Wybrana kategoria

Certyfikowany finansista

2019-10-01

W Polsce najpopularniejsze obecnie stowarzyszenia przyznające międzynarodowe certyfikaty to ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) oraz CIMA (Chartered Institute of Management Accountants). Każde z tych stowarzyszeń ma po kilka tysięcy aktywnych członków (inaczej absolwentów) i studentów (osób w trakcie realizacji kwalifikacji).

 

Coraz częściej posiadanie jednego z tych certyfikatów jest jednym z wymagań na stanowiskach związanych z rachunkowością lub controllingiem. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę stanowiska menedżerskie.
Studia to na rynku pracy często warunek oczywisty dla pracodawców, jednak dopiero posiadanie kwalifikacji profesjonalnej pozwala na zdobycie przewagi na rynku pracy. Wynika to ze specyfiki kwalifikacji profesjonalnych, które kładą nacisk na zdobywanie umiejętności praktycznych.

 

Posiadanie renomowanych certyfikatów w finansach to prestiż, ale też wiele korzyści. Jakich?


To przede wszystkim wspomniane już umiejętności praktyczne, które można bezpośrednio zastosować w codziennej pracy. To także możliwość ciągłego rozwoju nawet po zdobyciu pełnej kwalifikacji. Dzięki licznym spotkaniom i szkoleniom organizowanym przez oba stowarzyszenia dla swoich członków i studentów można doskonalić swoje kompetencje, jednocześnie zdobywając szeroką sieć kontaktów.
Certyfikaty ACCA i CIMA to oczywiście także wynagrodzenie, które wzrasta średnio o około 70% do 100% w przeciągu 10 lat od zdobycia pełnej kwalifikacji.

 

Jak dużym wyzwaniem jest zdobycie takich certyfikatów?


Zdobycie certyfikatu ACCA lub CIMA to niewątpliwie duże wyzwanie – nie tylko biorąc pod uwagę koszty realizacji całej kwalifikacji, ale także, a może przede wszystkim, czas niezbędny do przygotowania się i zdania wszystkich egzaminów. Kilkanaście egzaminów, to średnio 4 lata systematycznej i rzetelnej nauki.


Koszty zależą przede wszystkim od sposobu nauki, na który zdecyduje się student – obecnie jest to wydatek rzędu 10-40 tysięcy złotych. BPP, jako firma szkoleniowa, dba, aby pieniądze wydane na szkolenia przełożyły się na sukces na egzaminach oraz, co równie ważne, pozwoliły nabyć praktyczne umiejętności, na które obecnie coraz bardziej liczą pracodawcy.

Średnia zdawalność na egzaminach ACCA i CIMA to około 40-50%, studenci BPP mogą się natomiast pochwalić około 20% wyższymi rezultatami. Potwierdza to także częsta i liczna obecność naszych studentów na listach z najlepszymi wynikami w Polsce.

Kwalifikacje profesjonalne to inwestycja czasu, wysiłku i pieniędzy w swoją przyszłość. Historie naszych studentów potwierdzają, że certyfikaty są rozpoznawalne na całym świecie, przez co otwierają mnóstwo możliwości nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

 

Od lat zajmują się Państwo certyfikacją zawodową w finansach. Czy zauważają Państwo wzrost czy spadek

zainteresowania tego typu certyfikatami?


Zdecydowany wzrost. Stowarzyszenia ACCA i CIMA w Polsce od wielu lat pracują nad rozpoznawalnością swoich kwalifikacji, a to skutkuje wzrostem świadomości u pracodawców. Coraz bardziej doceniają oni pracowników posiadających certyfikaty międzynarodowe, bo wiedzą, że jest to obiektywne potwierdzenie wiedzy i umiejętności, co przekłada się bezpośrednio na efektywność ich pracy.

 

Dyplom ACCA lub CIMA to także szersza perspektywa i ukierunkowanie na biznes, dzięki czemu pracodawca zyskuje partnera do podejmowania decyzji, a nie tylko kompetentnego podwładnego.


Wszystkie te czynniki powodują, że coraz młodsze osoby decydują się na rozpoczęcie kwalifikacji profesjonalnych.

 

Państwa trenerzy to praktycy z wieloletnim doświadczeniem, jaką radę daliby studentom dopiero rozpoczynającym swoją edukację na studiach ekonomicznych?


Przede wszystkim zachęcają do łączenia, już na etapie studiów, edukacji uniwersyteckiej z nabywaniem umiejętności praktycznych. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych programów przygotowanych przez uczelnie wspólnie z CIMA i ACCA. Łączone kierunki studiów licencjackich i magisterskich pojawiają się w ofercie coraz większej liczby uczelni wyższych w Polsce. Dzięki takim studiom absolwenci opuszczają uczelnię, mając już zaliczone kilka egzaminów ACCA lub CIMA, dlatego dużo łatwiej jest im kontynuować zdobywanie certyfikatu po studiach, a co za tym idzie, osiągać swoje cele zawodowe. Tego wszystkim studentom serdecznie życzymy!

Eliza Rzepecka, Key Clients and Marketing Executive
BPP PROFESSIONAL EDUCATION

Przeczytaj także: