Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dom weselny - biznes krok po kroku

Dom weselny - biznes krok po kroku

 
Dom weselny - biznes krok po kroku

Ślub jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu młodej pary. Dlatego osoby przygotowujące się do zawarcia małżeństwa często nie szczędzą środków, by ten dzień był wyjątkowy. Czy w związku z tym, założenie domu weselnego może być dochodowym biznesem?

 

Dom weselny - pomysł na biznes

 

Inwestując w branżę weselną, należy pamiętać, że jest to biznes sezonowy. Najgorętszy okres zaczyna się w maju i trwa mniej więcej do września. Dlatego bardzo często właściciele wzbogacają ofertę swojego ośrodka o organizację innych sezonowych imprez: komunie, osiemnastki, studniówki, bale noworoczne, karnawałowe czy andrzejkowe.

 

Co może jeszcze wpłynąć na to, że stworzymy dochodowy biznes? Dom weselny powinien znajdować się w dobrej lokalizacji. Nie chodzi tylko o łatwy dojazd. Jeśli organizowany jest ślub cywilny, pary młode czasem życzą sobie, by część oficjalna odbyła się na łonie natury. Zdarza się również, iż tego samego dnia, właśnie w malowniczym otoczeniu domu weselnego robi się ślubną sesję fotograficzną.

 

Należy pomyśleć również o dodatkowych atrakcjach. Część z pewnością wymyślą i zorganizują sami klienci, ale warto mieć też swoje zaplecze – popisy barmańskie, fontanny czekolady, pokaz baniek mydlanych. Im bardziej kreatywne pomysły, tym większa szansa na przyciągnięcie klientów. Szczególnie jeśli będą w atrakcyjnych cenach.

 

Analizując temat, należy przemyśleć nie tylko koszty budowy domu weselnego, ale także dopasowanie pomieszczeń do wymogów sanepidu, przepisów bhp i przeciwpożarowych. Warto się również zastanowić, czy biznes ma się opierać na wynajęciu sali oraz części restauracyjnej, czy być może poszerzyć zakres oferty o usługi hotelowe, ośrodek spa itp.

 

Zanim rozpoczniemy działalność, dobrze jest również nawiązać kontakty z innymi aktywnymi działaczami branży weselnej. Współpraca z cukiernią, fotografem, orkiestrą czy dekoratorem wnętrz może przyczynić się do wzrostu popularności domu weselnego.

 

Koszt budowy domu weselnego

 

Biznes może być dochodowy, ale trzeba też najpierw sporo zainwestować. Cena projektu domu waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, do tego dochodzi zakup działki oraz koszt budowy. Najczęstsze kwoty, pojawiające się przy omawianiu branży weselnej, wynoszą od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Wszystko zależy od standardów budynku, jego wielkości, a także samej działki, na której on stanie.

 

Jeśli budowa domu weselnego jest zbyt dużym i czasochłonnym wyzwaniem, można wybrać inną opcję i wykupić gotowy obiekt. Ceny również zależne są od charakteru budynku i powierzchni użytkowej. Jednak zaoszczędzi nam to czas i z pewnością nerwy, związane z procedurami budowy domu weselnego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.