Wybrana kategoria

Eksperci HR: praca dla kobiet w branży IT

2021-03-17

O obecności kobiet w IT, stereotypach, równości wynagrodzeń i szansach rozwoju rozmawiamy z Justyną Ryczek, Chapter Lead  w ING Tech Poland

 

Praca.pl: Motywem przewodnim naszej rozmowy jest obecność kobiet w branży IT. Jakie trzy słowa kojarzą się Pani na start z tym zagadnieniem.


Justyna Ryczek: Trzy pierwsze słowa, które przychodzą mi do głowy to empatia, siła i motywacja. Nie uważam jednak, że są to słowa zarezerwowane wyłącznie dla kobiet, choć one pierwsze mi przychodzą na myśl. Dlaczego? Kobiety, które spotykam w swojej pracy, cechuje ogromna empatia. Wnoszą do swoich zespołów (zwłaszcza tych z przewagą mężczyzn) przyjacielską atmosferę, inne spojrzenie na problemy i sposoby ich rozwiązania, nutę delikatności oraz olbrzymią energię. Kobiety nie boją się wchodzić do tego wciąż jeszcze męskiego świata. Bardzo szybko się w nim odnajdują, świetnie radzą sobie ze skomplikowanymi problemami, stawiają na rozwój i realizację w tej branży.

 

Praca.pl: Jak wyglądają statystyki w Państwa firmie? Jak to się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat?


Justyna Ryczek: Z roku na rok w naszej firmie zatrudniamy coraz więcej kobiet. W 2018 roku 16% pracowników ING Tech Poland stanowiły kobiety. Od tego czasu nasza organizacja bardzo się rozrosła, a kobiety znacznie odważniej wkraczają do świata technologii, co nas bardzo cieszy. Aktualnie zatrudniamy prawie 2000 osób, a niemal 30% stanowią kobiety – te liczby ciągle rosną!

 

Praca.pl: Stereotypy – wątek, który zawsze powraca w kontekście naszego tematu. Czy słusznie? Co Pani o tym sądzi?


Justyna Ryczek: Nie lubię mówienia o stereotypach w branży IT dotyczących kobiet. Mam wrażenie, że ten temat został już wielokrotnie omówiony i nie ma potrzeby robienia z niego samospełniającej się przepowiedni. Mamy rok 2021. Branża IT jest tak szeroko rozwinięta, że ma wiele gałęzi i w każdej spotykam kobiety, które są świetne w tym, co robią. Branża IT jest otwarta dla kobiet i wierzę, że jeśli kobieta chce pracować w IT, to będzie. Jest to kwestia zainteresowań, umiejętności, motywacji, wyboru. Mam wiele koleżanek, z którymi pracuję, będących po studiach technicznych. Mam też takie, które zmieniły swoją ścieżkę kariery. Miały odpowiednie samozaparcie, aby zrealizować postawione sobie cele i dziś są świetne w tym, co robią. Czy płeć determinuje to, jak się sprawdzą? Nie. Jest to kwestia ich wiedzy, umiejętności, podejścia, motywacji. I to samo tyczy się mężczyzn.

 

Praca.pl: Jak wygląda kwestia wynagradzania kobiet w IT? Czy równość jest mitem?


Justyna Ryczek: Tu mogę mówić z perspektywy „swojego ogródka”. Wynagradzając za pracę czy decydując o podwyżce, biorę pod uwagę osiągnięcia danej osoby, szybkość, z jaką się rozwija, wartość, jaką dostarcza. Żadnego znaczenia nie mają dla mnie płeć, sympatia czy jakiekolwiek inne czynniki niezwiązane z pracą. Ja również jestem kobietą w męskim zespole i również mam poczucie należytego nagradzania mojej pracy, zależnego od moich wyników i zaangażowania.

 

Praca.pl: Dlaczego kobiety decydują się lub nie na pracę w IT?


Justyna Ryczek: Z tych samych powodów, dla których decydują się, bądź nie, na inną branżę. Praca w IT wymaga umiejętności technicznych, zdolności analitycznych, ciągłej chęci rozwoju. Branża zmienia się bardzo szybko i można chyba powiedzieć, że nawet z miesiąca na miesiąc. To samo natomiast możemy powiedzieć o wielu innych branżach.
To również kwestia pasji. Ciężko mi sobie wyobrazić, że można być szczęśliwym w pracy, która Cię zwyczajnie nie kręci i się w niej realizować, iść do przodu. Wypalenie się jest wtedy tylko kwestią czasu.

 

Praca.pl: Proszę o kilka wskazówek dla kobiet, które chciałyby rozpocząć przygodę z IT.


Justyna Ryczek: Jeśli czujesz, że chciałabyś się sprawdzić w IT – zrób to! Pamiętaj jednak, że popularne ostatnio kilkumiesięczne kursy typu bootcamp to często za mało. Dają podstawy, zaznajamiają z tematem, ale dalszej pracy, która jest niezbędna, nikt za nas nie wykona. Ważne jest, by być na bieżąco, uczyć się samodzielnie, odnaleźć w tym swoją pasję, zrobić z tego swoje hobby.


IT to nie tylko development, bazy danych czy administracja. Spróbuj znaleźć to co Cię interesuje – pasjonuje Cię bezpieczeństwo, testowanie, a może masz zmysł artystyczny i lubisz projektować? Opcji jest bardzo dużo i można odnaleźć tę, w której się sprawdzisz. Nie zrażaj się tym, że na początku będzie ogrom wiedzy do przyswojenia. Najlepiej uczyć się poprzez pracę. Spróbuj dostać się na staż, znajdź doświadczoną osobę, która może sprawdzać postępy Twojej pracy.

 

Praca.pl: Spróbujmy przewidzieć przyszłość…


Justyna Ryczek: Udział kobiet w IT stale się zwiększa i wierzę w to, że dalej tak będzie. Kobiety w IT to już powszechność, pracują na równi ze swoimi kolegami, odnoszą sukcesy, zajmują też coraz wyższe stanowiska, co również cieszy.

 

Praca.pl: Zarządza Pani obecnie 8 zespołami w ING Tech. Proszę o komentarz do naszej rozmowy – jak z perspektywy Pani doświadczenia wygląda obecność kobiet w IT.

 

Justyna Ryczek: Na swojej ścieżce zawodowej spotkałam wiele kobiet. Jedne z dużym doświadczeniem, po studiach technicznych, inne zaczynające swoją karierę od naszej firmy, nierzadko po przebranżowieniu się. Dziewczyny z większą lub mniejszą pewnością siebie. Cieszy mnie, kiedy widzę ich rozwój, dążenie do realizacji ambitnych celów rozwojowych, które sobie wyznaczają. Zawsze staram się je wspierać, motywować, podnosić ich poczucie własnej wartości i pracować z nimi nad ich śmiałością, jeśli tego potrzebują. Ja sama dziś nie przypominam siebie sprzed kilkunastu lat, kiedy zaczynałam w tej branży jeszcze na studiach, wystraszona, niepewna swoich umiejętności. Przez lata pracowałam nad pewnością siebie, nad tym, aby moje przekonania nie definiowały tego, jak się czuję czy zachowuję. Dziś staram się pomagać osobom, które są w tym miejscu, gdzie ja kilkanaście lat temu. To, co chciałabym powiedzieć wszystkim kobietom, które myślą o pracy w IT, to: że macie wybór. Niezależnie, jaką ścieżkę wybierzecie, jaką branżę. Ważne, byście podążały za swoimi marzeniami, realizowały swoje cele. Ważne, byście czuły się dobrze z wyborami, których dokonujecie. Pamiętajcie: Kobiety mają moc, nie tylko w IT.

 

Przeczytaj także: