Lista stanowisk - Lektor

Polecane oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia

Lektor

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Praca lektora to ciekawa propozycja dla osób posiadających zdolności w zakresie języków obcych. W przypadku osób komunikatywnych i lubiących kontakt z ludźmi może okazać się pracą wymarzoną.


WYMAGANIA


Zawód ten jest popularny wśród osób, które ukończyły kierunki lingwistyczne i filologiczne. Nie jest to jednak warunek konieczny. Często dużo większym atutem jest doświadczenie i biegłość języka nabyta podczas zagranicznych pobytów lub zamieszkiwania w danym państwie przez dłuższy okres. W przypadku nauki w szkołach wymagane może być ukończenie kursu pedagogicznego, którego realizacja może potrwać od roku do dwóch lat. Wykształcenie kierunkowe z pewnością będzie atutem zwłaszcza podczas poszukiwania pracy w szkołach i placówkach oświatowych. Zawód lektora ściśle związany jest z przekazywaniem wiedzy uczniom, dlatego pożądane u kandydatów są łatwość nawiązywania kontaktów z innymi osobami oraz umiejętność przekazywania wiedzy.


WARUNKI PRACY


W zależności od sposobu uprawiania zawodu miejscem pracy lektora może być prywatna lub publiczna placówka oświatowa. Może on również świadczyć usługi z dojazdem do klienta, który może życzyć sobie lekcji zarówno w domu, jak i w miejscu pracy (kursy dla firm). Konieczne mogą być częste dojazdy w przypadku świadczenia usług w kilku lokalizacjach.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Lektorzy mogą liczyć na zatrudnienie szkołach i przedszkolach (publicznych lub prywatnych). Mogą również być zatrudniani przez firmy, jak i, co jest bardzo popularne, pracować na własny rachunek.


ZAROBKI


Im bardziej nietypowy język będzie oferował kandydat, tym wyższą stawkę godzinową może uzyskać. Warto jednak pamiętać, że wraz ze specjalizacją znacząco spada popyt, a więc liczba potencjalnych uczniów. Średnie zarobki lektora kształtują się w granicach 3–4 tys. zł. Wysokość wynagrodzenia zależy zarówno od czasu spędzonego wraz z uczniami, jak i sposobu pracy oraz charakteru miejsca usługi. W przypadku pracy w szkole publicznej będzie ono znacząco niższe aniżeli w przypadku osób świadczących usługi firmom czy renomowanych lub modnych placówkach prywatnych. Dodatkowo lektor języka udzielać może korepetycji po godzinach, co może istotnie zwiększyć jego zarobki.

Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Edukacja / Nauka / Szkolenia