Wybrana kategoria

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Asystent działu

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Praca jako asystent polega na realizowaniu zadań zleconych przez pracowników działu. Są to zazwyczaj proste, ale często czasochłonne czynności. Ich zakres zależy tak naprawdę od branży firmy oraz działu. Inaczej będzie wyglądać codzienna praca asystenta w firmie informatycznej, a inaczej w dziale obsługi klienta dużej sieci sklepów. W pierwszym przypadku kandydat do pracy musi wykazać się techniczną wiedzą, a w drugim ważniejsze są umiejętności miękkie, ułatwiające kontakty interpersonalne.

NA CZYM POLEGA PRACA ASYSTENTA DZIAŁU?

Do obowiązków asystentów należy m.in.:
    • przygotowywanie, segregowanie, kompletowanie i archiwizacja dokumentacji,
    • wykonywanie prostych tłumaczeń,
    • redagowanie korespondencji służbowej, ogłoszeń, pism,
    • organizowanie i bezpośrednia obsługa spotkań i konferencji,
    • bezpośrednia obsługa klientów i kontrahentów firmy lub instytucji,
    • wyszukiwanie informacji niezbędnych w realizacji zadań pracowników,
    • sporządzanie raportów, zestawień,
    • redagowanie tekstów, uzupełnianie treści dokumentów,
    • wprowadzanie danych do systemów teleinformatycznych,
    • kontakt telefoniczny z klientami/kontrahentami,
    • obsługa dostaw i zakupów towarów.
      

ASYSTENT DZIAŁU – WYMAGANIA

Podobnie jak obowiązki, tak i wymagania pracodawców są zależne od tego, jaki dział firmy ma wesprzeć asystent. Różnice widać m.in. w oczekiwanym poziomie wykształcenie. Pracę na tym stanowisku znajdą zarówno osoby z wykształceniem średnim, jak i wyższym na kierunku przygotowującym do pracy w danym dziale. W zdecydowanej większości ogłoszeń pojawiają się wymogi znajomości języka angielskiego, umiejętności obsługi komputera i urządzeń biurowych. Jeśli chodzi o kompetencje miękkie, asystent powinien być osobą komunikatywną, dokładną, dobrze zorganizowaną i odnajdującą się w pracy zespołowej.


ILE ZARABIA ASYSTENT DZIAŁU?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wynagrodzenie asystenta w ogromnej mierze zależy od tego, jakie ma kwalifikacje i w jakim dziale pracuje. I tak, mediana pensji brutto asystenta wynosi:
- w dziale księgowości – 3200 zł,
- w dziale marketingu – 3700 zł,
- w dziale handlowym – 3640 zł,
- w dziale obsługi klienta – 3150 zł,
- w dziale logistyki – 3420 zł
- w dziale zakupów – 3790 zł.
- w dziale IT – 3 850 zł.


ŚCIEŻKA KARIERY

Chcąc zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie w branży, często wybiera się stanowisko asystenta. Taka praca pozwala zaznajomić się z realiami w branży, zweryfikować w praktyce własne umiejętności i zdobyć nową wiedzę, obserwując bardziej doświadczonych kolegów i koleżanki. Osobom tuż po studiach czy szkole średniej trudno może być bez doświadczenia znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie. Zaczynając od asystowania innym, z biegiem czasu mogą aplikować o wyższe stanowiska, z bardziej odpowiedzialnym zakresem obowiązków.

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Posada asystencka przez wiele osób jest traktowana jako tymczasowy etap na drodze do stanowiska, które wiąże się z większym wynagrodzeniem i prestiżem. Doświadczenie jest bardzo cenione przez pracodawców. Jego brak doskwiera zwłaszcza osobom, które po kilku czy kilkunastu latach pracy w zawodzie postanawiają się przekwalifikować. Kończą kursy, zdobywają potrzebną wiedzę, ale w rekrutacji często przegrywają z młodymi kandydatami, którzy od początku zainwestowali swój czas w daną branże. W takich przypadkach zatrudnienie się na stanowisku asystenckim pozwala owo doświadczenie zdobyć i jest dobrym wstępem do kariery.

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Asystent działu

zobacz więcej ofert pracy dla Asystent działu