Wybrana kategoria

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Analityk Danych

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Analityk Danych to osoba, która gromadzi i analizuje dane, a następnie wykorzystuje je do przygotowania lub doskonalenia strategii biznesowych i planów marketingowych firm. Analityk jest osobą profesjonalnie wyszkoloną, posiadającą dobrze rozwinięte umiejętności matematyczne, umiejętności analityczne i zdolność logicznego myślenia. W tej pracy niezmiernie ważna jest umiejętność organizacji pracy, bez której łatwo o błędne założenia i wiążące się z nimi negatywne skutki na działanie firmy. Analizy przygotowywane przez Analityka Danych służą głownie poprawie sytuacji finansowej danej działalności gospodarczej, a swojej pracy wykorzystuje on obliczenia matematyczne w celu ustalenia, w jaki sposób najlepiej wpłynąć na zysk firmy. Najważniejszym zadaniem pracownika jest ocena realnego ryzyka, a dokładniej analiza danych statystycznych w celu oceny szans i zagrożeń wynikających z podjęcia określonych działań. Analityk Danych to w dzisiejszych czasach jedno z ważniejszych stanowisko, ponieważ większość współczesnych firm regularnie poszukuje możliwości rozwoju lub przynajmniej poprawy swojej rentowności.  Analityk Danych zatrudniony może zostać do usuwania błędów krytycznych, sporządzania tzw. analizy wstępnej lub przeprowadzania badań i analiz finansowych. Niezależnie od wybranego stanowiska i zakresu działań, pracownik będzie zdobywał doświadczenie w dziedzinie analizy danych na różne sposoby.


WYMAGANIA


Praca ta przeznaczona jest dla osób przywiązujących uwagę do szczegółów, umiejących analizować trendy rynkowe i umiejących posługiwać się komputerem. Praca na stanowisku Analityka Danych gwarantuje możliwość wykorzystania umiejętności technicznych do analizy danych za pomocą zaawansowanych programów komputerowych. Aby ubiegać się o stanowisko Analityka Danych należy posiadać udokumentowane zdolności matematyczne, informatyczne i ekonomiczne. Niezbędną umiejętnością jest biegłe posługiwanie się komputerem, w tym pakietem MS Office. Większość pracodawców od kandydatów na analityka wymaga wykształcenia wyższego i kilkuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku pracy. W procesach rekrutacyjnych przydaje się również znajomość języka angielskiego, doświadczenie w pracy z pakietami statystycznymi lub pakietami data mining (np. R, Statistica, Weka), doświadczenie w pracy z systemami relacyjnych baz danych, otwartość, umiejętność pracy w zespole i dobra organizacja pracy.


WARUNKI PRACY


Analityk Danych swoje obowiązki wykonuje zazwyczaj w biurze znajdującym się w danym zakładzie pracy, choć coraz częściej przedstawiciele tego zawodu wykonują swe obowiązki zdalnie. W zawodzie Analityka Danych zatrudnienie zazwyczaj opiera się na umowie o pracę i ośmiogodzinnym dniu pracy. Niekiedy stosowane są również umowy zlecenia i umowy o dzieło, związane z wykonaniem określonej analizy. Niektórzy analitycy to osoby samozatrudnione. W dużych firmach i instytucjach analitykom przysługują dodatki w formie premii, pakietów medycznych czy sportowych.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Firmy pragnące rozszerzyć swą działalność lub przynajmniej poprawić swoje zyski finansowe coraz chętniej korzystają z usług osób specjalizujących się w ocenie ryzyka biznesowego. W związku z tym zawód Analityka Danych staje się coraz bardziej popularny i pożądany wśród pracodawców. Analityków Danych zatrudniają firmy ze wszystkich branż i dziedzin gospodarki: firmy informatyczne, finansowe, medyczne, farmaceutyczne i wiele innych. Analitycy Danych posiadają nieograniczone możliwości rozwoju kariery zawodowej. Mogą analizować trendy sprzedaży oraz trendy rynkowe w różnych sektorach gospodarki, mogą pracować w dziale rozwoju biznesu. Ich umiejętności zastosowanie znajdą również w polityce, gdzie analizuje się dane sondażowe.


ZAROBKI


Wynagrodzenie w zawodzie Analityka Danych waha się od 2 do nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie, jednak jego wysokość zależy od wielu różnorodnych czynników, takich jak umiejętności i doświadczenie analityka, rodzaj zatrudniającej go firmy, położenie geograficzne zakładu pracy i aktualne trendy rynkowe. Osoby o większych kwalifikacjach i doświadczeniu z reguły otrzymują wyższe wynagrodzenie niż poczatkujący analitycy.

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Analityk Danych

zobacz więcej ofert pracy dla Analityk Danych