Spółka limited (LTD) – co to jest? Jak założyć?

 
Spółka limited (LTD) – co to jest? Jak założyć?

Wysokie podatki i koszty prowadzenia działalności, skomplikowane prawo podatkowe i zawiłe przepisy w księgowości zachęcają coraz rzesze polskich przedsiębiorców do założenia firmy poza granicami kraju. Jedną z popularniejszych form prowadzenia firmy jest tzw. spółka LTD regulowana przez angielskie prawo. Czym jest spółka limited i jak ją założyć? Dowiedz się, jak działa angielska spółka LTD i poznaj najważniejsze informacje dotyczące korzystania z jej przywilejów przez polskich przedsiębiorców.

 

Spis treści

Spółka LTD – czym jest?

 

Spółka LTD, funkcjonująca także pod określeniem spółka limited, znana jest przede wszystkim na gruncie brytyjskim. Jej potencjał i korzyści płynące z tej formy działalności coraz częściej dostrzegają jednak polscy przedsiębiorcy. Warto zatem pochylić się nad spółką LTD – co to jest? 

 

Spółka LTD w Wielkiej Brytanii jest regulowana przez brytyjskie ustawodawstwo. Choć funkcjonuje na terenie Zjednoczonego Królestwa, jej założycielami mogą być obcokrajowcy – w tym również Polacy. Spółka LTD w swojej konstrukcji najbardziej zbliżona jest do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którą znamy z własnego, polskiego podwórka. Posiada ona jednak osobowość prawną, z którą nierozerwalnie wiąże się odrębność finansów spółki. Oznacza to, że właściciel przedsiębiorstwa nie ponosi odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania spółki i nie ryzykuje majątkiem własnym, ale wyłącznie majątkiem samego przedsiębiorstwa.

 

Pamiętaj!

 

Spółka LTD to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Jest spółką posiadającą osobowość prawną, która regulowana jest przez brytyjskie ustawodawstwo. 

 

Co więcej, spółka LTD w Polsce pozwala przedsiębiorcom na znaczne obniżenie kosztów prowadzenia firmy i oferuje przedsiębiorcom znacznie więcej możliwości niż spółki znane z polskiego ustawodawstwa. Przez to spółka ta jest niezwykle popularną formą prowadzenia biznesu praktycznie w każdej dziedzinie. Triumfy święci natomiast w sektorze nowych technologii. 

 

Prowadzenie spółki LTD – dla kogo?

 

Jedną z najprostszych sposobów prowadzenia działalności na terenie Polski jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Samozatrudnienie jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie pełną swobodę i niezależność. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, aż 54 proc. wszystkich mikrofirm zarejestrowanych w Polsce prowadzi działalność usługową, a niecałe 21 proc. skupia się na działalności handlowej. Do najpopularniejszych branż, na które stawiają osoby samozatrudnione, należą przede wszystkim informacja i komunikacja, edukacja czy chociażby opieka zdrowotna. A jak wygląda to w przypadku spółki LTD? Dla kogo najlepszym rozwiązaniem w kwestii prowadzenia firmy będzie właśnie spółka LTD? 

 

Spółka LTD może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na ograniczonej odpowiedzialności. Właśnie ta forma działalności gwarantuje ograniczoną odpowiedzialność przedsiębiorcy (wspólnika), która w praktyce oznacza, że w przypadku niewypłacalności firmy wierzyciele nie będą mogli dochodzić swoich roszczeń z prywatnego majątku udziałowców spółki. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim wśród osób samozatrudnionych lub tych pracujących na kontakcie. 

 

Spółka LTD w Polsce czy spółka LTD w UK umożliwia prowadzenie działalności praktycznie w każdej branży. Jest ona często wybieranym rozwiązaniem przede wszystkim przez osoby pracujące w branży IT, zajmujące się programowaniem czy grafiką, specjalistów e-commerce czy osoby zajmujące się tłumaczeniami. Na tę formę samozatrudnienia często decydują się także architekci czy copywriterzy. 

