Praca.pl Poradniki IT i nowe technologie
Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

 
Rzeczywistość rozszerzona na wyciągnięcie ręki

Nowe technologie rozszerzają rzeczywistość, dają duże możliwości edukacyjne i rozrywkowe – nam, zwykłym użytkownikom. Często, nawet nieświadomie korzystamy z zaawansowanych rozwiązań: wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja czy roboty coraz szerzej wkraczają w życie codzienne. Rozwiązania te służą do pracy czy zabawy, mając tym samym wspólną cechę – zaskakują nas.

 

Spis treści

 

Rozszerzona rzeczywistość to już nie Science Fiction

 

To, co nas otacza, zmienia się w takim tempie, że nie wiemy, co czeka nas jutro. Kto by pomyślał, że 80% z nas przewiduje, że do 2030 roku przesyłki będą dostarczane przez drony lub pojazdy samobieżne. Według prognoz 69% naszych decyzji będzie podejmowanych na podstawie interakcji z inteligentnymi urządzeniami  – wirtualni doradcy zbadają nasze potrzeby, a przymierzalnia online dopasuje idealny strój. Najważniejsze będzie, aby nas zaangażować i utrzymać. Nie będzie to łatwe, bo firmy będą musiały dostarczyć nam usługi i informacje w wygodny, pobudzający emocje i interaktywny sposób.


To ważne, gdyż wszyscy oczekujemy silnych bodźców i prawdziwych emocji, które umocnią autentyczność i mają pewną historię w tle. Co ważne, naszą uwagę można jednak przykuć jedynie na osiem sekund.  O ten czas rywalizują dziesiątki komunikatów jednocześnie – wygrywa ten, kto wejdzie z nami w interakcję, połączy przestrzeń rzeczywistą i wirtualną, pozwalając nam na doświadczenie i wypróbowanie produktu przed kupnem.

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

Rozszerzona rzeczywistość – co to jest?

 

Technologia rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality, AR) umożliwia połączenie w czasie rzeczywistym świata prawdziwego z interaktywnym obrazem generowanym cyfrowo. Jak to zrobić? To bardzo proste. Dzieje się to zazwyczaj bezpośrednio na smartfonie.

 

Rozszerzona rzeczywistość w telefonie sprawia, że po zeskanowaniu obrazu, zostaje on uzupełniony o tekst, zdjęcia, modele graficzne 3D, animacje, filmy czy dźwięki. Sczytane przez nas poprzez aplikację obrazki w książeczce dla dzieci „ożywają”. Zeskanowane przez nas w sklepie opakowanie produktu przenosi nas do przepisu kulinarnego. Papierowa instrukcja składania mebli przybiera formę filmu instruktażowego krok po kroku. Zeskanowane w witrynie sklepu logo, umożliwia nam skorzystanie z dodatkowego kuponu lub zniżki na zakupy w danym sklepie. Brzmi to niewiarygodnie? A to dopiero początek możliwości wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości. 

Serdecznie zapraszam do pobrania aplikacji genARate i zeskanowania poniższej okładki, aby przekonać się, jakie to proste.

Pobierz aplikację genARate i zeskanuj poniższą grafikę


                                

 

Zastosowania rozszerzonej rzeczywistości w biznesie: nowe emocje i interakcje


Powyższy przykład to dopiero początek rozszerzonej rzeczywistości, która odpowiada na nasze potrzeby, wchodząc z nami w codzienną interakcję. Otaczające nas bodźce powodują, że już mało co robi na nas wrażenie, dlatego jedynym kluczem marketingu przyszłości jest to, aby się wyróżnić i przyciągnąć nasze zainteresowanie. Pobudzić wyobraźnię i pozytywne skojarzenia, już nie tylko podczas gier i zabaw, ale w naszych codziennych czynnościach. Przykładów można szukać we wszystkich obszarach życia. Możliwości tego, jak można wykorzystać aplikacje AR czy okulary z rozszerzoną rzeczywistością ograniczone są obecnie jedynie ludzką wyobraźnią, ponieważ nowoczesne kierunki w życiu i biznesie nie boja się przełamywać wcześniej określonych granic.

 

Rozszerzona rzeczywistość w edukacji — w klasie, szkole, szkoleniach dla pracowników

 

Treści generowane na mobilnym wyświetlaczu nie tylko dostarczają rozrywki, ale również edukują. Materiały pokazane w niestandardowy sposób oraz proces interakcji użytkowania zachęcają do nauki, oraz rozwijają wyobraźnię. Technologia AR może być znakomitym nośnikiem wiedzy lub jej uzupełnieniem.

Projekty edukacyjne z wykorzystaniem AR pobudzają ciekawość i zainteresowanie uczniów tematem, zwiększają koncentrację w trakcie lekcji w szkole oraz zachęcają do poszukiwania dodatkowych informacji, oraz pogłębiania podsiadanej wiedzy.

Technologia AR pozwala na:


•    pobudzenie skojarzeń i wyobraźni w celu lepszego zrozumienia różnych zagadnień,
•    stworzenie nowego kontekstu nauki,
•    zmiany tradycyjnej lekcji w zajęcia pełne interakcji, emocji i zaangażowania.
 
Potencjał edukacyjny tej technologii wynika głównie z jej możliwości prezentacyjnych. Zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej jest możliwe zarówno w ramach zajęć dla najmłodszych uczniów w szkołach podstawowych czy średnich, jak i w czasie wykładów czy ćwiczeń dla studentów. Można stosować ją również jako środek dydaktyczny w edukacji osób dorosłych. W szkołach o profilach technicznych uczniowie mogą nie tylko korzystać z tej technologii jako użytkownicy, ale przechodząc do nauki oprogramowania, mogą tworzyć projekty AR wspólnie ze szkołą.

 

Rozszerzona rzeczywistość – przykłady nowych stanowisk i zawodów

 

Augmented reality to nie tylko nowe technologie i narzędzia pracy, z których korzystać będziemy na wielu płaszczyznach – od wspomnianych wyżej przykładów z obszaru edukacji czy marketingu po nowe technologie w branży turystycznej, czy w medycynie. To również ogromny obszar nowych możliwości zawodowych dla osób z różnym doświadczeniem zawodowym i o różnorodnych zainteresowaniach.

 

 

Rzeczywistość rozszerzona – programowanie

 

Bardzo dużo stanowisk w AR związanych jest z programowaniem. Poszukiwani są programiści wielu języków (głównie C, C++, C#). Do tworzenia aplikacji i rozwiązań VR i AR potrzebni są też graficy i projektanci 3D. Od tych, którzy chcą pracować przy grach w rzeczywistości rozszerzonej, oczekuje się też znajomości silnika Unreal Engine. Coraz więcej jest też ofert dla UX/UI designerów, którzy zajmują się projektowaniem struktury informacji i analizą tego, czy aplikacje spełniają oczekiwania osób docelowo korzystających z rozwiązań Augmented Reality.

 

Praca w turystyce z rzeczywistością rozszerzoną

 

Rozszerzona rzeczywistość w turystyce, to zaś możliwość na przykład tworzenia interaktywnych przewodników, czy wykorzystując okulary rzeczywistości rozszerzonej, nałożenia na rzeczywiste obiekty w muzeum dodatkowych informacji.

 

Tu poszukuje się specjalistów, którzy są w stanie wzbogacać rzeczywistością rozszerzoną doświadczenia i przeżycia turysty. Obejmuje to projektowanie tras i wycieczek wspieranych AR, wykorzystywanie technologii w hotelach, transporcie czy całym procesie wyboru i zakupy wycieczek. AR wykorzystywana jest też do znoszenia barier językowych, ułatwiana dostępu osobom niepełnosprawnym czy nawigacji w czasie rzeczywistym.


