Lista stanowisk - Pracownik restauracji

Polecane oferty - Gastronomia / Catering

Pracownik restauracji

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Pracownik restauracji zajmuje się kompleksową obsługą klientów w lokalu. Przyjmuje zamówienia, obsługuje kasę fiskalną, pomaga w przygotowywaniu posiłków, pracuje na zmywaku oraz dba o czystość w każdym pomieszczeniu.

WYMAGANIA

Pracę na takim stanowisku podejmują przede wszystkim ludzie młodzi, często studenci i uczniowie. Warunkiem jest ukończenie 18 lat, posiadanie aktualnej książeczki sanitarno-epidemiologicznej oraz brak chorób zakaźnych uniemożliwiających zatrudnienie. Atutem jest znajomość języków obcych w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację z klientami.

Dużą rolę w gastronomii odgrywają kompetencje „miękkie” – umiejętność pracy w zespole, dobra prezencja, wysoka kultura osobista, która pozwala na odpowiednie podejście do obsługiwanych gości, odpowiedzialność i zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Przydaje się także opanowanie i wyrozumiałość w stosunku do klientów.

WARUNKI PRACY 

Miejscem pracy są pomieszczenia zamknięte w restauracji, tj. kuchnia, sala jadalna, magazyn. Jeśli lokal ma w swojej ofercie dowóz posiłków, dochodzi do tego praca w terenie. W restauracjach pracuje się najczęściej w systemie zmianowym przez 7 dni w tygodniu, zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych czy nocnych. Dla najlepszych istnieje możliwość awansu, np. na stanowisko managera sali.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA 

Taka osoba może szukać zatrudnienia w różnych restauracjach i barach. Zapotrzebowanie na pracowników rośnie szczególnie w okresie wiosennym i letnim, gdy startuje sezon urlopowy i lokale chcą być przygotowane na przybycie większej liczby klientów, szczególnie turystów.

ZAROBKI

W restauracjach obowiązują zazwyczaj stawki godzinowe, uzależnione od rodzaju lokalu, lokalizacji, a także wykonywanych obowiązków i doświadczenia. Na zmywaku można zarobić 900 zł, a na sali 1250 zł netto miesięcznie. W przypadku obsługi klientów podstawowa pensja jest wzbogacona o uzyskiwane od nich napiwki.

Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Gastronomia / Catering