Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

 
Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

Rozszerzona rzeczywistość to już nie Science Fiction

 

Nowe technologie rozszerzają rzeczywistość, dają duże możliwości edukacyjne i rozrywkowe – nam, zwykłym użytkownikom. Często, nawet nieświadomie korzystamy z zaawansowanych rozwiązań: wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja czy roboty coraz szerzej wkraczają w życie codzienne. Rozwiązania te służą do pracy czy zabawy, mając tym samym wspólną cechę – zaskakują nas.


To, co nas otacza, zmienia się w takim tempie, że nie wiemy, co czeka nas jutro. Kto by pomyślał, że 80% z nas przewiduje, że do 2030 roku przesyłki będą dostarczane przez drony lub pojazdy samobieżne. Według prognoz 69% naszych decyzji będzie podejmowanych na podstawie interakcji z inteligentnymi urządzeniami  – wirtualni doradcy zbadają nasze potrzeby, a przymierzalnia online dopasuje idealny strój. Najważniejsze będzie, aby nas zaangażować i utrzymać. Nie będzie to łatwe, bo firmy będą musiały dostarczyć nam usługi i informacje w wygodny, pobudzający emocje i interaktywny sposób.

To ważne, gdyż wszyscy oczekujemy silnych bodźców i prawdziwych emocji, które umocnią autentyczność i mają pewną historię w tle. Co ważne, naszą uwagę można jednak przykuć jedynie na osiem sekund.  O ten czas rywalizują dziesiątki komunikatów jednocześnie – wygrywa ten, kto wejdzie z nami w interakcję, połączy przestrzeń rzeczywistą i wirtualną, pozwalając nam na doświadczenie i wypróbowanie produktu przed kupnem.
Rozszerzona rzeczywistość – co to jest?

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality, AR) umożliwia połączenie w czasie rzeczywistym świata prawdziwego z interaktywnym obrazem generowanym cyfrowo. Jak to zrobić? To bardzo proste. Dzieje się to zazwyczaj bezpośrednio na smartfonie. Rozszerzona rzeczywistość w telefonie sprawia, że po zeskanowaniu obrazu, zostaje on uzupełniony o tekst, zdjęcia, modele graficzne 3D, animacje, filmy czy dźwięki. Sczytane przez nas poprzez aplikację obrazki w książeczce dla dzieci „ożywają”. Zeskanowane przez nas w sklepie opakowanie produktu przenosi nas do przepisu kulinarnego. Papierowa instrukcja składania mebli przybiera formę filmu instruktażowego krok po kroku. Zeskanowane w witrynie sklepu logo, umożliwia nam skorzystanie z dodatkowego kuponu lub zniżki na zakupy w danym sklepie. Brzmi to niewiarygodnie? A to dopiero początek możliwości wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości. 

Serdecznie zapraszam do pobrania aplikacji genARate i zeskanowania poniższej okładki, aby przekonać się, jakie to proste.

Pobierz aplikację genARate i zeskanuj poniższą grafikę


                                

Zastosowania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie: nowe emocje i interakcje


Powyższy przykład to dopiero początek rozszerzonej rzeczywistości, która odpowiada na nasze potrzeby, wchodząc z nami w codzienną interakcję. Otaczające nas bodźce powodują, że już mało co robi na nas wrażenie, dlatego jedynym kluczem marketingu przyszłości jest to, aby się wyróżnić i przyciągnąć nasze zainteresowanie. Pobudzić wyobraźnię i pozytywne skojarzenia, już nie tylko podczas gier i zabaw, ale w naszych codziennych czynnościach. Przykładów można szukać we wszystkich obszarach życia. Możliwości tego, jak można wykorzystać aplikacje AR czy okulary z rozszerzoną rzeczywistością ograniczone są obecnie jedynie ludzką wyobraźnią, ponieważ nowoczesne kierunki w życiu i biznesie nie boja się przełamywać wcześniej określonych granic.

 

Rozszerzona rzeczywistość w edukacji — w klasie, szkole, szkoleniach dla pracowników

 

Treści generowane na mobilnym wyświetlaczu nie tylko dostarczają rozrywki, ale również edukują. Materiały pokazane w niestandardowy sposób oraz proces interakcji użytkowania zachęcają do nauki, oraz rozwijają wyobraźnię. Technologia AR może być znakomitym nośnikiem wiedzy lub jej uzupełnieniem.

Projekty edukacyjne z wykorzystaniem AR pobudzają ciekawość i zainteresowanie uczniów tematem, zwiększają koncentrację w trakcie lekcji w szkole oraz zachęcają do poszukiwania dodatkowych informacji, oraz pogłębiania podsiadanej wiedzy.

Technologia AR pozwala na:
•    Pobudzenie skojarzeń i wyobraźni w celu lepszego zrozumienia różnych zagadnień,
•    Stworzenie nowego kontekstu nauki,
•    Zmiany tradycyjnej lekcji w zajęcia pełne interakcji, emocji i zaangażowania.
 
Potencjał edukacyjny tej technologii wynika głównie z jej możliwości prezentacyjnych. Zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej jest możliwe zarówno w ramach zajęć dla najmłodszych uczniów w szkołach podstawowych czy średnich, jak i w czasie wykładów czy ćwiczeń dla studentów. Można stosować ją również jako środek dydaktyczny w edukacji osób dorosłych. W szkołach o profilach technicznych uczniowie mogą nie tylko korzystać z tej technologii jako użytkownicy, ale przechodząc do nauki oprogramowania, mogą tworzyć projekty AR wspólnie ze szkołą.

 

Rozszerzona rzeczywistość –  przykłady nowych stanowisk i zawodów

 

Augmented reality to nie tylko nowe technologie i narzędzia pracy, z których korzystać będziemy na wielu płaszczyznach – od wspomnianych wyżej przykładów z obszaru edukacji czy marketingu po nowe technologie w branży turystycznej, czy w medycynie. To również ogromny obszar nowych możliwości zawodowych dla osób z różnym doświadczeniem zawodowym i o różnorodnych zainteresowaniach.

 

Rzeczywistość rozszerzona – programowanie

 

Bardzo dużo stanowisk w AR związanych jest z programowaniem. Poszukiwani są programiści wielu języków (głównie C, C++, C#). Do tworzenia aplikacji i rozwiązań VR i AR potrzebni są też graficy i projektanci 3D. Od tych, którzy chcą pracować przy grach w rzeczywistości rozszerzonej, oczekuje się też znajomości silnika Unreal Engine. Coraz więcej jest też ofert dla UX/UI designerów, którzy zajmują się projektowaniem struktury informacji i analizą tego, czy aplikacje spełniają oczekiwania osób docelowo korzystających z rozwiązań Augmented Reality.

 

Praca w turystyce z rzeczywistością rozszerzoną

Rozszerzona rzeczywistość w turystyce, to zaś możliwość na przykład tworzenia interaktywnych przewodników, czy wykorzystując okulary rzeczywistości rozszerzonej, nałożenia na rzeczywiste obiekty w muzeum dodatkowych informacji.

 

Tu poszukuje się specjalistów, którzy są w stanie wzbogacać rzeczywistością rozszerzoną doświadczenia i przeżycia turysty. Obejmuje to projektowanie tras i wycieczek wspieranych AR, wykorzystywanie technologii w hotelach, transporcie czy całym procesie wyboru i zakupy wycieczek. AR wykorzystywana jest też do znoszenia barier językowych, ułatwiana dostępu osobom niepełnosprawnym czy nawigacji w czasie rzeczywistym.


Te stanowiska pracy nie mają jeszcze nawet sprecyzowanych nazw. Szuka się AR Product Managerów, Business Developerów oraz specjalistów od Client Experience w AR. Rekrutują głównie startupy oraz firmy takie jak Konica Minolta, wykorzystujące wieloletnie doświadczenie technologiczne w służbie nowych możliwości, jakie dają.

 

AR i nowoczesne technologie w medycynie

 

Rozszerzona rzeczywistość w medycynie to znacznie prostsza praca lekarza, który wykorzystując okulary AR, może na przykład zobaczyć ukryte elementy układu naczyniowego pacjenta.


Simulation Operation Specialist, Virtual & Augmented Reality Operator, 3D Modelling Expert – to tylko kilka ofert w obszarze medycyny. Tak jak i w innych obszarach, tak i tu potrzebne są osoby tworzące aplikacje oraz umiejące znaleźć niestandardowe zastosowanie, jakie może mieć technologia AR w medycynie.