Te stanowiska pracy nie mają jeszcze nawet sprecyzowanych nazw. Szuka się AR Product Managerów, Business Developerów oraz specjalistów od Client Experience w AR. Rekrutują głównie startupy oraz firmy takie jak Konica Minolta, wykorzystujące wieloletnie doświadczenie technologiczne w służbie nowych możliwości, jakie dają.

 

AR i nowoczesne technologie w medycynie

 

Rozszerzona rzeczywistość w medycynie to znacznie prostsza praca lekarza, który wykorzystując okulary AR, może na przykład zobaczyć ukryte elementy układu naczyniowego pacjenta.


Simulation Operation Specialist, Virtual & Augmented Reality Operator, 3D Modelling Expert – to tylko kilka ofert w obszarze medycyny. Tak jak i w innych obszarach, tak i tu potrzebne są osoby tworzące aplikacje oraz umiejące znaleźć niestandardowe zastosowanie, jakie może mieć technologia AR w medycynie.

Rozwiązania skupiające się na cyfrowej oraz kulturowej transformacji rozwija Konica Minolta. Zespoły ekspertów tworzą nowe technologie i narzędzia pracy, nadając nowe kierunki w biznesie i nie bojąc się przełomowych rozwiązań, takich jak rzeczywistość rozszerzona.

Więcej informacji w video:

 


Łukasz Rudziński
Business Information Junior Product Manager
Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o.

Więcej artykułów "IT i nowe technologie"

Polecane oferty

  • Senior IT Auditor

    Medicover sp. z o.o.   Warszawa, Al. Jerozolimskie 96    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  pełny etat
    2 godz.
    Responsibilities: IT risks assessment for internal audit planning. Conducting high quality end-to-end IT audits with a risk-based approach, and multiple audit projects including independent assessment of compliance with DORA assessment and other applicable acts requirements. Execution of all aspects...
  • Specjalista / Specjalistka ds. wdrożeń systemów IT

    Strabag BRVZ Sp. z o.o.   Pruszków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twoja rola w STRABAG Planowanie, nadzorowanie i koordynowanie wdrożeń sieci IT w biurach firmy STRABAG w Polsce; Współpraca z operatorami telekomunikacyjnymi, dostawcami sprzętu i podwykonawcami; Negocjacje i zawieranie umów z operatorami telekomunikacyjnymi i podwykonawcami; Organizowanie...
  • Automation Test Engineer

    Breakthrough Technolocies sp. Z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Key Responsibilities: Design, develop, and maintain Playwright test scripts for UI/UX automation using TypeScript/JavaScript; Collaborate with QA/development teams to create detailed test plans aligned with 3-week release cycles (planning, implementation, validation). Execute automated tests across...
  • Inżynier Testów Automatycznych

    Praca.pl   Warszawa    praca hybrydowa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres zadań: Tworzenie i utrzymywanie automatycznych testów UI/UX w Pythonie z wykorzystaniem Playwright; Planowanie i realizacja testów w cyklach sprints co trzy tygodnie – od stworzenia harmonogramu po weryfikację wyników; Przeprowadzanie testów cross-browser w trybie headless (WebKit,...
  • Kierownik Działu w Dziale Aplikacji w Wydziale Informatyki

    Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ   Poznań, ul. Baraniaka 88D    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    GŁÓWNE ZADANIA: organizacja i zarządzanie pracą Działu Aplikacji; utrzymywanie ciągłości działania systemu informatycznego WOW NFZ w zakresie eksploatowanych aplikacji i baz danych; nadzór nad procesami tworzenia, testowania i odtwarzania kopii zapasowych baz danych aplikacyjnych;...
  • Kierownik Działu Infrastruktury Informatycznej w Centrum Informatycznym

    Uniwersytet Medyczny w Lublinie   Lublin    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Poszukujemy osoby na stanowisko Kierownika Działu Infrastruktury IT (Koordynatora Działu Infrastruktury IT). Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zarządzanie infrastrukturą sieciową i serwerową Uczelni oraz nadzór nad zespołem specjalistów IT. Do obowiązków będzie należało...

