Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Ambiwertyk w pracy – kto to, cechy

2020-02-26

Z pewnością wielu z nas potrafi określić podstawowe typy osobowości. Ekstrawertyk i introwertyk – na stałe wkroczyli do naszego słownika, określając osoby o przeciwstawnych cechach osobowości. Pierwszy z nich (ekstrawertyk) skupia się na świecie zewnętrznym. Jest otwarty, potrzebuje towarzystwa. Łatwo rozpoznać go w tłumie. Z kolei introwertyk to człowiek, który ceni sobie swój wewnętrzny świat, jest skryty, cichy, potrzebuje dużo czasu, by komuś zaufać. To dwa skrajne modele osobowości. Czy jest ktoś pomiędzy?

 

Ambiwertyk – co to znaczy?

 

Od pewnego czasu możemy usłyszeć o typie osobowości o nazwie ambiwertyk. To tak naprawdę pomieszanie dwóch rodzajów osobowości. Z jednej strony jest typem samotnika. W pewnych momentach lubi odpocząć wyłącznie we własnym towarzystwie, pobyć sam ze sobą. Są też sytuacje, które wprowadzają go w zakłopotanie, sprawiają, że czuje się niepewnie. Z drugiej – to osoba, która odnajduje przyjemność w kontaktach z innymi, czasem lubi być w centrum uwagi, potrafi rozluźnić się w większej grupie ludzi.

 

Ambiwertyk to osoba, która umie znaleźć równowagę w relacjach z innymi. Potrafi być dobrym słuchaczem, dającym innym pole do wypowiedzi, sam jednak też umie zainteresować innych rozmową. Ma łatwość odnajdywania się w różnych sytuacjach – wymagających indywidualnej pracy, ale też takich, kiedy konieczne jest przebywanie w dużym zespole.

 

Niektórzy nie ufają osobom o takich cechach charakteru. Nie potrafią zrozumieć, dlaczego w podobnej sytuacji (np. na spotkaniu ze znajomymi) raz ktoś jest duszą towarzystwa, a raz przyjmuje postawę pasywną, nie odzywa się za dużo, nie daje wciągnąć się w dyskusje.

 

Ambiwertyk w miejscu pracy – cechy osobowości

 

Introwertyk i ekstrawertyk wnoszą do miejsca pracy konkretne zachowania, które wykorzystane odpowiednio przynoszą firmie korzyści.

 

Introwertyk w pracy skupiony na swoich zadaniach dba o ich rzetelne i sumienne wykonanie. Działa rzeczowo, zawsze jest przygotowany, rozpatruje wszystkie możliwe (i czasem niemożliwe) rozwiązania danej sytuacji i zabezpiecza je od każdej strony. Ekstrawertyk z kolei to osoba zaangażowana w życie społeczne. Wspiera różnorakie wewnętrzne inicjatywy, łatwo nawiązuje kontakt z klientami.

 

Co do służbowego środowiska może wnieść ambiwertyk? Jest potrzebny wszędzie tam, gdzie klienta trzeba będzie wysłuchać, wczuć w jego sytuację, ale też przekonać do zakupu, do racji przedsiębiorcy itd. Sprawdzi się na stanowiskach związanych z marketingiem, sprzedażą itp.

 

Przeczytaj także: