Wybrana kategoria

Apteki w rozkwicie - dobry farmaceuta poszukiwany

2019-09-12

Obecnie farmaceuci nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów w kilkudziesięciu powiatach w całej Polsce notuje się deficyt tych specjalistów, a w powiecie stargardzkim – duży deficyt. Można się również spodziewać, że zapotrzebowanie na farmaceutów będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Jak podjąć zawód farmaceuty?

 

Farmacja – wymagania, studia

 

Do zostania farmaceutą niezbędne jest ukończenie studiów wyższych na akademiach medycznych. Kierunkiem, jaki należy wybrać, jest farmacja. Przed rozpoczęciem pracy jako samodzielny farmaceuta absolwent musi odbyć sześciomiesięczny staż w aptece. Do wykonywania zawodu konieczne jest również uzyskanie pozwolenia – kandydat powinien wysłać wniosek o wpis do rejestru farmaceutów.

 

Studia w zasadzie gwarantują pracę, ale coraz częściej ceni się tutaj doświadczenie, na przykład zdobyte na praktykach w przyszłym miejscu pracy.

 

Jakie umiejętności powinien mieć dobry farmaceuta? W tej pracy nie sprawdzą się alergicy, z uwagi na kontakt z substancjami chemicznymi. Przydatne na tym stanowisku są zainteresowania naukowe i bardzo dobra pamięć. Niezbędne jest też nieustanne śledzenie zmian na rynku leków, a także dokładność, cierpliwość oraz umiejętność nawiązywania kontaktów.

 

Farmacja – praca

 

Dobry farmaceuta potrafi zaopiekować się pacjentem i doradzić w kwestii dawkowania leku czy możliwości wystąpienia skutków ubocznych po jego przyjęciu. Niemniej jego praca nie polega jedynie na sprzedaży leków. Jakie jeszcze ma obowiązki? Są to między innymi:
• samodzielne wytwarzanie leków recepturowych i aptecznych zgodnie z przepisami,
• ocenianie jakości substancji medycznych wykorzystywanych przy pracy,
• monitorowanie dat ważności produktów medycznych,
• kwalifikowanie i zgłaszani leków do nadzoru farmaceutycznego w przypadku wad jakościowych,
• realizowanie recept,
• współpraca z lekarzami w celu dobrania odpowiedniego leku,
• udzielanie objaśnień pacjentom,
• przyjmowanie dostaw leków, składanie zamówień, monitorowanie zaopatrzenia,
• utylizacja produktów leczniczych.

 

Farmacja – czy warto ją studiować?

 

Wymagające studia, konieczność nieustannego uzupełniania wiedzy na temat leków i dotyczących ich przepisów, praca zmianowa, w przypadku wielu aptek również nocą. Do tego wymagający klienci, którzy czasami nie są w stanie poprawnie podać nazwy leku, nieczytelne recepty i przede wszystkim ogromna odpowiedzialność – to wszystko sprawia, że zawód farmaceuty nie każdemu może odpowiadać. Z drugiej strony zawód ten może być źródłem dużej satysfakcji, a także przynosić znaczne dochody. Ile może zarobić w Polsce magister farmacji?


Mediana miesięcznego wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi 5100 zł brutto miesięcznie. 25% najlepiej opłacanych farmaceutów zarabia powyżej 5710 zł brutto. Jedna czwarta pracowników otrzymuje miesięcznie poniżej 4500 zł brutto.

 

Przeczytaj także: