Lista stanowisk - Weterynarz

Polecane oferty - Rolnictwo / Ochrona środowiska

  • Lekarz weterynarii - obsługa fermy trzody chlewnej

    Cedrob S.A.   Włodowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu, Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych, Nadzór weterynaryjny nad stadami trzody chlewnej, Badanie stanu zdrowia zwierząt, Stosowanie leków...
  • Cedrob S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad procesem przygotowania ferm do wstawień oraz nadzór i kontrola przebiegu chowu. Ustalanie schematu szczepień i prowadzenie szczepień profilaktycznych. Nadzór weterynaryjny nad stadami reprodukcyjnymi drobiu grzebiącego: badanie stanu zdrowia zwierząt,...

Weterynarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Weterynarz to specjalista w leczeniu zwierząt domowych i hodowlanych, który dysponuje wiedzą na poziomie lekarskim. Celem jego pracy jest rozpoznawanie i zwalczanie chorób zwierząt. W zasadzie nie ma podziału na specjalizacje. Teoretycznie każdy weterynarz powinien sobie poradzić z każdym zwierzęciem, jednak w praktyce niektórzy koncentrują się na konkretnych gatunkach.

Weterynaria nie ma zbyt długich tradycji. Zwierzęta na poważnie leczy się dopiero od XX wieku. Współczesny weterynarz jest zobowiązany do przestrzegania i upowszechniania praw zwierząt (obowiązuje go polskie ustawodawstwo i Światowa Deklaracja Praw Zwierzęcia) oraz respektowania podstawowych zasad sozologii i ochrony środowiska.

Leczenie zwierząt jest niemniej skomplikowane niż ludzi. W tym wypadku również podstawą leczenia jest szczegółowy wywiad, który pozwala naprowadzić na właściwą diagnozę. W leczeniu w pierwszej kolejności podawane są środki farmakologiczne, a dopiero gdy nie są one skuteczne zachodzi potrzeba poważniejszej interwencji.

WARUNKI PRACY

Podstawowym miejscem pracy weterynarza jest przychodnia dla zwierząt. Inna będzie specyfika gabinetu w mieście, gdzie większość pacjentów to zwierzęta małe, a inna poza miastem, gdzie lekarz styka się ze zwierzętami hodowanymi na wsi. W tym drugim przypadku częstsze są wizyty u pacjentów, gdyż te największe zwierzęta nie są transportowane do lekarza.

Praca weterynarza ma najczęściej charakter indywidualny i samodzielny, jednak w dużej mierze opiera się na kontaktach z ludźmi. To od nich czerpie informacje na temat stanu zdrowia pacjenta. Z drugiej strony to do nich kierowane są instrukcje na temat pielęgnacji chorych zwierząt.

Weterynarz pracuje w różnych godzinach. Zależy to przede wszystkim od czasu pracy gabinetu. Podobnie jak w przypadku lekarzy tak i weterynarze muszą być przygotowani na pracę popołudniami oraz w niektórych gabinetach mają dyżury nocne i w dni wolne od pracy.

WYMAGANIA

Weterynarzem powinna być osoba, która kocha zwierzęta, ale jednocześnie potrafi zachować do nich i do ich leczenia pewien dystans. Nie można przy tym zapomnieć, że stykając się z przeróżnymi właścicielami zwierząt lekarz musi ich przekonać do jak najlepszej współpracy, bez której leczenie nie przyniesie efektów. Stąd przydatna jest umiejętność perswazji.

W tej pracy ważna jest dobra pamięć i odwaga, gdyż nie wszystkie zwierzęta będą traktowały weterynarza przyjaźnie. Długa i męcząca praca może powodować stres. Weterynarz powinien też myśleć logicznie, być spostrzegawczy i dokładny, a także szybko i trafnie podejmować decyzje. Niezbędne jest także ciągłe dokształcanie.

Lekarz weterynarii musi być osobą sprawną fizycznie, ponieważ praca ta jest bardzo często wykonywana w ruchu. Istotny jest dobry wzrok i słuch. Daltonizm i niedosłuch są istotnymi przeciwwskazaniami do wykonywania tego zawodu. Podobnie jak alergie na sierść zwierząt.

WARUNKI PODJĘCIA PRACY

W Polsce jedyną drogą do zawodu weterynarza są studia na jednym z czterech wydziałów weterynaryjnych w kraju - w Lublinie, Wrocławiu, Warszawie lub Olsztynie. Trzy pierwsze to studia na akademiach rolniczych, zaś ostatnie - na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Weterynarze mogą szukać pracy w prywatnej i w państwowej branży weterynaryjnej. Oznacza to, że poza gabinetami lekarskimi mogą pracować na stanowiskach lokalnych inspektorów weterynarii (np. wojewódzkich) a także w stacjach sanitarno-epidemiologicznych itp.

ZAROBKI

Zarobki weterynarzy zależą przede wszystkim od liczby klientów i przypadków. Te z kolei zależą głównie od miejsca działalności, konkurencji oraz jakości proponowanych usług. Trzeba pamiętać, że w przypadku weterynarza powstaje opinia, która może na niego rzutować podobnie jak ma to miejsce w przypadku lekarzy. Jeśli opinia jest dobra, weterynarz może liczyć na wysokie dochody.

Praca Weterynarz
Lista stanowisk