CV na telefonie – jak je napisać?

 
CV na telefonie – jak je napisać?

Współcześnie jesteśmy zabiegani, mamy mnóstwo obowiązków, wiele spraw na głowie. Bywa, że nie zawsze znajdujemy czas, aby systematycznie przeglądać oferty, przygotować profesjonalne CV i przyłożyć się do napisania listu motywacyjnego. Niekiedy trudno też o motywację, aby pod koniec ciężkiego dnia znów usiąść do komputera i zająć się planowaniem swojej kariery. Niezależnie od tego, ile czasu możemy i chcemy przeznaczyć na poszukiwanie pracy, warto korzystać z udogodnień, narzędzi, które mogą nam pomóc działać szybko i efektywnie. Jednym z nich są gotowe szablony CV, dostępne w internecie oraz w popularnych edytorach tekstowych. Obecnie przygotowanie estetycznego życiorysu jest możliwe także z poziomu telefonu komórkowego! I z pewnością warto przyjrzeć się bliżej również tej opcji.

 

Programy do tworzenia CV vs. kreator CV

 

Aplikując na niektóre stanowiska, głównie kreatywne, warto pokusić się o przygotowanie niestandardowego, oryginalnego CV do pracy, np. w formie ulotki, artykułu prasowego, strony internetowej, a nawet pliku wideo. W zdecydowanej większości przypadków sprawdza się jednak tradycyjny życiorys – w układzie chronologicznym, uwzględniający wszystkie niezbędne informacje i – co bardzo ważne – estetyczny i czytelny.

 

Tworzenie CV można zacząć od wyboru strony czy ściągnięcia programu, z którego będziemy korzystać. W internecie znajdziemy wiele narzędzi pomocnych przy pisaniu życiorysu. Część z nich to opcje darmowe, za część przyjdzie nam jednak zapłacić. W niektórych programach bez opłat można stworzyć podstawową wersję dokumentu, ale za włączenie dodatkowych funkcji, dostęp do ciekawszych szablonów trzeba już zapłacić. Dlatego każdorazowo warto zapoznać się z regulaminem strony, sprawdzić, czy faktycznie narzędzie jest darmowe.

 

Nie każdy też wie, że gotowe szablony życiorysu znaleźć można w popularnych edytorach tekstowych – Microsoft Word, a także bezpłatnych pakietach biurowych – LibreOffice czy Apache OpenOffice. Napisanie CV w tych programach wymaga jednak nieco wprawy i znajomości ogólnych funkcji tego typu edytorów tekstu. Warto też pamiętać, aby gotowe CV zapisać w formacie PDF. Wystarczy wybrać: Plik, następnie zapisz jako PDF. Dzięki temu mamy pewność, że nasz dokument na każdym urządzeniu będzie wyglądał dokładnie tak samo. Korzystanie z pakietów biurowych w komórce byłoby jednak dość kłopotliwe, ale jak wspomniano na wstępie, istnieją rozwiązania, dzięki którym można przygotować CV na telefonie.

 

Mowa o kreatorach, które pozwalają na sporządzenie profesjonalnego życiorysu zawodowego w bardzo prosty sposób – poprzez wypełnianie kolejnych pól. Użytkownik nie musi martwić się więc o estetykę czy kwestie formalne, nie musi znać szczegółowych zasad pisania CV ani składowych tego dokumentu. To duża oszczędność czasu i możliwość przygotowania dobrego życiorysu bez większych trudności.

 

Kreator CV – jaki wybrać?

 

Jeśli szukamy programu do pisania CV na telefonie, to najwygodniejszym narzędziem będzie kreator CV. Powinien mieć on gotowe sekcje, które można uzupełnić zgodnie ze wskazówkami. Aplikacja do pisania CV w telefonie musi być też prosta i intuicyjna. Na małym ekranie trudno mieć kontrolę nad całością dokumentu jednocześnie. O wiele wygodniej jest za to uzupełniać kolejne elementy i na koniec sprawdzić, czy dokument wymaga ewentualnych zmian. Kreator CV za darmo dostępny na praca.pl świetnie sprawdza się nie tylko na komputerze – użytkownicy aplikacji mobilnej także mają dostęp do tego narzędzia. Co ważne, również jest ono darmowe i bardzo proste w obsłudze.

 

Jak napisać CV w telefonie? Apkę praca.pl możemy ściągnąć całkowicie bezpłatnie. Po założeniu konta kandydata wchodzimy w "Profil" i możemy uzupełnić nasze CV, wpisując dane w poszczególne pola. Na koniec mamy możliwość pobrania CV w formacie PDF na telefon. Wygodną opcją jest też aplikowanie profilem. Wtedy wysyłając pracodawcy naszą kandydaturę przez praca.pl, nie musimy załączać już żadnych dokumentów zewnętrznych – rekruter widzi CV zapisane na koncie kandydata.

 

Do uzupełnienia mamy następujące sekcje:

  • podsumowanie zawodowe,
  • doświadczenie,
  • edukacja,
  • języki,
  • umiejętności.

 

Możemy też dodać kolejne elementy. Klikając przycisk: + DODAJ NOWĄ SEKCJĘ, przejdziemy do wyboru między opcjami: Certyfikaty, Wolontariat, Kursy i szkolenia, Zainteresowania. Mamy też możliwość utworzyć własną nazwę dodatkowej sekcji, np. dodatkowe umiejętności czy sukcesy zawodowe. Zarówno korzystając z telefonu, jak i komputera, mamy możliwość załączenia naszego zdjęcia, a klauzula CV zawsze dodawana jest automatycznie na końcu dokumentu.

 

Kreator CV praca.pl to świetny wybór również dla osób, które do przeglądania ofert, aplikowania używają na przemian komputera i telefonu czy tabletu. Dzięki założeniu konta na portalu rekrutacyjnym niezależnie od urządzenia mamy dostęp do naszego profilu. Możemy przeglądać historię aplikacji czy w razie potrzeby w każdej chwili edytować CV, także to przygotowane na innym urządzeniu.

 

Podsumowując, dobry program do pisania CV może znacznie ułatwić nam napisanie podstawowego dokumentu w aplikacji. Warto więc z takiej opcji skorzystać, tym bardziej, jeśli jest ona całkowicie darmowa.

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty