Lista stanowisk - Korektor

Polecane oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia

Korektor

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Korektor to osoba, która eliminuje błędy i przygotowuje gotowy tekst do wydruku. Do głównych obowiązków korektora należy: czytanie odbitki korektowej i porównywanie jej zgodności z oryginałem, sprawdzanie zgodności treści okładek, stron tytułowych i redakcyjnych z oryginałem, sprawdzanie zgodności podpisów z ilustracjami występującymi w tekście, zaznaczanie błędów w tekście, przeprowadzanie kolejnych korekt, aż do oczyszczenia tekstu z błędów składu, porównywanie kolejnej odbitki korektowej z poprzednią pod kątem wprowadzenia poprawek, sporządzanie erraty, podpisywanie każdej strony korekty oraz całego tekstu do druku.


WYMAGANIA

Nie ma szkół, które przygotowują do pracy w tym zawodzie. Aby dostać pracę w zawodzie korektora, preferowany jest dyplom uczelni wyższej o kierunku humanistycznym lub filologicznym. Istotna jest znajomość języków obcych oraz niezbędne jest duże oczytanie. Ponadto korektor powinien charakteryzować się: dużą wiedzą o języku polskim, łatwością pisania, dokładnością, spostrzegawczością, samodzielnością, dobrą organizacją pracy.


WARUNKI PRACY

Korektor pracuje w wydawnictwie lub w domu, na zasadzie pracy zdalnej. Głównym narzędziem pracy korektora jest komputer, dlatego ważna jest doskonła znajomość obsługi sprzętu komputerowego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Korektor może szukać zatrudnienia we wszelkiego typu wydawnictwach, gazetach, akademiach, czyli jednym słowem - wszędzie tam, gdzie tworzy się słowa, hasła, teksty.


ZAROBKI

Zarobki korektora zależą od doświadczenia, regionu kraju, pozycji firmy na rynku. Trudno jest stwierdzić, ile wynosi pensja korektora, można stwierdzić, że plasuje się powyżej średniej krajowej.

Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia