Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Eksperci HR: praca dla kobiet w branży IT

Eksperci HR: praca dla kobiet w branży IT

 
Eksperci HR: praca dla kobiet w branży IT

O obecności kobiet w IT, stereotypach, równości wynagrodzeń i szansach rozwoju rozmawiamy z Justyną Ryczek, Chapter Lead  w ING Tech Poland

 

Praca.pl: Motywem przewodnim naszej rozmowy jest obecność kobiet w branży IT. Jakie trzy słowa kojarzą się Pani na start z tym zagadnieniem.


Justyna Ryczek: Trzy pierwsze słowa, które przychodzą mi do głowy to empatia, siła i motywacja. Nie uważam jednak, że są to słowa zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, choć one pierwsze mi przychodzą na myśl. Dlaczego? Kobiety, które spotykam w swojej pracy, cechuje ogromna empatia. Wnoszą do swoich zespołów (zwłaszcza tych z przewagą mężczyzn) przyjacielską atmosferę, inne spojrzenie na problemy i sposoby ich rozwiązania, nutę delikatności oraz olbrzymią energię. Kobiety nie boją się wchodzić do tego wciąż jeszcze męskiego świata. Bardzo szybko się w nim odnajdują, świetnie radzą sobie ze skomplikowanymi problemami, stawiają na rozwój i realizację w tej branży.

 

Praca.pl: Jak wyglądają statystyki w Państwa firmie? Jak to się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat?


Justyna Ryczek: Z roku na rok w naszej firmie zatrudniamy coraz więcej kobiet. W 2018 roku 16% pracowników ING Tech Poland stanowiły kobiety. Od tego czasu nasza organizacja bardzo się rozrosła, a kobiety znacznie odważniej wkraczają do świata technologii, co nas bardzo cieszy. Aktualnie zatrudniamy prawie 2000 osób, a niemal 30% stanowią kobiety – te liczby ciągle rosną!

 

Praca.pl: Stereotypy – wątek, który zawsze powraca w kontekście naszego tematu. Czy słusznie? Co Pani o tym sądzi?


Justyna Ryczek: Nie lubię mówienia o stereotypach w branży IT dotyczących kobiet. Mam wrażenie, że ten temat został już wielokrotnie omówiony i nie ma potrzeby robienia z niego samospełniającej się przepowiedni. Mamy rok 2021. Branża IT jest tak szeroko rozwinięta, że ma wiele gałęzi i w każdej spotykam kobiety, które są świetne w tym, co robią. Branża IT jest otwarta dla kobiet i wierzę, że jeśli kobieta chce pracować w IT, to będzie. Jest to kwestia zainteresowań, umiejętności, motywacji, wyboru. Mam wiele koleżanek, z którymi pracuję, będących po studiach technicznych. Mam też takie, które zmieniły swoją ścieżkę kariery. Miały odpowiednie samozaparcie, aby zrealizować postawione sobie cele i dziś są świetne w tym, co robią. Czy płeć determinuje to, jak się sprawdzą? Nie. Jest to kwestia ich wiedzy, umiejętności, podejścia, motywacji. I to samo tyczy się mężczyzn.

 

Praca.pl: Jak wygląda kwestia wynagradzania kobiet w IT? Czy równość jest mitem?


Justyna Ryczek: Tu mogę mówić z perspektywy „swojego ogródka”. Wynagradzając za pracę czy decydując o podwyżce, biorę pod uwagę osiągnięcia danej osoby, szybkość, z jaką się rozwija, wartość, jaką dostarcza. Żadnego znaczenia nie mają dla mnie płeć, sympatia czy jakiekolwiek inne czynniki niezwiązane z pracą. Ja również jestem kobietą w męskim zespole i również mam poczucie należytego nagradzania mojej pracy, zależnego od moich wyników i zaangażowania.

 

Praca.pl: Dlaczego kobiety decydują się lub nie na pracę w IT?


Justyna Ryczek: Z tych samych powodów, dla których decydują się, bądź nie, na inną branżę. Praca w IT wymaga umiejętności technicznych, zdolności analitycznych, ciągłej chęci rozwoju. Branża zmienia się bardzo szybko i można chyba powiedzieć, że nawet z miesiąca na miesiąc. To samo natomiast możemy powiedzieć o wielu innych branżach.
To również kwestia pasji. Ciężko mi sobie wyobrazić, że można być szczęśliwym w pracy, która Cię zwyczajnie nie kręci i się w niej realizować, iść do przodu. Wypalenie się jest wtedy tylko kwestią czasu.

 

Praca.pl: Proszę o kilka wskazówek dla kobiet, które chciałyby rozpocząć przygodę z IT.


Justyna Ryczek: Jeśli czujesz, że chciałabyś się sprawdzić w IT – zrób to! Pamiętaj jednak, że popularne ostatnio kilkumiesięczne kursy typu bootcamp to często za mało. Dają podstawy, zaznajamiają z tematem, ale dalszej pracy, która jest niezbędna, nikt za nas nie wykona. Ważne jest, by być na bieżąco, uczyć się samodzielnie, odnaleźć w tym swoją pasję, zrobić z tego swoje hobby.


IT to nie tylko development, bazy danych czy administracja. Spróbuj znaleźć to co Cię interesuje – pasjonuje Cię bezpieczeństwo, testowanie, a może masz zmysł artystyczny i lubisz projektować? Opcji jest bardzo dużo i można odnaleźć tę, w której się sprawdzisz. Nie zrażaj się tym, że na początku będzie ogrom wiedzy do przyswojenia. Najlepiej uczyć się poprzez pracę. Spróbuj dostać się na staż, znajdź doświadczoną osobę, która może sprawdzać postępy Twojej pracy.

 

Praca.pl: Spróbujmy przewidzieć przyszłość…


Justyna Ryczek: Udział kobiet w IT stale się zwiększa i wierzę w to, że dalej tak będzie. Kobiety w IT to już powszechność, pracują na równi ze swoimi kolegami, odnoszą sukcesy, zajmują też coraz wyższe stanowiska, co również cieszy.

 

Praca.pl: Zarządza Pani obecnie 8 zespołami w ING Tech. Proszę o komentarz do naszej rozmowy – jak z perspektywy Pani doświadczenia wygląda obecność kobiet w IT.

 

Justyna Ryczek: Na swojej ścieżce zawodowej spotkałam wiele kobiet. Jedne z dużym doświadczeniem, po studiach technicznych, inne zaczynające swoją karierę od naszej firmy, nierzadko po przebranżowieniu się. Dziewczyny z większą lub mniejszą pewnością siebie. Cieszy mnie, kiedy widzę ich rozwój, dążenie do realizacji ambitnych celów rozwojowych, które sobie wyznaczają. Zawsze staram się je wspierać, motywować, podnosić ich poczucie własnej wartości i pracować z nimi nad ich śmiałością, jeśli tego potrzebują. Ja sama dziś nie przypominam siebie sprzed kilkunastu lat, kiedy zaczynałam w tej branży jeszcze na studiach, wystraszona, niepewna swoich umiejętności. Przez lata pracowałam nad pewnością siebie, nad tym, aby moje przekonania nie definiowały tego, jak się czuję czy zachowuję. Dziś staram się pomagać osobom, które są w tym miejscu, gdzie ja kilkanaście lat temu. To, co chciałabym powiedzieć wszystkim kobietom, które myślą o pracy w IT, to: że macie wybór. Niezależnie, jaką ścieżkę wybierzecie, jaką branżę. Ważne, byście podążały za swoimi marzeniami, realizowały swoje cele. Ważne, byście czuły się dobrze z wyborami, których dokonujecie. Pamiętajcie: Kobiety mają moc, nie tylko w IT.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Frezer / Tokarz z językiem niemieckim

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Programowanie, ustawianie i obsługa frezarek lub tokarek CNC, Weryfikacja i wprowadzanie korekt w gotowych programach obróbczych, Obróbka detali zgodnie z dokumentacją techniczną, Monitorowanie procesów skrawania i dokonywanie niezbędnych regulacji, Dbanie o porządek na...
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.