Najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej – jak ich uniknąć?

 
Najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej – jak ich uniknąć?

Najczęściej popełniane błędy na rozmowie kwalifikacyjnej


Ocenie rekrutera podlega bardzo wiele elementów, poczynając od wyglądu zewnętrznego, umiejętności komunikacyjnych, zdolności rozwiązywania problemów, po dopasowanie do kultury organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. Błędy popełniane na rozmowie kwalifikacyjnej przez kandydatów są momentalnie wychwytywane. Warto dowiedzieć się, jakie są najczęstsze grzeszki poszukujących pracy i zastanowić się, czy na pewno sami ich nie popełniamy.

 

Jakie błędy popełniamy na rozmowie kwalifikacyjnej


Pamiętajmy, że na rozmowie kwalifikacyjnej jesteśmy oceniani bardzo skrupulatnie. Błędne jest myślenie, że szerokie kompetencję i duże doświadczenie zagwarantują nam pracę. Na decyzję rekrutera tak naprawdę wpływa wszystko: nasz wygląd, zachowanie, gesty, słownictwo, którym się posługujemy, a nawet to, czy się uśmiechamy. Rekruter w krótkim czasie musi trafnie ocenić nie tylko, czy poradzimy sobie z obowiązkami, ale też jaką rolę możemy odegrać w grupie, czy będziemy umieli współpracować i się rozwijać. Dlatego jak ognia unikajmy poniższych błędów i postarajmy się pokazać najlepiej, jak potrafimy.

 

Brak zainteresowania


Stanowi jedno z typowych kryteriów dyskwalifikujących. Oczywiście to firma wychodzi z zaproszeniem, ale jeśli już zdecydowaliśmy się przyjść na spotkanie, powinniśmy się wykazać zainteresowaniem. Nic tak nie zniechęca rekrutera do naszej kandydatury jak brak entuzjazmu i obojętność. Oczywiście jeżeli rzeczywiście nie jesteśmy zainteresowani, to takie wykluczenie nie stanowi wielkiego problemu, jeśli jednak taka zamknięta postawa nie była celowa i wynikała np. ze stresu, to warto przed kolejnym spotkaniem rekrutacyjnym poświęcić trochę czasu na wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków.

 

Brak przygotowania


Praktycznie nie sposób podczas rozmowy kwalifikacyjnej rozmawiać na partnerskich warunkach o ofercie oraz charakterze pracy, jeśli się do tego nie przygotowaliśmy. Z całą pewnością też nie będziemy w stanie ani zadać właściwych pytań, które pomogą nam ocenić ofertę, ani zaprezentować się jako osoba zmotywowana. Właściwie można by powiedzieć, że brak przygotowania pozbawia nas tematu do rozmowy oraz stawia w niewygodnej sytuacji, kiedy z powodu niewiedzy będziemy pytać o rzeczy oczywiste.

 

Zbytnia gadatliwość

 

Najczęściej popełniane błędy na rozmowie kwalifikacyjnej to także zbytnia gadatliwość i ciągłe odbieganie od tematu. Odpowiadając na pytania, cały czas należy mieć na uwadze istotę sprawy, bo nic tak nie irytuje, jak wywiad, po którym rekruter nie jest w stanie stworzyć żadnego opisu danej osoby, a jedyne co mu się nasuwa, to gadatliwość i nieumiejętność syntetyzowania myśli.

 

Zbytnia mrukliwość


Na rozmowie kwalifikacyjnej oczekuje się od nas, że będziemy aktywnym uczestnikiem konwersacji. Komunikacja angażuje przecież dwie strony, więc jeśli my ograniczymy się jedynie do potakiwania, nasze spotkanie bardzo szybko się skończy. Należy pamiętać, że rekruter oprócz pytań podstawowych, zadaje wiele dodatkowych na podstawie naszej wypowiedzi. To szansa, by lepiej przedstawiać swoją kandydaturę. Kiedy ograniczymy się do jednozdaniowych, mrukliwych odpowiedzi, jesteśmy postrzegani jako niezbyt interesujący. I mało prawdopodobne, że dostaniemy pracę.

 

Brak kultury osobistej


Jeśli zaprezentujemy brak kultury osobistej i znajomości reguł dobrego wychowania, w większości przypadków również może to oznaczać dyskwalifikację. Nikt nie chce pracować z osobą, której zachowanie jest nieprzewidywalne i odbiega od przyjętych standardów. Jeśli podczas spotkania żujemy gumę, wymieniamy swoje zalety, opowiadając przy tym o niekompetentnych pracownikach poprzedniej firmy czy podnosimy głos, to rekruter nie ma najmniejszych powodów, by nas zatrudnić.

 

Wyrażanie negatywnych opinii o poprzednim pracodawcy


Wyrażanie takich opinii o poprzednim pracodawcy stanowi jedno z najgorszych naruszeń etykiety obowiązującej na rozmowach kwalifikacyjnych. Przez rekrutera takie zachowania postrzegane jest jako nielojalność. Poza tym może on również wywnioskować, że skoro narzekamy na swojego poprzedniego pracodawcę, jest również bardziej prawdopodobne że będziemy narzekać na nowego.

 

Kłamstwo – przypisywanie sukcesów wyłącznie sobie


Wielu kandydatom wydaje się, że nieprecyzyjne, mgliste opisywanie zawodowych doświadczeń podziała na ich korzyść. Chcąc pokazać się z dobrej strony, nie warto kłamać. Oczywiście ważne jest określenie swojego wkładu w projekty, w których braliśmy udział, jednak wyolbrzymianie odegranej roli może nas zdyskwalifikować. Dość łatwo jest takie działanie wykryć. Podobnie jak zawyżanie własnych kompetencji językowych, umiejętności obsługi komputera itd.

 

Kłamstwo – ukrywanie luk w zatrudnieniu


Za podstawowe błędy na rozmowie kwalifikacyjnej uznaje się też zatajanie faktów i mało wiarygodne ich tłumaczenie. Podobnie jak w przypadku przypisywania sobie osiągnięć, nie warto również ukrywać przerw w zatrudnieniu. Z reguły manipulacje tego typu zostają zdemaskowane w najmniej spodziewanym momencie i okazuje się, że więcej zyskalibyśmy, mówiąc prawdę. Jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw, czeka nas natychmiastowa dyskwalifikacja.

 

Podstawowe błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Jest szereg błędów, które możemy popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu z nich da się uniknąć poprzez odpowiednie przygotowanie do rozmowy. By zapobiegać innym, wystarczy uświadomić sobie, czego dotyczą. Rozmowa kwalifikacyjna rządzi się określonymi prawami, a przestrzeganie tychże oznacza większe prawdopodobieństwo sukcesu. Jeśli jednak łamiemy podstawowe zasady gry, nie oczekujmy, że będziemy przebierać w propozycjach pracy.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty