Lista stanowisk - Przedstawiciel Handlowy

Polecane oferty - Sprzedaż / Obsługa klienta

Przedstawiciel Handlowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Przedstawiciel handlowy odpowiada za pozyskiwanie i obsługę klientów firmy, dla której pracuje. Zajmuje się sprzedażą produktów, ale też doradztwem, dba o wysokie standardy obsługi klienta i pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa. Powinien być osobą komunikatywną, otwartą, znać techniki sprzedażowe i negocjacyjne. Przedstawiciel pracuje w terenie, dlatego powinien być mobilny i posiadać prawo jazdy.


PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY – JAK ZACZĄĆ PRACĘ W TYM ZAWODZIE?

Od kandydatów na przedstawicieli handlowych wymaga się przede wszystkim komunikatywności, samodzielności, odpowiedzialności za własną pracę. Bardzo ważne są też doświadczenie w handlu i obsłudze klienta. Do codziennej pracy niezbędna jest znajomość technik sprzedażowych oraz umiejętność negocjowania i obsługiwania komputera, a w wielu firmach także znajomość języka angielskiego. Przedstawiciele muszą cechować się dużą odpornością na stres i wysoką motywacją. Warunkiem podstawowym jest posiadanie prawa jazdy kat. B.

Jeśli chodzi o wykształcenie, odgrywa ono w tej pracy drugorzędną rolę, niemniej pracodawcy zwykle wymagają minimum średniego wykształcenia. Zdobyty zawód technik handlowiec albo ukończone studia wyższe np. z marketingu bądź związane z konkretną branżą są dodatkowym atutem kandydata.


CZYM ZAJMUJE SIĘ PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY?

Wg syntezy zawartej w Klasyfikacji zawodów i specjalności przedstawiciel handlowy (kod zawodu: 332203): odpowiada za sprzedaż bezpośrednią  produktów/usług firmy, której jest przedstawicielem i reprezentuje firmę na rynku w kontaktach z klientami.

Przedstawiciel rozliczany jest z osiąganych poziomów sprzedaży, czyli targetu. Osoba na tym stanowisku odpowiada za budowanie sieci kontaktów, promowanie i sprzedawanie produktów/usług, monitorowanie działań konkurencji. Pracuje z klientami biznesowymi, dlatego musi wzbudzać zaufanie.

Jak wyżej wspomniano, przedstawiciel pracuje przede wszystkim w terenie. W jego zawód wpisane są częste wyjazdy. Przedstawiciel przemieszcza się służbowym samochodem, zwykle po wyznaczonym obszarze, za który odpowiada.


ILE ZARABIA PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY?

Wynagrodzenia przedstawicieli handlowych są wypłacane zwykle w systemie prowizyjnym. Niska podstawa łączy się z uzależnioną od wyników prowizją. Od zaangażowania i skuteczności pracownika zależą więc jego zarobki. Przedstawiciel handlowy, który nie wypracowuje planów sprzedażowych, nie może liczyć na dużą pensję.

To, ile zarabia przedstawiciel handlowy, zależy też od regionu, w jakim dana osoba pracuje, a także branży. Przeciętne zarobki wynoszą ok. 5-6 tys. zł brutto.


ŚCIEŻKA KARIERY ZAWODOWEJ JAKO PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY

Od kandydatów na to stanowisko najczęściej wymaga się doświadczenia w pracy z klientem. Dlatego, myśląc o karierze przedstawiciela handlowego, warto zacząć np. od posady sprzedawcy czy specjalisty ds. obsługi klienta. Atutem kandydatów jest też znajomość branży, w jakiej szukają pracy. Przedstawiciel handlowy bez doświadczenia w zawodzie także ma szansę na zdobycie zatrudnienia.


PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA JAKO PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY

Praca jako przedstawiciel handlowy jest możliwa w bardzo wielu branżach, m.in. spożywczej, budowlanej, sanitarnej, kosmetycznej, farmaceutycznej.

Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Sprzedaż / Obsługa klienta