 

Pamiętaj! 

 

Mając na uwadze zapisy Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania, spółka LTD w Polsce nie powinna posiadać stałej i fizycznej placówki, w której prowadzona będzie działalność. W przypadku spółki LTD nie jest możliwe wynajęcie na nią biura w Polsce czy jakiejkolwiek nieruchomości przeznaczonej do celów zarobkowych. 

 

Nie zmienia to jednak faktu, że spółka LTD może okazać się świetną opcją dla przedsiębiorców, którzy chcą zmniejszyć koszty prowadzenia firmy i podlegać pod nieco mniej skomplikowane prawo podatkowe. 

 

Jak zarejestrować spółkę LTD?

 

Osoba zainteresowana założeniem firmy limited, regulowanej przez prawo angielskie, musi liczyć się z koniecznością spełnienia pewnych warunków i dopilnowania formalności. Choć samo założenie tego rodzaju działalności nie jest trudne, wymaga bardzo dobrej znajomości angielskich przepisów i procedur. Jakie są koszty prowadzenia takiej spółki? Czy warto spodziewać się związanych ze spółką LTD problemów? Jakie warunki muszą zostać spełnione, by spółka LTD była zgodna z literą prawa? 

 

Pierwszym i podstawowym krokiem założenia spółki limited będzie wybór nazwy firmy. Ta będzie musiała być unikatowa i spełniać pewne wymogi prawa. Warto więc wcześniej zorientować się, jakie warunki muszą zostać spełnione w kwestii nazewnictwa. Kolejnym krokiem, bez którego nie będzie możliwe rozpoczęcie działalności, jest wybór dyrektora oraz sekretarza spółki, a także ustalenie adresu siedziby firmy.

 

Pamiętaj! 

 

Spółka LTD musi mieć adres siedziby na terenie Wielkiej Brytanii. Choć w przypadku braku fizycznej siedziby możliwe jest wynajęcie wirtualnego biura, tak adres rejestracyjny spółki musi posiadać fizyczną lokalizację. 

 

Nazwa firmy oraz adres jej siedziby to dopiero początek. Kolejną formalnością będzie zarejestrowanie spółki, które możliwe jest zarówno za pośrednictwem internetu, jak i w formie tradycyjnej – poprzez złożenie wypełnionego wniosku o rejestrację spółki i aktu założycielskiego w Companies House (organ rejestrujący spółki kapitałowe; odpowiednik polskiego rejestru sądowego). Warto również wiedzieć, że założenie spółki LTD wymaga ustanowienia kapitału zakładowego. 

 

Pamiętaj! 

 

Celem założenia spółki LTD angielskie prawo gospodarcze wymaga zadeklarowania kapitału, który może wynieść chociażby 1 funt. 

 

Prowadzenie spółki LTD w Polsce wiąże się także z koniecznością uzyskania numeru NIP oraz zarejestrowania spółki w urzędzie skarbowym. Kroki te należy podjąć już po zarejestrowaniu spółki w Companies House. 

 

Końcowym etapem drogi pozwalającej na prowadzenie działań w ramach spółki LTD będzie otwarcie konta bankowego oraz ewentualne uzyskanie niezbędnych pozwoleń czy licencji wynikających z rodzaju prowadzonej działalności.

 

Rejestracja spółki LTD – czy Polacy mogą ją założyć?

 

W świetle polskiego prawa obywatele Polski mają możliwość założenia kilku rodzajów własnej działalności gospodarczej. Wśród nich możemy wyróżnić zarówno jednoosobowe działalności, jak i spółki – czy to osobowe czy spółki kapitałowe. Na polskim gruncie coraz większym zainteresowaniem cieszą się natomiast spółki LTD, których nie uwzględniają żadne polskie przepisy. Choć ten rodzaj spółek jest regulowany przez przepisy angielskie, Polacy mają pełne prawo, by skorzystać z przywilejów płynących z prowadzenia tego rodzaju działalności. 