Najnowsze artykuły

Wykluczenie cyfrowe dzieci w Polsce. Fundacja szuka programistów (i nie tylko!) gotowych pomóc dzieciom

Wykluczenie cyfrowe dzieci w Polsce. Fundacja szuka programistów (i nie tylko!) gotowych pomóc dzieciom

– Na jednej lekcji konstruujemy robota, na innej projektujemy urządzenia z plasteliny... Pokazujemy dzieciom, że liczy się przede wszystkim pomysł, a także ciekawość i otwartość – mówi Aleksandra Mieczkowska, koordynatorka projektu Hakersi. Fundacja Sarigato szuka osób gotowych uczyć dzieci z domów dziecka i z utrudnionym dostępem do technologii. Sprawdź, jak się zgłosić i zacznij pomagać!

„Dziwi mnie, gdy ktoś pisze z przekonaniem, co czuł morderca”. Dawid Serafin o pracy dziennikarza śledczego

„Dziwi mnie, gdy ktoś pisze z przekonaniem, co czuł morderca”. Dawid Serafin o pracy dziennikarza śledczego

– Ryzyko nie jest czymś, co da się z góry zaplanować czy wykluczyć. Kiedyś usłyszałem i zapamiętałem jedno zdanie: „Żaden temat nie jest wart życia dziennikarza” – mówi Dawid Serafin, dziennikarz śledczy nominowany m.in. do Global Media Awards. Kiedy ryzyko jest zbyt wielkie, czy policja chętnie współpracuje z dziennikarzami, jak rozpoznać wiarygodnych informatorów? Zapraszamy do lektury!

Pełnomocnictwo do reprezentowania firmy – ustanowienie pełnomocnictwa, wniosek

Pełnomocnictwo do reprezentowania firmy – ustanowienie pełnomocnictwa, wniosek

Pełnomocnictwo to czynność prawna, która umożliwia upoważnienie osoby fizycznej do działania w imieniu mocodawcy. Dzięki upoważnieniu pełnomocnik może reprezentować firmę w banku, sądzie czy urzędzie skarbowym. Ile wynosi opłata za pełnomocnictwo? Jak powinien wyglądać wniosek o jego udzielenie? Sprawdź najważniejsze zasady udzielania i korzystania z pełnomocnictwa.

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

Coming out w polskiej firmie – czy warto? Jak go dokonać?

– Funkcjonowanie przed coming outem można porównać do życia w chmurze smogu. Można się przyzwyczaić, ale szybko zaczynamy chorować, bo nie można żyć bez możliwości oddychania pełną piersią – tłumaczy Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Tymczasem w rankingu ILGA-Europe Polska została wskazana jako najbardziej homofobiczny kraj UE. Bezpieczny coming out jest tu możliwy?

Wolny zawód – lista, ZUS, ustawa

Wolny zawód – lista, ZUS, ustawa

Freelancer, wolny strzelec, artysta czy specjalista pracujący na własny rachunek. Sam sobie jest szefem, cieszy się zawodową wolnością, pracuje wtedy, kiedy chce i potrzebuje, przyjmując wybrane zlecenia. Przede wszystkim jednak stawia czoła rosnącej konkurencji na rynku pracy. Które profesje to tzw. wolne zawody i jak się pracuje jako freelancer w Polsce?

5 rzeczy, których menedżer nie powinien delegować

5 rzeczy, których menedżer nie powinien delegować

„Powiedzcie Janowi, że za kolejne spóźnienie obetnę mu premię". „Niech każdy przygotuje opinię roczną na swój temat". „Przekaż zespołowi, że od kolejnego miesiąca koniec z benefitami". Delegowanie zadań to ważna umiejętność, są jednak obowiązki, których manager nie powinien przerzucać na pracowników. Należą do nich przekazywanie specyficznych informacji orz zadania związane z rolą lidera.