Wybrana kategoria

Wideoprezentacja i portfolio zamiast CV i listu motywacyjnego

2019-10-14

Wśród coraz nowszych metod na to, jak zwrócić uwagę rekrutera i przekonać go do swojej kandydatury, jest wysłanie wideoprezentacji zamiast zwykłych CV i listu motywacyjnego. Co można zyskać decydując się na taki krok? Jakie są zagrożenia wynikające z przesłania prezentacji w postaci filmu?

 

Wideoprezentacja

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie na każdą rekrutację wideoprezentacja będzie odpowiednia. Z reguły to lepsza forma dla osób, od których na danych stanowiskach wymaga się kreatywności, nieszablonowości i inicjatywy. Z kolei w zawodach, gdzie większą uwagę przywiązuje się do dyscypliny, danych i faktów, prezentacja nie przyniesie najlepszych efektów.

 

Dzięki prezentacji wideo rekruter zapoznaje się z całą sylwetką kandydata – a przede wszystkim ze sposobem i jakością wypowiedzi. Należy więc dobrze przygotować się do nagrania filmu. Zarówno pod względem treści jak i formy.

 

Dobrze jest zacząć od doboru miejsca i tła, na którym będzie prezentowała się nasza sylwetka. Nieodpowiedni kadr, w którego tle będzie widać bałagan, chodzących współlokatorów lub szczekającego psa mogą negatywnie wpłynąć na odbiór prezentacji. Gotowy film dobrze jest przejrzeć kilka razy, żeby sprawdzić, czy nic nie umknęło uwadze. Ważny jest także sposób przesłania pliku – jego otwieranie i odtwarzanie musi być komfortowe dla rekrutera. Należy więc zadbać o odpowiednie rozszerzenie pliku (by film można było odtworzyć na różnych urządzeniach) i nazwę. Wysłać go można w mailu, jako załącznik, lub umieścić na portalach, umożliwiających odtworzenie prezentacji.

 

A co z treścią? Powinna się ona przede wszystkim odnosić do ogłoszenia, w odpowiedzi na które powstaje film. Z pewnością wypowiedź trzeba sobie wcześniej przygotować, ale raczej niewskazane jest czytanie gotowego tekstu z kartki czy tabletu. Należy odnieść się do punktów zawartych w ofercie i opisać swoje umiejętności oraz kwalifikacje. Dobrze jest postawić się w roli rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej i przewidzieć, o co sam mógłby spytać – jeśli są istotne luki czasowe w zatrudnieniu – wyjaśnić dlaczego, jeżeli brak nam jakieś kompetencji, o której mowa jest w ogłoszeniu, to powiedzieć, czym można ją zastąpić i w jaki sposób przyniesie to korzyści firmie.

 

Portfolio

 

Odmienną formą aplikacji na stanowisko jest przesłanie zainteresowanym portfolio. Udokumentowane osiągnięcia zawodowe są specyfiką takich, gdzie liczą się efekty wizualne lub gotowe dzieła. Tak więc portfolio fryzjerskie, portfolio wizażystki czy portfolio zawodowe grafika komputerowego to niemal standard w branży. Rekruter musi wiedzieć bowiem, jaki efekt osiągną prace zatrudnionych – czy pasują do wizji danego przedsiębiorstwa, czy odpowiadają specyfice klientów.

 

Jak powinno wyglądać portfolio? To zależy od wcześniejszych dokonań kandydata. Jednak główną zasadą jest przedstawienie nie wszystkich, ale najlepszych projektów. Na ich podstawie rekruter zdecyduje o nawiązaniu współpracy. Jeśli natomiast kandydat postawi na ilość i zaprezentuje całe portfolio, uwzględniając nawet te pierwsze, nie do końca dopracowane projekty, wtedy niestety istnieje prawdopodobieństwo odrzucenia aplikacji.

 

Przeczytaj także: