Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dlaczego pracodawcy unikają stałego zatrudnienia?

Dlaczego pracodawcy unikają stałego zatrudnienia?

 
Dlaczego pracodawcy unikają stałego zatrudnienia?

Co to jest stałe zatrudnienie?

 

Na polskim rynku pracy zarówno osoby poszukujące źródła zarobku oraz te, które go oferują, mają możliwość podpisania różnego typu dokumentów określających wzajemne relacje. Wśród tych pism jednym z najbardziej pożądanych jest takie, które gwarantuje stabilne zatrudnienie oraz najlepszą ochronę pod względem prawnym. Aktualnie takim dokumentem jest umowa o pracę na czas nieokreślony. To właśnie ona daje pracownikom stałe zatrudnienie – bez obaw, że po wykonaniu konkretnego zadania lub po upływie wyznaczonego czasu dana osoba pozostanie bez środków do życia.

 

Co oznacza stałe zatrudnienie?

 

Na pytanie, co oznacza stałe zatrudnienie, należy odpowiedzieć, dzieląc argumenty na dotyczące pracodawców oraz odnoszące się do pracowników.

 

Pracownik podpisując umowę na czas nieokreślony, gwarantującą zatrudnienie na stałe, podlega ściśle przepisom Kodeksu pracy, który chroni go pod wieloma względami. Umowa określa między innymi wysokość minimalnego wynagrodzenia, dopuszczalny czas pracy, regulację stawek za nadgodziny oraz prawo do ich przeliczania, sposoby ewentualnego wypowiedzenia i rozwiązania stosunku pracy. Stałe zatrudnienie bowiem nie daje zapewnienia, że dane stanowisko będzie przypisane pracownikowi dożywotnio, ale że pracodawca powinien dopełnić ściśle określonych formalności, by ten stosunek pracy rozwiązać.

 

Nie tylko pracownik uzyskuje korzyści, zawierając z przedsiębiorcą umowę o pracę. Dla osoby oferującej stanowisko to również ochrona. Zatrudniony jest zobowiązany do przestrzegania zasad współpracy, sumiennego i starannego wypełniania powierzonych zadań. Pracodawca ma większą kontrolę nad tym, co dzieje się na danym stanowisku. On również jest chroniony w razie wypowiedzenia umowy przez pracownika.

 

Stałe zatrudnienie – dlaczego pracodawcy unikają tej formy zatrudnienia?

 

Mimo że można wymienić szereg korzyści, które pracodawca wyciąga z podpisania umowy o pracę na czas nieokreślony, to jednak zdarzają się firmy, w których unika się stałego zatrudnienia. Dlaczego? Znaczącą rolę odgrywają tutaj ustawy, którym podlegają inne dokumenty świadczące o współpracy. Umowa o pracę  podlega bardzo precyzyjnym przepisom Kodeksu pracy. Pracodawca, chcąc dokonać zmian, musi dopełnić wszelkich formalności. Gdyby zdecydował się na zawarcie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, tych wytycznych byłoby znacznie mniej, a ustalenia między stronami są bardziej swobodne.

 

W przypadku umów cywilnoprawnych, do których najczęściej uciekają się przedsiębiorstwa chcące uniknąć stałego zatrudnienia, nie ma też konieczności zapewnienia wykonawcom urlopów czy wynagrodzenia chorobowego.

 

Należy jednak pamiętać, że zawieranie umowy-zlecenia lub o dzieło w warunkach, kiedy należałoby podpisać umowę o pracę, nie jest legalne. „Jeżeli umowa cywilnoprawna spełnia warunki zawarcia umowy o pracę (czyli np. w umowie pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem), to taka umowa traktowana jest jako nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku pracodawca (albo osoba działająca w jego imieniu) podlegają karze grzywny w wysokości od 1000 do 30 tys. zł”, jak możemy przeczytać na rządowym serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorców.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

 • Prezes Zarządu Spółki Transportu Publicznego

  "KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA" Sp. z o.o.   Świnoujście, ul. Karsiborska 33 A    praca stacjonarna
  dyrektor / prezes  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  14 godz.
  Wymagania Kwalifikacyjne dla Kandydata na Prezesa Zarządu: Kwalifikacje i Doświadczenie: Posiadanie wyższego wykształcenia, najlepiej magisterskiego z zakresu: techniki, zarządzania, prawa lub ekonomii. Minimum 5 lat doświadczenia zawodowego, w tym co najmniej 3 lata na stanowiskach...
 • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

  AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  15 godz.
  Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
 • OPTIMO Sp. z o.o.
  specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  16 godz.
  Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
 • Brukarz

  Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  17 godz.
  Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
 • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  17 godz.
  Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
 • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

  Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  17 godz.
  Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.