówki oraz stopień wykształcenia. Zazwyczaj wymienia się ostatnią szkołę / uczelnię bądź te, które mają znaczenie w rekrutacji.

 

  • języki obce

 

Warto pochwalić się znajomością wszystkich języków obcych. Obok ich nazwy trzeba określić poziom.

Przykładowa treść CV bibliotekarza do wypełnienia w kreatorze:

 

Jan Nowak
tel.: 111 111 111
e-mail: jannowak@xyz.pl

 

PODSUMOWANIE ZAWODOWE
Jestem absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Z wyróżnieniem ukończyłem kierunek studiów Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, a następnie studia podyplomowe na kierunku Archiwistyka i zarządzanie informacją. Jestem bibliotekarzem z powołania, osobą samodzielną i chętnie podnoszącą kwalifikacje, szczególnie w zakresie nowych technologii.

 

DOŚWIADCZENIE
08.2021-11.2021 staż w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego
04.2021-07.2021 praktyki studenckie w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

 

EDUKACJA
10.2019-06.2021 Archiwistyka i zarządzanie informacją, studia podyplomowe, Uniwersytet Warszawski
10,2015-06.2012 Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, studia magisterskie, Uniwersytet Warszawski

 

JĘZYKI
Język angielski – poziom zaawansowany

 

UMIEJĘTNOŚCI
Umiejętność ewidencjonowania zbiorów, tworzenia i obsługiwania katalogów
Umiejętność tworzenia zamówień, wystawiania faktur
Doskonała znajomość programów z pakietu MS Office
Umiejętność prowadzenia czytelni, obsługiwania gości biblioteki
Umiejętność prowadzenia archiwum instytucji, przedsiębiorstwa z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
Doskonała znajomość przepisów prawa z zakresu archiwistyki, ochrony informacji niejawnych

 

DODATKOWE UMIEJĘTNOŚCI
Prawo jazdy kat. B
Doskonała organizacja pracy
Samodzielność
Dokładność
Dyspozycyjność
Wysoka kultura osobista

 

 Zobacz oferty pracy jako bibliotekarz

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty