Wybrana kategoria

Po co komu list motywacyjny?

2019-09-03

List motywacyjny bywa utrapieniem dla osób, które poszukują pracy. Po co go pisać? Jak ma wyglądać i czy w ogóle ułatwia ubieganie się o pracę?


Dobre CV i list motywacyjny – czemu są ważne


O ile CV może być dość uniwersalne i zawierać wiele informacji na temat naszej kariery zawodowej, o tyle list motywacyjny powinien być odpowiedzią na konkretną ofertę pracy. Statystyczny rekruter poświęca tylko kilka sekund na lekturę dokumentów aplikacyjnych. Zwraca uwagę na następujące elementy: imię i nazwisko kandydata, ostatnie stanowisko, poprzedni pracodawcy wraz z datami zatrudnienia. Rzuca również okiem na wykształcenie. I kilka sekund wystarczy, aby odrzucić aplikację. Rekruterzy zwracają uwagę tylko na kilka aspektów przy pierwszej selekcji. Niekompletne dokumenty nie pomogą nam w znalezieniu zatrudnienia. Lepiej przygotować krótki list motywacyjny niż kopiować wymyślny szablon, w którym zmienia się tylko nazwę firmy i dane osobowe kandydata.

Wyobraźmy sobie, że na popularnym portalu rekrutacyjnym pojawia się wymarzone ogłoszenie o pracę. Spełniamy wszystkie wymagania. Co bardziej istotne, firma, która poszukuje pracownika również idealnie wpisuje się w nasz zawodowy cel. Jedyne co musimy zrobić, to przygotować CV i list motywacyjny. Miejmy świadomość, że nie tylko nam spodoba się oferta wyśnionej pracy! Mamy więc konkurencję i właśnie stoimy w blokach startowych.

Jak zdobyć przewagę i wygrać ten wyścig? Przede wszystkim prześlijmy komplet dokumentów, o które prosi pracodawca. Jeśli w ogłoszeniu jest zaznaczone, by przesłać list, nie pomijajmy tego punktu. Już to może dać nam lepszą pozycję na starcie. Część osób zrezygnuje z aplikowania, część wyśle sam życiorys. Dopracowany i oryginalny list motywacyjny to naprawdę duży atut.

 

Treść listu motywacyjnego


Jakie elementy powinien zawierać list motywacyjny? Pamiętajmy, że jest on dopełnieniem CV, więc oba dokumenty muszą być spójne. Poinformujmy przyszłego pracodawcę o tym, co wiemy o jego firmie i co nas motywuje do pracy właśnie tutaj. Opiszmy, jak realizujemy zawodowe cele, wspomnijmy o zdobywanym przez lata doświadczeniu, które może zaprocentować w przyszłej pracy.

Warto też wyraźnie podkreślić zawodowe sukcesy i poprzeć je konkretnymi przykładami. Procenty, liczby, nazwy własne – wszystko, co pokaże, że jesteśmy specjalistami w swoim fachu, będzie jak najbardziej na miejscu. Zaprezentujmy się tak, aby pracodawca pomyślał: „Tak, to właśnie ktoś, kogo szukam!”.

 

Ciekawy list motywacyjny – co można zyskać


Często listy motywacyjne są traktowane po macoszemu, kopiowane, plagiatowane. Prawie wszyscy zapewniają o tym samym. Podkreślają, że są odpowiedzialni, kreatywni i z przyjemnością przedstawią bliżej swoją kandydaturę na spotkaniu. Tymczasem to właśnie ten dokument może okazać się asem w rękawie w zaciętej grze o zdobycie upragnionego stanowiska pracy. Osoby, które przeprowadzają rekrutacje szybko rozpoznają, czy przygotowany przez kandydatów tekst jest tylko kopią ogólnie dostępnych wzorów. Raz jeszcze trzeba zaznaczyć – dobry list motywacyjny musi być oryginalny i konkretny.

Przeczytaj także: