Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Delegacja samochodem prywatnym - zasady, koszty, rozliczenie, kilometrówka

Delegacja samochodem prywatnym - zasady, koszty, rozliczenie, kilometrówka

 
Delegacja samochodem prywatnym - zasady, koszty, rozliczenie, kilometrówka

Delegacja samochodem prywatnym - zasady

 

Wiele stanowisk wiąże się z obowiązkiem wyjazdów w podróże służbowe. Trzeba odwiedzić klienta, sprawdzić postępy działania, porozumiewać się z podwykonawcami, przetestować produkt w innych warunkach. Jedni podchodzą do takich wyjazdów z entuzjazmem, inni ze sporym dystansem.

 

Dla wielu samo miejsce docelowe podróży nie stanowi problemu, natomiast koszmarem jest dojazd. I mimo że to pracodawca narzuca nam środek transportu, to jednak czasami, na wniosek pracownika, istnieje możliwość wyjazdu na delegację samochodem prywatnym.

 

Zasady zwrotu kosztów podróży służbowej (dojazdy, przejazdy, noclegi i inne), w zależności od przedsiębiorstw, regulowane są w odpowiednich dokumentach. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej jest jednym z nich i dotyczy przedsiębiorstw z sektorów opisanych w nazwie rozporządzenia.
Natomiast w innych przypadkach regulacje dotyczące rozliczeń za przejazdy samochodem prywatnym mogą znaleźć się w umowie o pracę, regulaminie wynagrodzenia lub układzie zbiorowym pracy.

 

Jednak podstawową zasadą jest ta, że za podróż służbową należą się pracownikowi diety i zwrot odpowiednich kosztów.

 

Koszt przejazdu samochodem w podróży służbowej

 

Rozliczenie delegacji samochodem prywatnym opiera się na przemnożeniu dwóch czynników. Pierwszym z nich jest liczba przejechanych kilometrów, drugim kilometrówka (stawka za jeden kilometr przebiegu).


Stawka za kilometr samochodem prywatnym ustalona jest na podstawie pojemności silnika:
• do 900 cm3 – 0,5214 zł,
• powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł.

 

Należy dodać, iż są to maksymalne stawki - czyli przelicznik nie może być wyższy niż w wymienionych punktach.

 

Podróż służbowa prywatnym samochodem - rozliczenie

 

Koszt przejazdu samochodem podczas podróży służbowej powinien zostać zwrócony pracownikowi na podstawie podanych przeliczników.
Pracodawca będzie mógł sobie te wydatki wliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

 

Dodatkowo, jeśli pracownik ponosił inne koszty związane z podróżą, np. płatne parkowanie, wjazd na autostrady itp., to one również mogą zostać włączone do kosztów podróży podlegających rozliczeniu. Powinny jednak być udokumentowane.

Do 14 dni od ukończenia podróży służbowej pracownik ma obowiązek rozliczyć się z poniesionych kosztów.

 

Delegacja własnym samochodem a kilometrówka

 

Przeliczanie kilometrówki  znajduje zastosowanie podczas podróży służbowej prywatnym samochodem, ale jest też brane pod uwagę, gdy samochód pracownika jest nieustannie wykorzystywany w działalności firmy (takie użytkowanie powinno być oparte na odpowiedniej umowie między pracodawcą a pracownikiem). Prowadzi się wtedy ewidencję przebiegu pojazdu. Wypełnia ją pracownik, natomiast podsumowania dokonuje przedsiębiorca.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.