Rozwiązania skupiające się na cyfrowej oraz kulturowej transformacji rozwija Konica Minolta. Zespoły ekspertów tworzą nowe technologie i narzędzia pracy, nadając nowe kierunki w biznesie i nie bojąc się przełomowych rozwiązań, takich jak rzeczywistość rozszerzona.

Więcej informacji w video:

 
Łukasz Rudziński
Business Information Junior Product Manager
Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

 • Architekt / Architektka rozwiązań mobilnych

  Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
  specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  2 dni
  współpraca od zaraz; seniority: expert; forma współpracy: B2B; wymiar pełnienia usługi: pełny etat; model współpracy hybrydowy; Technologie, których używamy: Wymagane: RabbitMQ; Docker; Git; SOAP; REST API; Enterprise Architect; Technologie mile widziane: znajomość APIGee; Twój zakres...
 • Senior UI/UX Designer w obszarze bankowości elektronicznej

  Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
  specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  2 dni
  współpraca od zaraz; seniority: senior; forma współpracy: B2B; wymiar pełnienia usługi: pełny etat; model współpracy hybrydowy; Opis projektu: Z bankowości elektronicznej Santander Consumer Banku korzysta aktywnie już ponad pół miliona klientów. W związku z dynamicznym rozwojem banku...
 • Expert Data Analyst w obszarze bankowości elektronicznej

  Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
  specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  2 dni
  współpraca od zaraz; seniority: expert; forma współpracy: B2B; wymiar pełnienia usługi: pełny etat; model współpracy hybrydowy; Opis projektu: Z bankowości elektronicznej Santander Consumer Banku korzysta aktywnie już ponad 0,5 mln klientów. W związku z dynamicznym rozwojem banku w tym...
 • Radca Prawny / Radczyni Prawna

  Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
  specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  3 dni
  Twój zakres obowiązków: bieżąca obsługa prawna organizacji, sporządzanie opinii prawnych, udzielanie porad i konsultacji prawnych oraz wykonywanie doradztwa prawnego w zakresie stosowania prawa i orzecznictwa, opracowywanie i opiniowanie umów, dokumentacji dla produktów bankowych oraz...
 • Ekspert / Ekspertka ds. systemów motywacyjnych i analiz HR

  Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
  specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  3 dni
  Tak pracujemy: Wynagrodzenia, raporty, analizy, benefity – to nasze tematy. Tworzymy 4-osobowy zgrany zespół. Czuwamy nad luką płacową (która systematycznie się obniża). Nadzorujemy i realizujemy procesy premiowe premie na kwoty kilkadziesiąt milionów zł rocznie. Wspieramy managerów w...
 • Analityk / Analityczka SOC (Security Operation Center)

  Santander Consumer Bank S.A.   Wrocław, Fabryczna, ul. Legnicka 48b    praca hybrydowa
  specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  3 dni
  Twój zakres obowiązków: Analiza incydentów bezpieczeństw w infrastrukturze IT Banku; Monitoring i analiza trendów oraz anomalii w infrastrukturze IT Banku; Kontakt z użytkownikami i pracownikami działów IT Banku w celu ustalenia przyczyn i potencjalnych skutków naruszeń bezpieczeństwa;...

Najnowsze artykuły

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

– Funkcjonowanie przed coming outem można porównać do życia w chmurze smogu. Można się przyzwyczaić, ale szybko zaczynamy chorować, bo nie można żyć bez możliwości oddychania pełną piersią – tłumaczy Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Tymczasem w rankingu ILGA-Europe Polska została wskazana jako najbardziej homofobiczny kraj UE. Bezpieczny coming out jest tu możliwy?

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Czy zdarzyło Ci się z niedowierzaniem słuchać w czasie spotkania z szefem, jak Twój współpracownik przypisuje sobie wszystkie zasługi za pracę, którą to Ty wykonałeś i zbiera za nią pochwały? Zamiast dusić w sobie poczucie niesprawiedliwości, bądź asertywny –  reaguj i ustal przejrzyste zasady współpracy. Doradcy zawodowi tłumaczą, jak się zachować, gdy ktoś przypisuje sobie nasze sukcesy.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.