Wybrana kategoria

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

2019-09-23

Współczesny rynek pracy jest otwarty na rzemieślników i wykwalifikowanych robotników. Ze znalezieniem zatrudnienia nie powinien mieć też problemu elektromonter. Co robi osoba na tym stanowisku?

 

Elektromonter – opis zawodu

 

Zawód elektromonter wymaga przede wszystkim manualnej i ogólnej sprawności fizycznej, spostrzegawczości oraz skrupulatności. Jeśli chodzi o kwalifikacje, to minimum stanowią wykształcenie zasadnicze zawodowe techniczne (elektromonter, elektrotechnik, elektryk i pokrewne dziedziny), a także uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych oraz sieci energetycznych. Osoba na tym stanowisku przede wszystkim zajmuje się montażem, konserwacją i wykonywaniem napraw maszyn, urządzeń elektrycznych i sieci elektroenergetycznych. Ponadto diagnozuje stan techniczny serwisowanych urządzeń.

 

Zakres obowiązków elektromontera

 

W Klasyfikacji zawodów i specjalności znajdują się aż 22 stanowiska elektromonterów. Choć wiedza i umiejętności potrzebne do pracy na każdym z nich w pewnym stopniu są zbieżne, to jednak szczegółowe kwalifikacje elektromontera zależą od tego, czym w codziennej pracy będzie się zajmował.

I tak, można wyróżnić następujące profesje:

    1. Elektromonter (elektryk) zakładowy
    2. Elektromonter instalacji elektrycznych
    3. Elektromonter linii kablowych
    4. Elektromonter lotniczy
    5. Elektromonter maszyn elektrycznych
    6. Elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego
    7. Elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa podziemnego
    8. Elektromonter napowietrznych linii niskich i średnich napięć
    9. Elektromonter napowietrznych linii wysokich i najwyższych napięć
    10. Elektromonter okrętowy
    11. Elektromonter pogotowia elektroenergetycznego
    12. Elektromonter prefabrykowanych stacji transformatorowych
    13. Elektromonter reklam świetlnych
    14. Elektromonter rozdzielni i podstacji trakcyjnych
    15. Elektromonter sieci trakcyjnej
    16. Elektromonter taboru szynowego
    17. Elektromonter telekomunikacyjnych urządzeń zasilających
    18. Elektromonter transformatorów
    19. Elektromonter układów pomiarowych i automatyki zabezpieczeniowej
    20. Elektromonter urządzeń sygnalizacyjnych
    21. Elektromonter/konserwator urządzeń dźwignicowych
    22. Pozostali elektromechanicy i elektromonterzy

 

CV – elektromonter

 

Niezależnie od tego, w jakiej branży elektromonter szuka pracy, jego CV powinno wskazywać, że wybór ten nie jest przypadkowy. Treść życiorysu zawsze warto redagować tak, by kompetencje i kwalifikacje były odpowiedzią na oczekiwania pracodawcy ujęte w ogłoszeniu. Zakres czynności elektromontera musi być zgodny z uprawnieniami, jakie posiada pracownik, dlatego oferty zazwyczaj zawierają bardzo konkretne wymagania. M.in. doświadczenie w wykonywaniu pracy elektryka/elektromontera, uprawnienia SEP, kat. B, uprawnienia na podnośnik koszowy, prawo jazdy kat. B lub C+E, uprawnienia na operatora HDS, znajomość instalacji przeciwpożarowych.


Elektromonter zarobki


Elektromonter oferty pracy znajdzie w wielu branżach i od tego, co jest przedmiotem jego codziennych zadań, zależy wysokość wynagrodzenia. W ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń z lutego 2019, traktując elektromonterów jako jedną grupę, wskazano medianę pensji wynoszącą 3320 zł brutto dla młodszych specjalistów, 3800 zł dla specjalistów i 4000 zł dla starszych specjalistów. Przypomnijmy, że mediana to centralna (a nie średnia) wartość, zatem połowa przedstawicieli tego zawodu zarabia więcej, a połowa mniej niż wynosi mediana.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj