Hybrydowy model pracy – jak wygląda? Jakie ma zalety?

 
Hybrydowy model pracy – jak wygląda? Jakie ma zalety?

Praca zdalna w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zrobiła furorę. Z uwagi na konieczność zachowywania społecznego dystansu w czasie epidemii koronawirusa, wielu pracodawców zdecydowało się, na przeniesienie pracowników w tryb home office. Jednak część pracodawców ma obawy, czy wykonywanie obowiązków poza zakładem nie wpłynie negatywnie na efektywność pracy, nie rozluźni więzi z firmą i nie zaburzy komunikacji między pracownikami.

 

Rozwiązaniem, które może zniwelować ryzyko wystąpienia tych negatywnych zjawisk, a zarazem pozwoli cieszyć się licznymi korzyściami home office – jest hybrydowy model pracy.

 

Praca w trybie hybrydowym – na czym polega?

 

Model hybrydowy to połączenie pracy stacjonarnej oraz zdalnej. Obowiązki są wykonywane naprzemiennie w domu oraz w biurze czy innym wskazanym przez pracodawcę miejscu. Oczywiście istnieje wiele modeli pracy w trybie hybrydowym, na przykład:

  • dowolność w wyborze pozostawiona pracownikom – mogą pojawiać się w siedzibie firmy kiedy chcą lub wynika to z doraźnej potrzeby (np. spotkań), w inne dni wykonują obowiązki zdalnie i efekty pracy przekazują przełożonym za pośrednictwem internetu lub innymi kanałami;
  • narzucona rotacja pracowników – członkowie zespołu otrzymują grafik, z którego wynika, w które dni lub tygodnie pojawiają się w biurze, a kiedy pracują zdalnie. Takie rozwiązanie sprawdziło się w wielu firmach w czasie epidemii w Polsce – pozwoliło bowiem ograniczyć kontakty między pracownikami do niezbędnego minimum;
  • zdalne piątki, zdalne poniedziałki, zdalny wybrany dzień w miesiącu itp. – w tym wypadku możliwość pracy poza firmą traktowana jest jako benefit.

Hybrydowy model pracy – korzyści

 

Bardzo wielu pracowników, którzy przeszli na pracę zdalną w czasie pandemii SARS-CoV-2, chciałoby stale pracować z domu. Do home office zachęcają nie tylko względy bezpieczeństwa – wymagane w czasie epidemii ograniczenie kontaktów społecznych – ale także oszczędność czasu i pieniędzy, wygoda. Powroty do biur, kiedy okazało się, że wszystkie obowiązki można z powodzeniem wykonać w zaciszu własnego domu – często wywołują niezadowolenie, a niekiedy prowadzą nawet do składania wypowiedzeń. Nic dziwnego, coraz łatwiej o znalezienie zatrudnienia w firmie oferującej pracę zdalną. Model hybrydowy może być zatem rodzajem kompromisu między preferującym pracę stacjonarną pracodawcą a podwładnym opowiadającym się za trybem home office.

 

Taki sposób organizacji biura nie obniża satysfakcji pracownika, a ponadto pozwala na zacieśnienie więzi między członkami zespołu. Zatrudnieni mają szansę co jakiś czas spotkać się, nieustannie czują się częścią danej organizacji – a nie freelancerami wykonującymi po prostu pewne zlecenia. Model hybrydowy pozwala także na osobiste spotkania między team leaderami, managerami i podwładnymi – które niekiedy są bardziej owocne niż telefony i wymiana maili. Codzienna skuteczna kominikacja w pracy zdalnej jest możliwa, niemniej są sytuacje, w których nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. 

 

Ponadto nie wszyscy zatrudnieni mają dogodne warunki ku temu, by przez cały czas pracować zdalnie. Udostępnienie takim osobom biura – z możliwością home office w razie potrzeby – to wyjście naprzeciw im potrzebom, okazanie zrozumienia – które przekłada się często na lepszą motywację oraz większą efektywność pracowników.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty