Lista stanowisk - Specjalista ds. Cateringu

Polecane oferty - Gastronomia / Catering

Specjalista ds. Cateringu

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Specjalista ds. cateringu jest interdyscyplinarnym stanowiskiem łączącym w sobie umiejętności z dziedziny gastronomii, sprzedaży i obsługi klienta. Od pracownika wymaga się przygotowania i tworzenia propozycji cateringowych, negocjowania warunków i realizacji procesu sprzedażowego. Od strony gastronomicznej powinien on potrafić skonstruować i skalkulować oferty.

Niejednokrotnie do jego obowiązków należy dopilnowanie zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie zamówienia, przygotowanie imprez oraz nadzór nad ich przebiegiem, w tym sprawna współpraca z hotelami czy organizatorami wydarzeń. Na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za wysoki standard obsługi i satysfakcję klienta.


WYMAGANIA

 

Mile widziane jest posiadanie średniego lub wyższego wykształcenia kierunkowego w ramach szkoły lub kierunku studiów o profilu gastronomicznym, hotelarskim itd. Jednak dla pracodawców liczą się przede wszystkim dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydatów i umiejętności zdobyte przez nich w pracy na stanowiskach o zbliżonym zakresie pełnionych obowiązków. Cenione są wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne, umiejętności budowania relacji z klientami oraz zarządzania nimi i zorientowanie na wysoki standard obsługi.


WARUNKI PRACY

 

Warunki pracy mogą być zróżnicowane, co wynika stricte ze specyfiki zawodu. Jest tu miejsce zarówno na pracę biurową, jak i wyjazdy do klienta oraz koordynację wydarzeń w miejscach odbywania się obsługiwanych wydarzeń.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Specjalista ds. cateringu zatrudnienia może szukać w restauracjach, hotelach oraz firmach eventowych oferujących usługi cateringowe czy organizujących różnego rodzaju wydarzenia, jak konferencje, spotkania, bankiety biznesowe, ale także prywatne przyjęcia, wesela, komunie i inne imprezy okolicznościowe.


ZAROBKI

 

Wynagrodzenie osoby na tym stanowisku powiązane będzie najczęściej bezpośrednio z efektami pracy. Różnić się będzie w zależności od wielkości i renomy firmy, miejsca wykonywania pracy, ale przede wszystkim zakresu odpowiedzialności i ilości realizowanych zadań. Widełki finansowe zaczynać się będą od ok. 2000 zł na początku, mogą być jednak dużo wyższe zależnie od efektów, wielkości pozyskiwanych transakcji i stopnia złożoności realizowanych projektów.

Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Gastronomia / Catering