Fakty i mity o liście motywacyjnym

 
Fakty i mity o liście motywacyjnym

Po co komu list motywacyjny? – pytają setki kandydatów, patrząc na ogłoszenia, w których pracodawcy wymagają tego dokumentu. Czy to archaiczny pomysł i zupełny przeżytek w czasach, kiedy mamy tak wiele na głowie? A może wręcz przeciwnie – list wciąż pokazuje, komu na pracy zależy, a kto wysyła swoje aplikacje masowo, czytając ogłoszenia tylko pobieżnie. Oto kilka faktów i mitów na temat listów motywacyjnych.

 

MIT 1: W dzisiejszych czasach nie czyta się listów motywacyjnych


CV i list motywacyjny to dwa podstawowe dokumenty w rekrutacji. Bardzo wielu kandydatów uważa, że pracodawca co prawda dodaje w ogłoszeniu wymóg przygotowania listu, ale przecież na pewno ich nie czyta… Zwłaszcza kiedy rekrutacja prowadzona jest na specjalistyczne stanowisko, zupełnie niezwiązane z naukami humanistycznymi, może nam się wydawać, że list motywacyjny do pracy to zbędny dodatek, nad którym i tak nikt się nie pochyli, więc można napisać cokolwiek. Jest to jednak jeden z bardziej popularnych mitów.

Warto mieć świadomość, że niedbały, przekopiowany z internetowych szablonów list może pogrzebać naszą szansę na pomyślne przejście selekcji zgłoszeń. Być może pracodawca sprawdza już na etapie selekcji aplikacji, czy kandydaci potrafią jasno wyrażać swoje myśli, są świadomi swoich zawodowych atutów. To przecież cechy istotne w każdej pracy. Zatem – gdy w ogłoszeniu pojawia się wymóg napisania listu – przyłóżmy się do tego zadania.

 

MIT 2: List motywacyjny musi być długi


Im więcej, tym lepiej? Nie w tym przypadku. Długie, kwieciste opisy, metafory, złożone zdania, z których niewiele wynika, warto zostawić sobie na inną okazję. Jak napisać list motywacyjny? Konkretnie i zwięźle. Skupmy się na naszych największych atutach, pokażmy, że wiemy, jakiego pracownika szuka firma i spełniamy te oczekiwania.

Nie starajmy się jednak zaimponować rekruterowi samą objętością dokumentu, zwłaszcza kiedy planujemy pisać zdania, które nie niosą ważnych informacji. List motywacyjny wcale nie musi być długi. Najlepiej zmieścić się na jednej stronie A4, ¾ strony również w zupełności wystarczy. Zamiast mnożyć zdania, zadbaj o to, aby każde z nich miało sens i wartość.

 

MIT 3: List motywacyjny to streszczenie zawodowe


List motywacyjny jest uzupełnieniem CV, a nie inną formą do zapisywania tych samych informacji co w życiorysie. Nie traktujmy go więc jako miejsca na streszczenie zawodowe, wyliczanie naszych miejsc pracy i ukończonych szkół. List ma przede wszystkim pokazywać naszą motywację do pracy, odpowiadać na pytanie: dlaczego warto nas zatrudnić?.

W CV rekruter dostaje pakiet informacji o przebiegu naszej kariery, edukacji, ukończonych kursach, znajomości języka obcego itd. Z listu powinien dowiedzieć się czegoś więcej – jakie mamy sukcesy, jak wykorzystujemy nasze umiejętności, co cenimy sobie najbardziej i jakiej pracy szukamy.

FAKT 1: Musi być dopasowany do CV

 

Faktem jest, że list motywacyjny powinien być dopasowany do CV. Najlepiej, jeśli oba dokumenty aplikacyjne będą napisane pod konkretne ogłoszenie o pracę. W sieci można znaleźć różne gotowce – wzory listów na poszczególne stanowiska. Najczęściej są one na tyle ogólne, że pasują właściwie do każdego kandydata. Nie są też powiązane z CV. Taki list nie spełnia swojej funkcji, nic nie mówi pracodawcy o konkretnym kandydacie.

Pisząc list motywacyjny, warto nawiązywać do wymagań pracodawcy i przez to udowodnić, że spełnia się jego oczekiwania. Uniwersalna treść, np. przekopiowany z internetowej strony przykładowy list motywacyjny dla sprzedawcy, nauczyciela czy kierowcy nie pokaże pracodawcy, kim naprawdę jesteśmy.

 

FAKT 2: Powinien zawierać konkretne informacje


W opozycji do stereotypu, że list motywacyjny musi być długi, stoi fakt, że należy zawrzeć w nim jak najwięcej konkretów. Warto na chwilę wejść w buty rekrutera. Czy wolelibyśmy przeczytać, jak kandydat opisuje, że wg niego jest najlepszym sprzedawcą, ma liczne sukcesy i zna się na swoim fachu? Czy może bardziej zależałoby nam na informacjach, jakie ma osiągnięcia w sprzedaży, jakie kursy skończył itd? Nie bójmy się podawać danych liczbowych czy procentów – one uwiarygodniają całość i wiele o nas mówią. List jest okazją do przedstawienia swoich zalet, ale powinny one być poparte konkretnymi przykładami.

 

FAKT 3: Ważny jest wygląd listu motywacyjnego

 

Najważniejsza jest treść, ale wygląd listu motywacyjnego też ma znaczenie! Błędy ortograficzne i inne, niesformatowany tekst, brak akapitów zdecydowanie utrudniają czytanie i świadczą o tym, że autor dokumentu nie poświęcił mu zbyt dużo czasu i uwagi.

Używajmy jednej czcionki. Zamiast bloku tekstu, wydzielajmy poszczególne sekcje. Niech dokument będzie czytelny i łatwy w odbiorze. Nie zapominajmy, że list motywacyjny ma formalny charakter, dlatego musi spełnić ściśle określone wymagania. Trzeba podać nadawcę i odbiorcę, miejsce i datę sporządzenia oraz tytuł dokumentu. Podzielmy tekst na wstęp, rozwinięcie i zakończenie oraz zwieńczmy całość zwrotem grzecznościowym i podpisem (jeśli wysyłamy list online, podpis nie musi być odręczny). Dzięki temu rekruter od razu zauważy, że znamy zasady przygotowania dobrego listu motywacyjnego.

Sprawdź też najpopularniejsze fakty i mity na temat CV.

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

 • Pracownik Biurowy przy obsłudze samochodów

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  1 godz.
  Jesteś mechanikiem samochodowym ale wolałbyś nie mieć brudnych rąk? A może kręcą Cię samochody ale zdecydowanie bardziej wolisz pracę w biurze? Dodatkowo jesteś ambitny i chcesz się dalej rozwijać? Jeśli tak to dobrze trafiłeś bo właśnie takiej osoby jak Ty poszukujemy. Co...
 • Inżynier / Kierownik robót - branża elektryczna

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
  specjalista (mid) / kierownik/koordynator  aplikuj szybko
  16 godz.
  Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy, planowanie i kierowanie i nadzorowanie robotami w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną i harmonogramy, nadzór nad realizacją prac instalacyjnych na budowie, koordynacja i kontrola podwykonawców...
 • Kosztorysant branży sanitarnej

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca hybrydowa
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  16 godz.
  Twój profil: wykształcenie wyższe w specjalności sanitarnej, doświadczenie zawodowe w obszarze przygotowania kosztorysów, doświadczenie w projektowaniu sanitarnym i realizacjach budów, znajomość obsługi MS Office, Autocad, Norma, umiejętność analizy i interpretacji dokumentacji...
 • Prawnik in-house

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  kontrakt B2B  rekrutacja online  aplikuj szybko
  16 godz.
  Zakres obowiązków formalnoprawna obsługa procesu inwestycyjnego, w szczególności sporządzanie i uzgadnianie treści umów zawieranych przez spółkę (m.in. umowy o roboty budowlane, dostawy, usługi, umowy o prace projektowe); analiza i sporządzanie dokumentacji procesu inwestycyjnego (m.in....
 • Projektant / Asystent Instalacji Sanitarnych – wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
  specjalista (mid) / asystent  umowa o pracę  rekrutacja online  aplikuj szybko
  16 godz.
  Opis stanowiska: wykonywanie dokumentacji technicznych instalacji sanitarnych w szczególności instalacji wodno-kanalizacyjnych lub/i instalacji centralnego ogrzewania, uzgodnienia z Inwestorem, gestorami sieci, koordynacje międzybranżowe.
 • Projektant / Asystent Instalacji Elektrycznych

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
  specjalista (mid) / asystent  umowa o pracę  rekrutacja online  aplikuj szybko
  16 godz.
  Opis stanowiska: wykonywanie dokumentacji technicznych instalacji elektrycznych i niskoprądowych; uzgodnienia z Inwestorem, gestorami sieci, koordynacje międzybranżowe.

Najnowsze artykuły

Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

Rozpoczęcie Biznesu Online: Twój Przewodnik po Wirtualnej Przedsiębiorczości

Co powstrzymuje Cię przed zarabianiem na swojej wiedzy w sieci? Przekonanie, że są lepsi, że własna działalność to coś skomplikowanego i trudnego? A może lęk przed porażką? Ola Gościniak, absolutna ekspertka w prowadzeniu biznesu online, tłumaczy, że nie ma czego się bać i krok po kroku wyjaśnia, co warto zrobić na początku, by uniknać popularnych błędów i mieć jak najlepszy start na rynku.

Sztuczna inteligencja, naturalna kolej rzeczy – jak gen Z postrzega wpływ rozwoju AI na rynek pracy?

Sztuczna inteligencja, naturalna kolej rzeczy – jak gen Z postrzega wpływ rozwoju AI na rynek pracy?

Rozwój sztucznej inteligencji „jest nieunikniony, z przyszłością nie wygrasz, to nasz naturalny progres, adaptuj się”, komentują młodzi. Jednak czyżby AI było jak pociąg pospieszny, do którego wskoczyliśmy i z którego nie możemy już wysiąść? Z przyjemnością prezentujemy badanie i analizę pani Małgorzaty Madej, zwyciężczyni konkursu Praca.pl dla studentów i uczniów.

Senselier – kim jest? Jak nim zostać?

Senselier – kim jest? Jak nim zostać?

Rośnie grupa konsumentów, którzy zamiast kupować perfumy w sklepie, decydują się na skomponowanie indywidualnego aromatu. Takie perfumy są jak podpis, absolutnie niepowtarzalne, a nosi się je jak ulubioną sukienkę czy krawat. Tworzenie zapachów dla osób, ale i firm, to jedno z zadań senseliera. Co jeszcze robi i jak nim zostać? Opowiada o tym pierwsza w Polsce senselierka Marta Siembab.

Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Praca w weekendy – gdzie szukać, na co uważać, jak rozliczać?

Czy wiesz, że pracodawca ma prawo żądać od Ciebie stawienia się w pracy w sobotę? W przypadku odmowy może Ci grozić nawet postępowanie dyscyplinarne. Wyjaśniamy, na jakich zasadach pracuje się w weekendy w Polsce, do czego ma prawo pracownik, a także kiedy praca w dni wolne to korzystny wybór i kogo najczęściej szukają firmy na weekendy.

Cofnięcie wypowiedzenia – przez kogo, zasady, wzór

Cofnięcie wypowiedzenia – przez kogo, zasady, wzór

Złożyłeś wypowiedzenie o pracę, ale zmieniłeś zdanie: chcesz pozostać w firmie? A może zwolniłeś pracownika, lecz nowe okoliczności sprawiły, że wolałbyś go zatrzymać na stanowisku? Cofnięcie wypowiedzenia o pracę jest możliwe, bardzo istotne są jednak terminy. Oto co musisz wiedzieć o dokumencie cofającym wypowiedzenie.

Zasiłek macierzyński – zasady, wysokość, jak obliczyć, wniosek, dokumenty

Zasiłek macierzyński – zasady, wysokość, jak obliczyć, wniosek, dokumenty

Zasiłek macierzyński to świadczenie ważne dla tysięcy kobiet w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko matka dziecka ma prawo do tej pomocy finansowej. Sprawdź, kto i jak długo może pobierać zasiłek macierzyński, a także jak się zmieniła wysokość zasiłku od kwietnia 2023 r.