Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Biodane w rekrutacji pracowników

2020-04-03

Znalezienie odpowiedniej osoby na stanowisko, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy popartej doświadczeniem, ale też określonych umiejętności miękkich i cech charakteru, to niełatwe zadanie. Wszędzie tam, gdzie tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna wydaje się niewystarczająca, HR-owcy wykorzystują nowoczesne metody i narzędzia rekrutacji. Jednym z nich jest kwestionariusz biodanych.

 

Biodane – czym są?

 

Preselekacja nadesłanych aplikacji pozwala odrzucić kandydatów, którzy nie spełniają podstawowych kryteriów, ich doświadczenie jest nieadekwatne do obowiązków na stanowisku. W sytuacji, gdy na podstawie CV i listu motywacyjnego można wywnioskować, że do profilu pracownika pasuje kilka czy kilkanaście osób, pojawia się pytanie – jak wybrać tę najlepszą. Wdrożenie na specjalistyczne i wyższe stanowiska to kosztowne i czasochłonne zadanie, dlatego tak ważne jest unikanie błędów w procesie rekrutacji. Ryzyko wyboru osoby o zbyt niskiej motywacji czy niedopasowanej charakterologicznie można zmniejszyć, stosując nowoczesne metody rekrutacji i selekcji pracowników, do których należy właśnie arkusz biodanych.

 

Opiera się on na założeniu, że cechy biograficzne – dotyczące przeszłości zawodowej kandydata, decyzji, sukcesów itd. – pozwalają zweryfikować jego kandydaturę poprzez porównanie ze wzorcem pracownika na danym stanowisku. Kandydat wypełnia złożony arkusz. Odpowiada na kilkadziesiąt pytań, skonstruowanych tak, żeby na ich podstawie można było wyciągać wnioski odnośnie do cech przydatnych na stanowisku, przewidywać, jak postąpi w nowej pracy w problemowej sytuacji. Pytania rekrutacyjne w ankiecie obejmują doświadczenia zawodowe, cechy osobowości, predyspozycje i preferencje związane z zajmowanymi stanowiskami pracy.

 

Biodane – zalety

 

Metoda biodanych nie generuje dużych kosztów, może być z powodzeniem jednym z elementów rekrutacji pracowników online. Ten sam arkusz wypełniają wszyscy kandydaci na dane stanowisko, dzięki czemu można uzyskać obszerny zbiór informacji bez konieczności organizowania indywidualnych spotkań. Odpowiedzi aplikujących łatwo też porównać – przydzielając punkty za każdą z nich. To daje jasny obraz dopasowania poszczególnych kandydatów na stanowisko w firmie. Często kwestionariusz biodanych jest jedną z metod centrum oceny, czyli assessment center, wykorzystywaną przy rekrutacji pracowników na wyższe stanowiska.

 

Przeczytaj także: