Najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej – jak ich uniknąć?

 
Najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej – jak ich uniknąć?

Najczęściej popełniane błędy na rozmowie kwalifikacyjnej


Ocenie rekrutera podlega bardzo wiele elementów, poczynając od wyglądu zewnętrznego, umiejętności komunikacyjnych, zdolności rozwiązywania problemów, po dopasowanie do kultury organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. Błędy popełniane na rozmowie kwalifikacyjnej przez kandydatów są momentalnie wychwytywane. Warto dowiedzieć się, jakie są najczęstsze grzeszki poszukujących pracy i zastanowić się, czy na pewno sami ich nie popełniamy.

 

Jakie błędy popełniamy na rozmowie kwalifikacyjnej


Pamiętajmy, że na rozmowie kwalifikacyjnej jesteśmy oceniani bardzo skrupulatnie. Błędne jest myślenie, że szerokie kompetencję i duże doświadczenie zagwarantują nam pracę. Na decyzję rekrutera tak naprawdę wpływa wszystko: nasz wygląd, zachowanie, gesty, słownictwo, którym się posługujemy, a nawet to, czy się uśmiechamy. Rekruter w krótkim czasie musi trafnie ocenić nie tylko, czy poradzimy sobie z obowiązkami, ale też jaką rolę możemy odegrać w grupie, czy będziemy umieli współpracować i się rozwijać. Dlatego jak ognia unikajmy poniższych błędów i postarajmy się pokazać najlepiej, jak potrafimy.

 

Brak zainteresowania


Stanowi jedno z typowych kryteriów dyskwalifikujących. Oczywiście to firma wychodzi z zaproszeniem, ale jeśli już zdecydowaliśmy się przyjść na spotkanie, powinniśmy się wykazać zainteresowaniem. Nic tak nie zniechęca rekrutera do naszej kandydatury jak brak entuzjazmu i obojętność. Oczywiście jeżeli rzeczywiście nie jesteśmy zainteresowani, to takie wykluczenie nie stanowi wielkiego problemu, jeśli jednak taka zamknięta postawa nie była celowa i wynikała np. ze stresu, to warto przed kolejnym spotkaniem rekrutacyjnym poświęcić trochę czasu na wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków.

 

Brak przygotowania


Praktycznie nie sposób podczas rozmowy kwalifikacyjnej rozmawiać na partnerskich warunkach o ofercie oraz charakterze pracy, jeśli się do tego nie przygotowaliśmy. Z całą pewnością też nie będziemy w stanie ani zadać właściwych pytań, które pomogą nam ocenić ofertę, ani zaprezentować się jako osoba zmotywowana. Właściwie można by powiedzieć, że brak przygotowania pozbawia nas tematu do rozmowy oraz stawia w niewygodnej sytuacji, kiedy z powodu niewiedzy będziemy pytać o rzeczy oczywiste.

 

Zbytnia gadatliwość

 

Najczęściej popełniane błędy na rozmowie kwalifikacyjnej to także zbytnia gadatliwość i ciągłe odbieganie od tematu. Odpowiadając na pytania, cały czas należy mieć na uwadze istotę sprawy, bo nic tak nie irytuje, jak wywiad, po którym rekruter nie jest w stanie stworzyć żadnego opisu danej osoby, a jedyne co mu się nasuwa, to gadatliwość i nieumiejętność syntetyzowania myśli.

 

Zbytnia mrukliwość


Na rozmowie kwalifikacyjnej oczekuje się od nas, że będziemy aktywnym uczestnikiem konwersacji. Komunikacja angażuje przecież dwie strony, więc jeśli my ograniczymy się jedynie do potakiwania, nasze spotkanie bardzo szybko się skończy. Należy pamiętać, że rekruter oprócz pytań podstawowych, zadaje wiele dodatkowych na podstawie naszej wypowiedzi. To szansa, by lepiej przedstawiać swoją kandydaturę. Kiedy ograniczymy się do jednozdaniowych, mrukliwych odpowiedzi, jesteśmy postrzegani jako niezbyt interesujący. I mało prawdopodobne, że dostaniemy pracę.

 

Brak kultury osobistej


Jeśli zaprezentujemy brak kultury osobistej i znajomości reguł dobrego wychowania, w większości przypadków również może to oznaczać dyskwalifikację. Nikt nie chce pracować z osobą, której zachowanie jest nieprzewidywalne i odbiega od przyjętych standardów. Jeśli podczas spotkania żujemy gumę, wymieniamy swoje zalety, opowiadając przy tym o niekompetentnych pracownikach poprzedniej firmy czy podnosimy głos, to rekruter nie ma najmniejszych powodów, by nas zatrudnić.

 

Wyrażanie negatywnych opinii o poprzednim pracodawcy


Wyrażanie takich opinii o poprzednim pracodawcy stanowi jedno z najgorszych naruszeń etykiety obowiązującej na rozmowach kwalifikacyjnych. Przez rekrutera takie zachowania postrzegane jest jako nielojalność. Poza tym może on również wywnioskować, że skoro narzekamy na swojego poprzedniego pracodawcę, jest również bardziej prawdopodobne że będziemy narzekać na nowego.

 

Kłamstwo – przypisywanie sukcesów wyłącznie sobie


Wielu kandydatom wydaje się, że nieprecyzyjne, mgliste opisywanie zawodowych doświadczeń podziała na ich korzyść. Chcąc pokazać się z dobrej strony, nie warto kłamać. Oczywiście ważne jest określenie swojego wkładu w projekty, w których braliśmy udział, jednak wyolbrzymianie odegranej roli może nas zdyskwalifikować. Dość łatwo jest takie działanie wykryć. Podobnie jak zawyżanie własnych kompetencji językowych, umiejętności obsługi komputera itd.

 

Kłamstwo – ukrywanie luk w zatrudnieniu


Za podstawowe błędy na rozmowie kwalifikacyjnej uznaje się też zatajanie faktów i mało wiarygodne ich tłumaczenie. Podobnie jak w przypadku przypisywania sobie osiągnięć, nie warto również ukrywać przerw w zatrudnieniu. Z reguły manipulacje tego typu zostają zdemaskowane w najmniej spodziewanym momencie i okazuje się, że więcej zyskalibyśmy, mówiąc prawdę. Jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw, czeka nas natychmiastowa dyskwalifikacja.

 

Podstawowe błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Jest szereg błędów, które możemy popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu z nich da się uniknąć poprzez odpowiednie przygotowanie do rozmowy. By zapobiegać innym, wystarczy uświadomić sobie, czego dotyczą. Rozmowa kwalifikacyjna rządzi się określonymi prawami, a przestrzeganie tychże oznacza większe prawdopodobieństwo sukcesu. Jeśli jednak łamiemy podstawowe zasady gry, nie oczekujmy, że będziemy przebierać w propozycjach pracy.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca WALMAR INWESTYCJE Sp. z o.o.

Polecane oferty

 • Kierownik robót sanitarnych

  kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 12 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko
  15 godz.
  Twój zakres obowiązków: Planowanie, koordynacja oraz realizacja robót branży sanitarnej w oparciu o wymagania kontraktu oraz dokumentację projektową, harmonogramy, przepisy BHP i ppoż.; Sprawowanie stałej kontroli oraz bieżącego nadzoru nad procesem realizacji robót sanitarnych;...
 • Kierownik kontraktu (roboty sanitarne)

  kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 12 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko
  4 dni
  Do obowiązków na tym stanowisku będą należeć: Organizowanie, koordynowanie i wykonywanie prac związanych z branżą sanitarną zgodnie z wymaganiami kontraktu i dokumentacją projektową, harmonogramami, przepisami BHP i ppoż., Ciągłe monitorowanie i nadzorowanie procesu wykonywania prac...
 • Inżynier budowy - instalacje sanitarne

  specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę  pełny etat   4 000 - 6 850 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  4 dni
  Będziesz odpowiedzialny za: Współpracę z kierownikiem robót w celu planowania i organizacji prac; Monitorowanie poprawności wykonywania zadań przez pracowników i podwykonawców; Sprawdzanie dokumentacji projektowej i zastosowanych rozwiązań, śledzenie zmian w projekcie; Przygotowanie i...
 • Inżynier robót sanitarnych

  specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę  pełny etat   4 000 - 6 850 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  6 dni
  Twój zakres obowiązków: Planowanie i organizacja robót wspólnie z kierownikiem robót; Kontrola nad poprawnym wykonywaniem zadań przez pracowników i podwykonawców; Weryfikacja dokumentacji projektowej i zastosowanych rozwiązań, monitorowanie zmian w projekcie; Przygotowanie i kompletowanie...

Najnowsze artykuły

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Wygraj atrakcyjne nagrody w konkursie na temat sztucznej inteligencji. Masz pomysł na to, jak pod wpływem technologii zmieni się Twoje życie i praca? Opowiedz nam o swoich przewidywaniach!

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Czy reklamowanie produktów i usług medycznych jest w Polsce dozwolone? Co może powiedzieć lekarz o ofercie placówki, w której pracuje? Sprawdź, jakie są legalne działania w marketingu medycznym.

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w IT. Firmy konkurują o specjalistów, a najlepsi mogą liczyć na zarobki rzędu kilkudziesięciu tys. złotych miesięcznie. Sprawdź, co musisz umieć, by zaczać karierę w DevOps.

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wywysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie. Sprawdź, jakie są objawy CFS.

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Górzysty archipelag na Oceanie Atlantyckim jest otwarty na pracowników z Polski. Żeby wyjechać do pracy, nie musisz załatwiać wielu formalności, jednak przeszkodę może stanowić wymagany język obcy. Zobacz, czy masz szansę na pracę.

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

W teorii producentem muzycznym może zostać każdy – nie musisz mieć ani kierunkowego wykształcenia, ani nawet umieć grać na jakimkolwiek instrumencie. W praktyce zacząć karierę w tym zawodzie nie jest tak łatwo. Sprawdź, od czego zacząć.