 

Pamiętaj! 

 

Dzięki Konwencji o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, zawartej między Polską a Wielką Brytanią, obywatele Polski korzystać z profitów, jakie niesie za sobą prowadzenie spółki LTD. 

 

Wady i zalety spółki LTD 

 

Prowadzenie przedsiębiorstwa w ramach spółki LTD, z punktu widzenia Polaka, pozwala chociażby na ograniczenie kosztów prowadzenia firmy. Jednak tak jak każdy inny rodzaj działalności, spółka LTD ma swoje plusy, jak i minusy. 

 

Zalety spółki LTD: 

 

 • brak konieczności posiadania kapitału zakładowego,

 • mniejsze koszty prowadzenia firmy,

 • możliwość prowadzenia spółki LTD bez konieczności zamieszkiwania na terenie Wielkiej Brytanii,

 • brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne,

 • podleganie angielskiemu prawu podatkowemu,

 • ograniczona odpowiedzialność przedsiębiorcy do wysokości wniesionych do spółki wkładów.

 

Wady spółki LTD: 

 

 • konieczność posiadania brytyjskiego adresu siedziby firmy, 

 • niezbędna znajomość angielskich przepisów i procedur związanych z założeniem firmy w Anglii. 

 

Spółka limited a rodzaje działalności gospodarczej 

 

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, spółka LTD dopuszcza różnego rodzaju działalność gospodarczą. Jest to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia swojego biznesu w Wielkiej Brytanii, która cieszy się również niemałym zainteresowaniem na gruncie polskim. 

 

Spółka limited może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu, produkcji czy szeroko pojętej działalności handlowej i usługowej w internecie (e-commerce). Z tej formy działalności chętnie korzystają także osoby świadczące usługi w ramach marketingu czy konsultingu. Branża IT, tworzenie aplikacji mobilnych czy projektowanie stron internetowych, a także usługi transportu międzynarodowego – to kolejne rodzaje działalności, które pozwolą na czerpanie przywilejów płynących z prowadzenia firmy limited w Polsce. 

 

Spółka LTD w UK a rezydencja podatkowa

 

Rejestracja spółki LTD przez Polaka bardzo często rodzi pytania i wątpliwości związane z rezydencją podatkową. Rezydencja podatkowa oznacza kraj, w którym dana spółka jest opodatkowana, czyli rozlicza się z fiskusem. Zatem – w jaki sposób prowadzenie firmy LTD przez Polaka regulują przepisy podatkowe? Czy polskim przedsiębiorcom grozi podwójna rezydencja podatkowa?

 

Tutaj ogromne znaczenie ma wspomniana wcześniej Konwencja zawarta pomiędzy Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Warto sprawdzić także regulacje dotyczące kwestii Brexit a działalność gospodarcza w Wielkiej Brytanii. To, co najważniejsze, to fakt, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie ma żadnego wpływu na prowadzenie wspomnianej działalności przez Polaków.

 

Rezydencja podatkowa w przypadku spółki LTD uzależniona jest od miejsca, w którym znajduje się centrum jej działalności, miejsca założenia firmy oraz adresu rejestracyjnego spółki. 

 

Pamiętaj! 

 

Co do zasady spółka limited posiada rezydencję podatkową w Wielkiej Brytanii, czyli tam, gdzie jest miejsce jej założenia. 

 

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku spółki LTD prowadzonej przez Polaka w Polsce dochody spółki mogą podlegać także opodatkowaniu w rodzimym kraju. Celem uniknięcia podwójnego opodatkowania Wielka Brytania podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z wieloma krajami na świecie.

 

Spółka LTD a świadczenia emerytalne udziałowca

 

Obowiązujący w Wielkiej Brytanii system emerytalny umożliwia pobieranie świadczeń emerytalnych z trzech źródeł – emerytury państwowej, emerytury firmowej oraz emerytury prywatnej. W skład tej pierwszej wchodzi emerytura podstawowa, do której uprawniony jest każdy przedsiębiorca, który osiągnie wymagany wiek emerytalny i przepracował na terenie Wielkiej Brytanii co najmniej 10 lat, opłacając w tym czasie składki. A jak wygląda to w przypadku Polaków prowadzących firmę LTD? 

 

Warto pamiętać, że obywatel Polski, który pracował w różnych krajach, wniosek o świadczenie emerytalne może złożyć jedynie w kraju, w którym aktualnie zamieszkuje. Następnie wniosek ten zostanie przekazany do miejsca, w którym znajdowało się ostatnie miejsce jego pracy. Jednak to do podatnika należy podjęcie decyzji, w którym kraju chce pobierać świadczenie emerytalne. 

 

Polacy prowadzący działalność w ramach spółki limited muszą zadecydować, z którego kraju chcą pobierać świadczenie emerytalne. Nie jest możliwe pobieranie emerytury polskiej i angielskiej jednocześnie.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

 • Grafik Designer z wieloma opcjami projektowymi

  specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   6 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko
  1 godz.
  KIM SĄ PFLEGEHELDEN? Od 2005 roku firma Pflegehelden jest symbolem domowej opieki senioralnej, która jest w pełni zorientowana na potrzeby naszych Klientów. Zaczynaliśmy jako pionierzy branży opiekuńczej i od tego czasu zrealizowaliśmy ponad osiemdziesiąt tysięcy zleceń. Dziś jesteśmy...
 • WOVU Sp. z o.o.
  specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu   80,00 - 100,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko
  1 godz.
  Oczekujemy: doświadczenia w udzielaniu pomocy indywidualnie osobom dorosłym, dzieciom i ich rodzicom, doświadczenia w diagnostyce psychologicznej, doświadczenia w terapii, odpowiedzialności i profesjonalizmu, mgr psychologii, rozpoczęta szkoła psychoterapii.
 • Doradca techniczny (Elektronika)

  Lumel Alucast Sp. z o.o.   Zielona Góra  
  specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  1 godz.
  Zadania na stanowisku pracy: doradztwo techniczne w zakresie oferowanych przez firmę produktów i usług, przygotowywanie ofert techniczno-handlowych, organizowanie spotkań i prezentacji, udział w konferencjach branżowych, systematyczne podtrzymywanie relacji biznesowych z obecnymi klientami...
 • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Opieka Ambulatoryjna)

  LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław  
  specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B
  1 godz.
  Zapraszamy do współpracy pielęgniarzy i pielęgniarki. Proponujemy pracę w centrach medycznych w ramach opieki ambulatoryjnej. Istniej możliwość wskazania preferowanej lokalizacji miejsca pracy we Wrocławiu. Zapraszamy do aplikowania już dziś. Porozmawiajmy o współpracy! My zadbamy o:...
 • Magazynier z uprawnieniami na wózki widłowe

  Logwin Poland Sp. z o.o.   Nadarzyn  
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
  1 godz.
  Jakie zadania na Ciebie czekają? Odpowiedzialność za zadania operacyjne w magazynie: rozładunek, przyjęcie towaru do magazynu, kompletacja wysyłek, załadunek towaru; Wykonywanie czynności kontrolnych jakościowo-ilościowych; Uzupełnianie dokumentacji związanych z wysyłkami; Monitorowanie...
 • Operator maszyn

  ManpowerGroup   Grodzisk Mazowiecki  
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
  2 godz.
  Zadania: Ustawianie parametrów zgodnie z wytycznymi Nadzór nad procesem produkcyjnym Kontrola jakości wyrobów Dbanie o porządek swojego stanowiska pracy Drobne naprawy lub zgłaszanie usterek Wymagania: Dyspozycyjność do pracy zmianowej Doświadczenie w operowaniu maszynami Książeczka...

Najnowsze artykuły