Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

2019-09-17

Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracęRozmowa kwalifikacyjna ma kilka celów, które na różny sposób będzie chciał zrealizować rekruter. Przede wszystkim jest to okazja do lepszego poznania kandydata.

 

Możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu pociąga za sobą zdobycie wiedzy z zakresu umiejętności interpersonalnych oraz autoprezentacji kandydata. Jest to również szansa na poznanie oczekiwań finansowych osoby starającej się o dane stanowisko. Ponadto pozwala określić jej motywację do rozwoju. Te dwa wspomniane obszary są trudno sprawdzalne jedynie na podstawie przesłanych aplikacji. Dlatego możemy być pewni, że rekruter zwróci na nie uwagę.

 

Jak rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej o pieniądzach

 

Rozmowa w sprawie pracy to zazwyczaj spory stres dla kandydata. Do jej najmniej lubianych momentów należy pytanie o oczekiwania finansowe. Jak zaprezentować się pozytywnie w tym elemencie rozmowy o pracę?

 

Przede wszystkim przed spotkaniem zależy sprawdzić średnie zarobki na stanowisku, na które aplikujemy. Jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności i czujemy, że będziemy dużym wsparciem dla firmy, możemy zaproponować sumę trochę wyższą niż średnia dla danej profesji. W sytuacji, gdy czujemy, że nie jesteśmy idealnym kandydatem, pozostańmy przy średnich zarobkach.

 

Bardzo źle widziane jest popadanie w skrajności. Podawanie nierealnych, zawyżonych propozycji zarobków może przyczynić się do natychmiastowego zdyskwalifikowania takiego kandydata. Z drugiej strony podawanie bardzo niskich stawek może zniechęcić rekrutera, który uzna, że ma do czynienia osobą zdesperowaną lub pozbawioną profesjonalnej wiedzy na temat wynagrodzeń na danym stanowisku.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej – kłamstwo nie popłaca

 

Cechą, którą bardzo cenią pracodawcy, jest szczerość. Kłamstwo w CV lub w czasie rozmowy kwalifikacyjnej to najgorsze, co możemy zrobić. Pracodawcy oraz rekruterzy potrafią łatwo wyczuć, że kompetencje, które opisywaliśmy w CV jako wybitne, wcale takie nie są. Jeśli przyłapią nas na niewiedzy i z odpowiedzi wywnioskują, że było to świadome zawyżenie własnych umiejętności, mogą bardzo szybko zakończyć rekrutację.

 

Kłamstwo i naciąganie rzeczywistości nie opłaca się również w przypadku wpisanych do CV informacji o zainteresowaniach. Dla rekrutera bardzo istotnym sygnałem może być niewiedza na temat pasji, które wpisał kandydat w tej rubryce. Raczej nie będzie chciał budować relacji służbowych z osobą, która nie jest wiarygodna.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Częstym błędem jest zbyt pobieżne przygotowanie się merytoryczne do rozmowy. Może ono okazać się dyskwalifikujące dla kandydata. Dlatego warto przed spotkaniem gruntownie sprawdzić stan swojej wiedzy, wymaganej w danej branży.

 

Powtórzmy sobie również oczywiste kwestie dotyczące własnego doświadczenia, jak zakres dotychczas wykonywanych obowiązków czy szczegóły drogi zawodowej. Stres w trakcie rekrutacji może pozbawić nas pewności siebie i doprowadzić do luk w pamięci. Dukanie i plątanie się podczas wyjaśnień, co robiliśmy w poprzedniej pracy, sprawi wrażenie, że nie jesteśmy całkiem szczerzy. Gruntowna powtórka z przeszłości, upewnienie się co do wiedzy na temat działalności firmy pozwolą zapanować nad swoimi emocjami i zrobić wrażenie osoby rzetelnej, pewnej siebie i kompetentnej.

 

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przychodzi również moment na zadawanie pytań przez kandydata. Do tej części spotkania też należy się przygotować. W tej części rozmowy warto pytać na przykład o kulturę organizacyjną firmy czy możliwości dalszego rozwoju. Umiejętność zadawania właściwych pytań może pomóc w przekonaniu rekrutera, że naprawdę zależy nam na pracy.

 

Jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę – kiedy podać rękę

 

Istotną kwestią jest też to, jak zachować się na rozmowie rekrutacyjnej. Przed spotkaniem należy rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące sposobu zachowania w danym środowisku/branży i ogólnych zasad savoir-vivre’u. Pamiętajmy o podaniu ręki i przywitaniu się ze wszystkimi uczestnikami spotkania – a nie tylko z tą osobą, która się do nas bezpośrednio zwraca. Uścisk dłoni następuje zarówno na początku, jak i na końcu spotkania, chyba że rekruter wyraźnie daje do zrozumienia, że wystarczy słownie wyrażona grzeczność. Niedopuszczalne jest całowanie kogokolwiek w dłoń oraz inne gesty świadczące o poufałości i naruszające osobistą przestrzeń uczestników rozmowy rekrutacyjnej.

 

Jednocześnie lepsze wrażenie robią osoby, które zachowują się w sposób dość swobodny. Mile widziana jest tzw. otwarta postawa ciała. Przykładem jest gestykulowanie bądź po prostu swobodne ruchy dłońmi, zamiast trzymania ich kurczowo zaciśniętych na kolanach, pozwoli zrobić wrażenie osoby rozluźnionej i pewnej siebie. Mowa ciała podczas rozmowy o pracę ma duże znaczenie. Jeśli mamy wątpliwość, jak się zachować i co powiedzieć, podążajmy za werbalnymi i niewerbalnymi wskazówkami rekrutera i dostosujmy do zwyczajów panujących w firmie.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj