Dobre miejsce pracy - czyli jakie? 2019-04-15

Miejsce pracy

 

Planując swoją karierę, rozmyślamy o tym, jaką szkołę wybrać, na jaki kierunek się zdecydować. Wszystko po to, by zdobyć szerokie kompetencje i kwalifikacje do wymarzonego zawodu. Dodatkowo wybieramy kursy, szkolenia, staże. Jednak co dalej? Mamy zawód, ale jakie miejsce pracy wybrać? Czy małą firmę, czy wielkie przedsiębiorstwo? Które kryteria są najważniejsze?

 

Dobre miejsce pracy

 

Tak naprawdę dla każdego istotne są bardzo różne elementy. Jednak istnieje zbiór cech, który pojawia się najczęściej przy określaniu idealnego pracodawcy.
Poczucie bezpieczeństwa, zaufania do firmy to priorytetowe dla pracownika wartości. Kolejny ważny aspekt, to możliwość rozwoju. Z jednej strony określona ścieżka awansu, ale też spotkania, dyskusje na temat innych sposobów poszerzenia kompetencji lub nabycia całkiem nowych kwalifikacji sprawiają, że pracownicy, którzy nie chcą pozostawać w miejscu ze swoją wiedzą, nie muszą szukać rozwiązania w innym zakładzie pracy. Wszystko daje im aktualne przedsiębiorstwo.

 

Bardzo ważne jest, by personel czuł, że docenienia się jego pracę. Nie tylko systemem motywacyjnym, ale też możliwością zaangażowania w działania firmy. Szansa na realny udział w procesie planowania to nie tylko wyraz zaufania pracodawcy, ale też inspiracja i kolejne bodźce do rozwoju, wzrostu kreatywności, dynamiki działania. Dodatkowo należy jeszcze zwrócić uwagę na kwestię poczucia dumy, zarówno ze swoich obowiązków, jak i postępów całego przedsiębiorstwa. To kolejne ogniwo scalające personel z firmą.

 

Skoro dana osoba planuje zatrudnić się w przedsiębiorstwie na dłuższy okres, istotne będą też relacje między współpracownikami. Czyli ważne jest dbanie o cały zespół. Propagowanie takich wartości jak empatia, wzajemne zrozumienie, tolerancja ma wpłynąć na umocnienie więzi i stworzenie przyjaznego i motywującego się wzajemnie środowiska.

 

Stworzenie miejsca pracy

 

Atmosferę w miejscu pracy tworzy oczywiście personel, ale to, jak jego potencjał zostanie wykorzystany, zależy w ogromnym stopniu od właścicieli firmy.
Systemy motywacyjne, sposoby zarządzania kadrą są elementami pomagającymi kreować idealną przestrzeń do działania. Ale co to daje, czego może oczekiwać pracodawca po dobrym miejscu pracy?

 

Po pierwsze pozwoli ono na przyciąganie specjalistów. Jeśli w danej dziedzinie, branży obserwuje się braki kadrowe, to tym, co przyciągnie pracownika do danej firmy będą nie tylko kwestie finansowe, ale też dodatkowe benefity - w tym właśnie te, które wymieniono wcześniej jako cechy pożądanego miejsca pracy.

 

Po drugie to inwestycja na długie lata - dobra kadra, której nie trzeba zmieniać, pozwala zaoszczędzić i czas, i fundusze (poświęcone na kolejne rekrutacje i wdrażanie nowego personelu.) Ale daje też dużo więcej. Pracownicy współtworzą sukces przedsiębiorstwa, poznają je latami i swoje działania mogą ukierunkować ściśle pod jego specyfikę. Takiej wiedzy często nie można przekazać z dnia na dzień. Dlatego długotrwałe relacje są niezwykle cenione.

 

Dobre miejsce pracy to wartość tworzona i przez pracownika, i pracodawcę. Wpływa jednocześnie na obie strony, dając im wspólną perspektywę rozwoju.

 

 

Przeczytaj także:

Skomentuj