Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Blokowanie stron przez pracodawcę – zablokowany internet w pracy

Blokowanie stron przez pracodawcę – zablokowany internet w pracy

 
Blokowanie stron przez pracodawcę – zablokowany internet w pracy

Zablokowany internet w pracy – motywacja pracodawcy


Załóżmy, że pracownik przebywa w biurze 8 godzin. W ciągu tego czasu raz idzie na kawę i robi jedną dłuższą przerwę na lunch. Wychodzi też do sklepu po napój albo batonik, czasem przejdzie się, by rozprostować kości i zadzwonić do żony. Te wszystkie czynności zajmują czas, ale praca przy monitorze wymaga przerw i pracownik ma do nich prawo. Nikt nie może mu nakazać, by przez pełne 8 godzin bez chwili wytchnienia wykonywał swoje obowiązki.

Jeśli jednak w czasie, który teoretycznie powinien przeznaczyć na pracę, gra w gry online, przegląda memy, śmieszne filmiki z kotami bądź prowadzi długie rozmowy ze znajomymi za pośrednictwem komunikatora, to zdecydowanie nadużywa zaufania pracodawcy.

Pojedyncze sytuacje, gdy pracownik zamiast na swoich obowiązkach, skupia się na załatwianiu prywatnych spraw, nie są wyjątkowo szkodliwe. Co więcej czasem łatwiej skoncentrować się na pracy, gdy niecierpiąca zwłoki prywatna sprawa zostanie domknięta. Ale nie należy zapominać, że nawykowe zajmowanie się czymś innym niż pracą przynosi firmie realne straty.

Cyberslacking, bo tak nazywa się korzystanie w prywatnych celach z firmowych komputerów, to od lat powszechne zjawisko. Pracownicy przeglądają portale społecznościowe, sprawdzają prywatne maile, a nawet oglądają całe odcinki seriali. Siłą rzeczy zadania wykonywane są wolniej, a rozproszenie uwagi nie sprzyja efektywności.

 

Blokowanie stron przez pracodawcę – czy ma sens


Jeśli przełożony uzna, że nie ma zaufania do swoich podwładnych, może uniemożliwić im korzystanie ze stron, które nie służą do wykonywania zadań. Najczęściej blokowanie stron internetowych w pracy obejmuje serwisy społecznościowe, YouTube, strony z grami online. Obecnie zdecydowana większość osób dysponuje jednak smartfonem z dostępem do internetu i zablokowanie serwisów na komputerze zamiast wyeliminować problem, sprawi, że zaczną korzystać właśnie z prywatnych urządzeń, w których szef już nic nie zablokuje.

Dodatkowo na wieli internetowych blogach dociekliwy pracownik znajdzie dziesiątki porad typu: „Zablokowany internet w pracy – jak odblokować”. Sam fakt, że ktoś próbuje przechytrzyć szefa i dział IT, obchodząc zabezpieczenia, jest dość niepokojący i równoznaczny z zupełnym brakiem motywacji do wypełniania obowiązków przez taką osobę. Pracodawca ma prawo wyciągnąć z tego konsekwencje i nałożyć na podwładnego, który łamie zasady, sankcje. Pracownicy muszą pamiętać, że blokowanie dostępu do internetu może być stosowane dla bezpieczeństwa firmowych danych, a próby złamania zabezpieczeń narażają firmę na szwank. Co więcej, często pracownicy, którym odcina się dostęp do niektórych serwisów, czują się nadmiernie kontrolowani, co może ich dodatkowo demotywować.

Zatem: blokować czy nie blokować? Każdy przedsiębiorca powinien indywidualnie rozważyć tę kwestię. Jeśli pracownicy nie angażują się w obowiązki, warto pomyśleć, jak wzmocnić ich chęć do pracy. Odpowiedni system motywacyjny może być o wiele skuteczniejszy niż ograniczenie dostępu do internetu.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Lekarz Psychiatra

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie konsultacji psychiatrycznych, zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, przestrzeganie obowiązujących procedur.
  • Lekarz Specjalista

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.